شوک گرانی در شبکه‌های اجتماعی

طی ماه‌های گذشته روند صعودی افزایش قیمت خودرو از افزایش قیمت ماهانه به هفتگی و حتی در روزهای اخیر به افزایش قیمت روزانه تغییر کرده است. از طرفی به نظر می‌رسد که در کنار رصد قیمت روزانه سکه و دلار، این روزها باید قیمت خودرو، گوشت و برخی اقلام خوراکی از جمله گوشت و کاهو را هم روزانه جویا شد.

عصر بانک؛اظهار نظر برخی مسوولان از جمله شخص رئیس‌جمهور و ظریف هم درباره گرانی و مقاومت مردم مزید بر علت شد تا موضوع گرانی خودرو، سکه و دلار که از مدت‌ها پیش در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود این روزها جای خود را به سرطان‌زا بودن گوشت قرمز و نیز نیترات موجود در کاهو بدهد و اعتراضاتی را متوجه وضعیت اقتصادی جامعه و مقامات مسوول کند.

 

این هفته قیمت پراید از مرز 47 میلیون تومان گذشت به گونه‌ای که صدای بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس را هم درآورد و او در حساب توییتری خود نوشت «پراید 47 میلیونی یک شوخی نیست شرم‌آور است». از سوی دیگر اظهارات وزیر امور خارجه درباره افتخار ایرانیان به تحت فشار قرار داشتن به خاطر مردم سوریه، لبنان و فلسطین هم واکنش‌های زیادی در فضای مجازی برانگیخت. علی کریمی خطاب به ظریف در پیامی اینستاگرامی نوشت: «آقاى دکتر کدام «ما» تحت‌فشارند!«ما» ما یا «ما» شما دقیقا!؟» وزیر امور خارجه هم با قدردانی از دلسوزی ملی‌پوش با سابقه درخصوص نگرانی از فشار بر مردم گفت: ««ما مردم ایران» همه در یک کشتی نشسته‌ایم و تفاوتی میان «ما» نیست». از سوی دیگر رئیس‌جمهور هم در اظهاراتی دلیل قاچاق اجناس به خارج از کشور را گرانی ندانست و ارزانی عنوان کرد. او گفت «بروید در کشورهای همسایه و ببینید که گوشت در آنجا چند دلار است؟». این اظهار نظر روحانی هم در فضای مجازی واکنش‌های بسیاری داشت و اغلب کاربران اصولگرا و منتقد دولت با تشکیل هشتگ‌های #معیشت_مردم و #گرانی نسبت به این موضوع واکنش‌های تندی نشان دادند. یکی از کاربران نوشت «آقای روحانی اگه رفتین کشورهای همسایه، بی زحمت درباره اینکه حقوق و دستمزدها چقدره هم یه سوال بکنید!» کاربر دیگری هم نوشت: «بخش زیادی از موج گرانی‌های معیشتی اخیر، هیچ رابطه‌ای با تحریم‌های آمریکا ندارد و مستقیما به بی کفایتی مشکوک به اخلالگری با هدف ایجاد نارضایتی در میان مردم ارتباط دارد!»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.