ادغام بانک‌های نظامی تا پایان سال

رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت خارجه و نفت و البته بانک مرکزی خط مقدم تحریم ها هستند، گفت: از آقایان ظریف، همتی و زنگنه بابت تحمل فشار و مقاومت خوبشان تشکر می کنم.

عصر بانک؛حسن روحانی بعد از شرکت در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور در جمع هیات عامل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک ها اظهار داشت: علی رغم سختی ها و مشکلاتی که امروز داریم، شما می دانید که امریکا امروز همه توان خود را در تحریم علیه سیستم بانکی و فروش نفت و سایر زمینه های اقتصادی گذاشته است.

 

روحانی با بیان اینکه امروز خط مقدم ما در برابر امریکا، وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت است، گفت: از هر سه نفر به خاطر مقاومت و ایستادگی در خط مقدم مبارزه تشکر می کنم البته سایر دستگاه ها نیز تحت فشار هستند اما عمده فشار در این سه بخش است.

 

رئیس جمهور تاکید کرد: با وجود اینکه سختی هایی را تحمل کردیم اما موفقیت های خوبی را نیز داشتیم؛ هم سختی داریم هم موفقیت، هم مردم توقع های به حقی دارند که باید برآورده شود.

 

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم تراز تجاری مطلوبی داریم، افزود: نسبت واردات به صادرات نشان میدهد تراز ما مثبت 1.5 درصد است.البته در برخی از زمینه ها واردات بیشتر و در برخی موارد کمتر شده است.

 

روحانی به حضور بشار اسد در تهران اشاره کرد و گفت: بشار اسد گفت سفر من صرفا برای تشکر از ملت و دولت ایران و رهبر معظم ایران بود البته تشکر ویژه هم از وزارت خارجه در بین بحث های خود داشت.

 

* بانک ها مقصر افزایش پایه پولی هستند

رئیس جمهور به نقدها پیرامون افزایش سرسام آور نقدینگی نیز اشاره کرد و افزود: رشد نقدینگی 27 درصد بوده است که از ابتدای دولت یازدهم تا امروز به 23.8 درصد کاهش یافته است. قبلاً بخش مهمی از پایه پولی بر مبنای استقراض دولت از بانک مرکزی بوده است ولی الان علت رشد پایه پولی به دلیل بدهی بانک ها به بانک مرکزی است. قبلاً ما (دولت) مسئول بودیم ولی الان بانک ها مسئول افزایش پایه پولی هستند.

 

روحانی با اشاره به آمار بانک مرکزی گفت: آمارها نشان می دهد که بانک ها در چند ماه اخیر اضافه برداشت خود را کنترل کرده اند البته وضع بانک های دولتی در این موضوع از بانک های خصوصی بهتر است. رئیس جمهور از بانک ها خواست که اضافه برداشت را مدیریت کرده تا در نهایت پایه پولی مدیریت شود.

 

وی از ساماندهی موسسات غیر مجاز بعنوان یکی از اقدامات مهم بانک مرکزی یاد کرد و گفت: زمان آقای سیف نامه هایی با 100 امضا به دست ایشان می رسید که این کار را انجام ندهد و کار به جایی رسید که آقای سیف گفت شاید نباید این کار را انجام دهم ولی من به ایشان گفتم حتماً انجام بده!

 

رئیس جمهور به جلسات شورای هماهنگی سه قوه و تصویب موضوعات مورد نیاز بانک مرکزی در کمترین زمان اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی باید نظارت خود را در تمام بانک ها افزایش دهد و هر تصمیمی برای هر بانکی باید صورت بگیرد، بانک مرکزی بتواند طبق مصوبات شورای هماهنگی انجام دهد.

 

* ادغام بانک های نظامی تا پایان سال

روحانی با بیان اینکه در حین فشار اقتصادی اصلاح بانکی با روند سریعتر در حال انجام است، افزود: انشالله چند بانک نیروهای مسلح به زودی در هم ادغام شده و یک بانک جدید ایجاد می شود. امیدواریم تا پایان سال انجام شود. مصوبات این موضوع صادر شده و در اختیار بانک مرکزی است.

