کیف پول آفلاین در مقابل تراکنش آنلاین گرانقیمت

صادق فرامرزی مدیر عامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش با بیان اینکه از دوسال پیش در پنل کارمزد، پیشنهاداتی بیان شد و امیدوار بودیم با بیان آن ها مشکلات کارمزدی حل شود گفت : اکنون بعد از دوسال همچنان ناچاریم تا حرف های تکراری رابیان کنیم. امیدواریم که دوباره در سال آینده مجبور به تکرار همین صحبت ها نباشیم.

عصر بانک؛فرامرزی در میزگرد کارمزد و بانکداری در هشتمین همایش بانکداری با تاکید بر آنکه 3سال پیش پیشنهاد مدل کارمزدی خود را دراینباره ارائه داده است که در آن کیف پول نقش محرک و کاتالیروز حل مشکلات کارمزدی را دارد گفت: ممکن است عده ای به این مدل خرده بگیرند و بگویند این مدل در هیچ کجای دنیا نیست، اما پاسخ من به این افراد این است که وضعیت فعلی نیز در هیچ کجای دنیا نیست.

 

وی باردیگر در توضیح مدل پنج مرحله کارمزدی خود اظهارداشت: دراین مدل یک عدد تراکنشی 50 هزار تومان به عنوان ملاک تعیین شده است. در مرحله اول معتقدم می توان ترتیبی داد تا کارمزد یک درصدی تراکنش‌های زیر 50 هزارتومان را دارنده کارت بدهد و بالای پنجاه هزارتومان را پذیرنده متقبل شود. چرا که در گذشته اصناف به دلیل کارمزدهایی که از خرده فروشی از آن ها گرفته می شد اعتراض شدید داشتند. البته این را هم باید بپذیریم که با این کار هم ممکن است دارنده کارت، شروع به اعتراض کند. معتقدم در این مرحله شاهد گرایش مردم در بسیاری از خریدهایشان به سمت پول نقد هستیم، دراین مرحله بانک مرکزی به صورت کوتاه مدت می تواند به سمت ضرب سکه یا اسکناس پیش رود، چرا که دارندگان کارت بعد از این، گرایش به پول نقد پیدا می‌کنند، به عبارتی در صورت اعتراض دارنده کارت برای پرداخت کارمزد مبالغ زیر پنجاه‌هزار تومان، راهکار پرداخت با پول نقد کماکان پیش روی اوست، اما در مرحله سوم ما باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که به احتمال زیاد شاهد هجوم بیش از اندازه مردم به سمت ATM ها نیز خواهیم بود. قسمت سوم طرح نیز درهمین جاست، اینکه روی ای تی ام ها نیز کارمزد بگذاریم. به عبارتی روی دریافت وجه نقد از خودپرداز هم کارمزد گذاشته شود تا مردم به‌صورت انبوه به سراغ خودپرداز و پول نقد نروند. در مرحله چهارم باید هم‌زمان کیف پول را توسعه دهیم. البته زمانی روی منفعت از رسوب پول کیف پول هم فکر می‌کردیم که البته اکنون جزو خط قرمزهای بانک مرکزی است.ولی می‌توانیم از تراکنش‌های خرد کارمزد نگیریم یا نسبت به کارمزد پرداخت با کارت، کارمزدی بسیار کمتر بگیریم. روی مدل کارمزد کیف پول می توان خیلی طرح ها را در نظر گرفت به این شکل کیف پول می تواند رشد کند.

 

وی با تاکید براینکه بدون این مدل و به یکباره نمی‌توان کیف پول را توسعه داد گفت: وقتی تراکنش آنلاین بی‌کیفیت بی‌دردسر در شبکه گرانقیمت شاپرک انجام می‌شود، ما مدل آفلاین کیف پول را نمی توانیم وارد بازارکنیم. در اینجاست که باید بانک مرکزی فشار آورد و روی مدل کارمزدی کیف پول کار کند، کیف پولی که هم آفلاین است و هم هزینه وحشتناکی که شبکه فعلی دارد را ندارد.

