افزایش900درصدی نقدینگی در 10 سال

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه روزانه 1200 میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود، گفت: طی 10 سال اخیر نقدینگی در کشور 900 درصد رشد داشته است.

عصر بانک؛سید محمد نوعی کارشناس اقتصادی در برنامه پایش گفت: با هدایت نقدینگی به سمت بورس می‌توان هم به کارآفرین و اقتصاد کشور کمک کرد هم اینکه در کنار آن سود خوبی هم به دست آورد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش 900 درصدی نقدینگی در کشور طی ده سال اخیر گفت: روزانه 1,200 میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود.

این کارشناس در ادامه برنامه با ارائه نموداری گفت: این مقدار نقدینگی در کشور تأثیرات بسیار بالایی بر قیمت دلار و طلا هم در یک سال اخیر داشته است.‌

نوعی در ادامه با بررسی مقایسه بازدهی بازارهای مالی گفت: شاخص بورس یکی از شاخص‌هایی است که قیمت‌ها در آن مشاهده می‌شود و در مقابل مسکن، سپرده بانکی، طلا و ارز بیشترین مقدار سوددهی به سرمایه‌گذار را داشته است. به عبارتی در بازه بلند 10 سال بیشترین مقدار سوددهی به سرمایه‌گذاری در بورس بر می‌گردد.

این کارشناس بورس افزود: در ابتدای سال 97، 17 شرکت تولیدی به بورس آمده‌اند اما تنها 380 هزار نفر با کد بورسی در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند آن هم در حالی که این مقدار از ابتدا سال تاکنون 83 درصد سودهی داشته‌اند. و این نشان دهنده این است که مردم آشنایی مناسبی با خرید سهام در بورس ندارند در حالی‌که میزان سوددهی مناسبی داشته است.

آشنایی با انواع صندوق سرمایه‌گذاری در بورس از دیگر موضوعاتی است که این کارشناس به آن اشاره کرد.

وی شرکت‌های تولید کننده که به تازگی وارد بورس شده‌اند و سهام خود را با نام عرضه اولیه ارائه می‌کنند شامل ضرر نمی‌شوند.

نوعی افزود: کسب سود از محل افزایش قیمت سهام – سود سالیانه شرکت، حمایت قوانین و مقررات بورس از سهامداران،، امکان سرمایه گذاری با هر مبلغی، حضور 38 صنعت و 620 شرکت تولیدی، حفظ سرمایه در مقابل تورم، امنیت و شفافیت و نقد شوندگی بالا از مزایای سرمایه‌گذاری در بورس است.

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.