 

* دور دولت دیوار نکشید/ بانک ها هم دیوار کشی دارند!

وی با بیان اینکه بانک مرکزی و دولت الان مسئولیت سختی دارند؛ گفت: از همه خواهش می کنیم دور دولت را دیوار نکشید این به نفع مردم نیست اجازه دهید دولت کار خودش را انجام دهد. مگر می شود در تهران تصمیم بگیریم و کسی که می خواهد اجرا کند سر مرز با دیوار مواجه شود. این دیوار باید برداشته شود. البته برای برخی جاها نتوانسته اند دیوار بکشند.

 

رئیس جمهور به دیوار کشی دور بانک ها اشاره کرد و افزود: اگر بانک ها در دنیا رابطه آسانی داشته باشند کارها راحت پیش می رود؟ چرا در مجامع عمومی بانکی در دنیا شرکت می کنیم؟ مگر بدون رابطه بانکی و مالی با جهان می توان نفت فروخت؟ با چمدان که نمی توانیم تجارت کنیم و ده ها میلیون تن نهاده های دامی را با پول چمدانی وارد کنیم.

 

وی ادعاکرد: اگر رابطه ما با گروه اقدام مالی قطع شود فعالیت ما در سطح دنیا با مشکل مواجه می شود. اگر یک بانکی با این حرف مشکل دارد حتما مصاحبه کند و بگوید این حرف درست نیست.

 

روحانی درباره مشکل ایجاد شده برای گوشت، گفت: باید مشکلات مالی و پرداخت ها برای واردات گوشت حل شود؛ اینطور نیست که دولت گوشت را در گمرک نگه داشته باشد. البته آقای همتی قول هایی برای حل مشکل داده اند.

 

وی مدعی شد: تصمیم گیر در این دولت یا دولت است یا مجلس یا رهبری؛ رهبری چند بار نه یک بار بلکه چند بار به من گفته اند که با این لوایح چندگانه مشکلی ندارم. خب این از رهبری! دولت هم که موافق است و مجلس هم موافق. پس چه کسی مخالف است؟ یک تحریم را امریکا اعمال کرده و یک تحریم هم سلیقه ای از داخل شکل گرفته است.

 

رئیس جمهور با اشاره به تلاش بانک ها و بانک مرکزی در تولید و اشتغال تصریح کرد: حتماً اگر فعالیت بانک ها نباشد تولید می خوابد.

 

* دولت از بانک مرکزی راضی است/ همه باید به همتی کمک کنند

روحانی در بخش پایانی سخنان خود گفت: دولت از فعالیت بانک مرکزی و بخش اقتصاد در شرایط فعلی و با مشکلات فعلی راضی است؛ کار اصلی بانک مرکزی مهار تورم و ایجاد شرایط برای رشد و حفظ ارزش پول ملی است؛ تمام این مراحل در سه چهار ماهه گذشته روند خوبی داشته اند. روند تورم کاهشی بوده است و اگر این روند کاهشی را ادامه دهیم می توانیم کنترل کنیم.

 

وی با بیان اینکه امسال امتیاز تورم تک رقمی را از دست دادیم، افزود: سال آینده سال مهار تورم است؛ با آنچه در این چند ماه مشاهده کردیم این مهم امکان پذیر است. هدف اصلی ما کاهش تورم در سال آینده نسبت به پایان امسال است که باید انجام بگیرد.

 

روحانی گفت: هدف ما برای سال آینده باید رشد اقتصادی باشد؛ قیمت ارز و تعادل قیمت ارز خیلی مهم است و کار آقای همتی در این زمینه بسیار سخت است و همه باید در این زمینه آقای همتی را کمک کنیم تا قیمت ارز به قیمت منطقی و متعادل برگردد.

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.