 

او با انتقاد از مدل بیزینسی تراکنش‌های شارژ کنونی نیزگفت : هزارتومان شارژ می خرند بانک صادر کننده 1313ریال پول بابتش می‌دهد تا این مبلغ پس از کسر کسورات زیادی به شرکت پی اس پی برسد، بخشی از کارمزدهای آن برداشته می شود و در انتها، شرکت پی اس پی 80 درصد کارمزد آن را به اپراتور می‌دهد .از همین رو قسمت پنجم مدل کارمزدی نیز این است که باید فکری هم برای کارمزد شارژ کرد معتقدم باید کارمزدآن را یا خریدار بدهد یا اپراتور .که اگر اپراتورها ناراحت نمی شوند می‌گویم که اپراتورها می توانند آن را پرداخت کنند. با این مدل، کیف پول با سرعت رشد پیدا کرده و آن وقت مشکل کارمزد حل می‌شود .

 

وی اظهارکرد: بعضی از دوستان آمدند سقف 200 هزارتومان خریدهم گذاشتند که از آن بالاتر را بانک کامزد بدهد و این طرح را به بعضی ازبانک ها ارائه کردند که از نظر من اصلا موضوعیتی ندارد.

 

ادعای بانک ها

فرامرزی گفت: امروز بانک ها ادعا می کنند عمده فشاری که روی آن هاست از سمت تراکنش‌های خرید مستقیم روی پوزها ودرگاه های پرداخت و شارژاست در بقیه موارد مشکلی نیست که بخواهیم در ساختار کارمزد تغییر انجام دهیم.

 

مدیرعامل ایران کیش درباره اینکه چرا می گوید بانک ها ادعا می‌کنند، اظهار کرد: به بانک‌ها دی ماه 94 را یادآوری می‌کنم آن زمان سه شرط دریک برگه ابلاغ شد. در قبل از دی 94 در هنگام تراکنش‌ها بانک صادر کننده 706 ریال پول به بانک پذیرنده می‌داد، الان 206 ریال می دهد، بنابراین 456 ریال پرداخت نمی کند ولی این میزان در هیچ کجا محاسبه نمی شود . آن زمان بابت پذیرندگی ATMنیز 85 صدم درصد می گرفت الان 1.10 درصد می‌گیرد، آن زمان هم بانک کارمزد را غیر مستقیم به صندوق مشاع می داد و PSP از صندوق مشاع تقریبا همین درآمد را داشت . بنابراین در سمت پی اس پی تغییر آنچنانی اتفاق نیافتاده است که بخواهیم فشارروی بانک ها رابه به پی اس پی ها ارتباط دهیم. اما چون این هزینه مستقیم شده بانک ها آن را روی کاغذ می‌آورند و می گویند ما 9 هزار میلیارد تومان امسال هزینه دادیم، درحالیکه قبلا هم همین مقدار هزینه می دادند، این معنی اش این نیست که این مدل درست است، این معنی‌اش این است، بانک‌هایی که کارت زیاد دارند و ای تی ام زیاد دارند وضعشان خوب است ولی بانک‌هایی که کارت و ای تی ام ندارند و پوز زیاد دارند درواقع متضرر می‌شوند.

همدیگر را نابود می کنیم اگر…

فرامرزی دربخش دیگری ازاین میزگرد با بیان اینکه فین‌تک‌ها نمی‌توانند یک تنه در اصلاح این نظام کمک کننده باشند به جدال فین‌تک‌ها و پی اس پی ها که اخیرا در بحث کارمزد پیش آمده نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه نباید امروز پرداخت یارها را به اشتباه رقیبان «پی اس پی» دانست گفت: فین‌تک‌ها سراغ «پی اس پی» می آیند که کارمزد بگیرند. پرداخت یار باید برای بازاری که «پی اس پی» توان، سرعت و جسارت ورود به آن را ندارد ورود پیدا کند اما گر در بازار،پرداخت یارها و پی اس پی‌ها را روبه روی هم قرار بدهند تا مثلا این دو در دادن کارمزد رقابت منفی کنند این موضوع منجر به نابودی هر دوطرف می‌شود.

 

فرامرزی در پایان خاطر نشان ساخت: واقعیت این است که همه اعضای یک خانواده هستیم و اگر دعوایی است دعوای خانوادگی است ما همه عضو شبکه شاپرک هستیم، این شبکه با سلامت کامل پیش می رود و باید قدردان شبکه بانکی بود .

 

گفتنی است میزگرد در آمدهای کارمزدی و بانکداری الکترونیک در سالن رودکی مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد با حضور محمد حسین مهران عضو هیئت مدیره پست بانک ایران ، محسن قادری مدیر عامل شرکت شاپرک،صادق فرامرزی مدیر عامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش، محمد مهدی صادق مدیر عامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد و احمد میردامادی رئیس هیئت مدیره شرکت ایران ارقام برگزار شد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.