زیمبابوه پول ملی جدیدی را به جای دلار معرفی کرد

پس از کمبود دلار که منجر به بحران ارزی بی‌سابقه‌ای در زیمبابوه شد، این کشور دلار را کنار گذاشت.

عصر بانک؛به نقل از وال استریت ژورنال، بانک مرکزی زیمبابوه اعلام کرد فرآیند جایگزینی واحد پولی جدید به جای دلار از روز جمعه هفته گذشته آغاز شده است. این کشور پیش‌تر به منظور مقابله با بحران ابرتورم خود در سال 2009 میلادی ناچار شده بود دلار را به عنوان واحد پولی خود انتخاب کند. بانک مرکزی اعلام کرد امیدوار است این اقدام به نحو مؤثری به بازگشت ثبات به اقتصاد این کشور بحران زده آفریقایی کمک کند.

 

امرسون منانگاوا ماه گذشته از بسته اصلاحی پیشنهادی خود برای عادی سازی شرایط بازار ارز رونمایی کرد که حذف دلار یکی از آن‌ها بود. کمبود بنزین و دلار در اقتصادی که تنها 10 درصد شاغلان آن در اقتصاد رسمی شاغلند و 90 درصد شاغلان در بازار سیاه کار می‌کنند، منجر به افزایش شدید قیمت‌ها شده است.

 

هر واحد پولی جدید که " آر تی جی اس" نامیده می‌شود معادل 2.5 دلار آمریکا خواهد بود. متولی نکوبه، وزیر دارایی زیمبابوه گفته است ارز جدید تا یک سال اینده وارد چرخه پولی خواهد شد. بانک‌ها در زیمبابوه نیز پس از یک تعطیلی طولانی سرانجام از جمعه هفته پیش بازگشایی شده‌اند.

 

سال 2008 میلادی و به دلیل ابرتورم، پول زیمبابوه تا آنجا بی ارزش شد که اسکناس‌های میلیاردی چاپ شد. امرسون منگاوا، رئیس جمهور زیمبابوه که جایگزین رابرت موگابه، دیکتاتور اسبق این کشور شد برای عمل به وعده خود در خصوص احیای اقتصاد زیمبابوه با مشکلات زیادی مواجه است. طی دو ماه اخیر کمبود دلار باعث وقفه در روند واردات کالا و افزایش 150 درصدی بهای سوخت شده است.

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.