دنیای بدون امنیت مجازی برای خریدوفروش طلا و جواهر

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از هموطنان خواست تحت هیچ شرایطی نسبت به خرید سکه و طلا از سایت‌ها و پیج‌های دنیای مجازی اقدام نکنند.

عصر بانک؛محمد کشتی‌آرای درباره فعالیت سایت‌های خرید و فروش طلا و سکه در دنیای مجازی گفت:‌ از هموطنان عزیز درخواست می‌کنم تحت هیچ شرایطی نسبت به خرید سکه و طلا از سایت‌ها و پیج‌های دنیای مجازی اقدام نکنند.

 

متاسفانه هنوز قوانین و مقررات مربوط به مشاغل دنیای مجازی تدوین نشده و تا انجام این مساله از مردم تقاضا داریم که از خرید و فروش سکه و طلا در دنیای مجازی بپرهیزند. وی بیان کرد: متاسفانه در ماه‌های گذشته شاهد بروز فساد مالی و کلاهبرداری ازسوی برخی از این سایت‌ها بودیم که سکه ثامن یکی از این موارد است که سبب شد 4 هزار نفر متضرر شوند. همچنین در هفته‌های اخیر یک واحد صنفی طلافروشی که در دنیای مجازی فعال بود نیز موجب ضرر تعدادی از شهروندان شد. وی تاکید کرد: باید توجه داشت این موارد در مراجع صنفی قابل‌رسیدگی نیست. قوانین و مقررات فعالیت واحدهای صنفی مجازی باید از سوی اتحادیه طلا و جواهر در کشور و استان‌ها و شهرستان‌ها تدوین شود و با تصویب در اتحادیه کسب و کارهای مجازی این مورد مهم دنبال شود. کشتی‌آرای در مورد خرید و فروش طلای دست دوم نیز خاطرنشان کرد:‌ خرید و فروش هر گونه طلای دست دوم غیرقانونی است و یکی از ممنوعیت‌های اتحادیه برای اعضا محسوب می‌شود. وی ادامه داد: ‌طلای دست دوم به هیچ عنوان قابل‌ردیابی و کنترل نیست و ممکن است طلاهای دست دوم فاقد استانداردها و کیفیت لازم باشند و عیار آنها ممکن است با واقعیت منطبق نباشد. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر بیان کرد: معمولا طلاهای نو دارای کد سازنده و… بوده و اصالت آنها قابل‌پیگیری است. وی در پاسخ به این سوال که برخی واحدهای معروف و قدیمی در هسته مرکزی شهر اقدام به فروش طلای دست دوم می‌کنند و کسی مانع فعالیت آنها نمی‌شود، اظهار کرد: واحدهای متخلف شناسایی شده و اقداماتی علیه آنها در اتاق اصناف در جریان است و به طور حتم محدودیت‌هایی برای این گونه فعالیت‌ها اعمال خواهد شد.

 

ممنوعیت معامله طلا و جواهر در فضای مجازی

به گزارش صدا و سیما، مسعود یزدانی، نایب رئیس‌اتحادیه طلا و جواهر هم آگاهی و اطلاع مردم از قوانین و مقررات صنفی، برای جلوگیری از ضرر احتمالی در معاملات طلا و جواهر را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: حجم گسترده شاکیان و پرونده‌های اختلافی در این صنف از نبود آگاهی و طمع خریداران نشأت گرفته است.وی با بیان اینکه همه اقدامات و پیگیری‌های اتحادیه طلا و جواهر در جهت حفظ حقوق مردم و اعضای صنفی این اتحادیه است، گفت: از نظر اتحادیه هرگونه معاملات طلا اعم از مصنوعات طلا، سکه و جواهر در «فضای مجازی» ممنوع بوده و از مردم درخواست داریم تا زمان ایجاد بسترهای لازم برای اینگونه معاملات، از خرید و فروش این مصنوعات و مسکوکات به‌صورت اینترنتی خودداری و حتما مصنوعات طلا را فیزیکی خریداری کنند.

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.