ققنوس، کنسرسیومی برای موفقیت در حوزه دفاتر کل توزیع شده و زنجیره بلوکی

همزمان با برگزاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌ های پرداخت از پروژه ققنوس رونمایی شد.

عصر بانک؛در راستای فعالیت‌ های گروه فن‌ آوران هوشمند بهسازان فردا در زمینه بکارگیری فناوری‌ های نوین و استفاده از تکنولوژی مبتنی بر زنجیره بلوک با مزیت‌ هایی همچون متمرکز نبودن اطلاعات تولیدشده، اعتمادپذیری، حذف واسطه‌ ها، سهولت، سرعت و اعتبارپذیری بالا که باعث جلب توجه مردم به این فناوری در سراسر دنیا شده‌ است، گروه بهسازان فردا (بانک ملت) با همکاری و مشارکت چهار مجموعه دیگر شامل: تکوست(شرکت توسن)، داده‌ ورزی سداد(بانک ملی)، داده‌ پردازی پارسیان(بانک پارسیان) و فناپ (بانک پاسارگاد) اقدام به تأسیس شرکت ققنوس کرده‌ اند.

 

گروه بهسازان فردا با هدف توسعه کسب‌ وکار و افزایش ضریب موفقیت در حوزه فناوری دفاتر کل توزیع‌ شده و زنجیره بلوکی اقدام به حضور در این مشارکت‌  چند جانبه بر بستر این فناوری کرد. از سوی دیگر مخاطرات موجود در این فناوری، گروه بهسازان فردا را براین داشت تا به موضوع از منظرکسب‌ وکاری نگاه کرده و مهمترین هدف توسعه اکوسیستم و سطح اول مشارکت باشد.

شرکت ققنوس متشکل از پنج سهامدار ذکر شده به منظور توسعه فناوری‌ های هوشمند مالی و استفاده از فناوری دفاتر کل توزیع شده (DTL)، شبکه غیرمتمرکزی را راه‌ اندازی کرده‌ است. در گذشته فناوری اطلاعات تنها به‌عنوان پشتیبان کسب وکارها نقش داشته، اما امروزه به یکی از  توسعه‌ دهندگان اصلی کسب‌ و کارها مبدل شده‌است. یکی از روندهای مهم در این فناوری‌ های نوظهور اطلاعاتی دفاتر کل توزیع شده‌ اند. در این شبکه به منظور بالابردن نقدشوندگی و آسان کردن معامله‌ ها، دارایی‌ ها می‌ توانند به‌  یک توکن (واحد دیجیتالی باارزش) تبدیل شوند که امکان خرید و فروش آن در هر زمان و مکانی وجود دارد و علاوه‌ بر بالابردن سرعت معاملات، امکان خریداری سهمی جزئی از یک دارایی (برای مثال: یک هزارم یک ملک) وجود دارد، ضمن اینکه دارنده می‌ تواند به آسانی آن را به دیگران واگذار کند  یا نزد بانک‌ ها به وثیقه بگذارد. بعلاوه کاربران ققنوس می‌ توانند توکن‌ های خود را به سایر توکن‌ های اموال تبدیل کرده و از زنجیره ارزش‌ های کلیدی شبکه استفاده کنند.

ابزار کار ققنوس بر توکن واسطی به‌ نام “پیمان” استوار است که از پشتوانه طلا برخوردار است. این توکن ضمن دارا بودن ارزش مالی مستقل(برخلاف رمزارزهای دیجیتالی نظیر بیت‌ کوین که هیچ پشتوانه مالی ارزشمندی ندارد)، مبنای مبادلات و معاملات سایر دارایی‌ ها در شبکه ققنوس قرار می‌ گیرد. این ویژگی اعتبار تراکنش‌ های مالی ققنوس را دو چندان می‌ گرداند.

کنسرسیوم ققنوس شامل سه سطح متفاوت به شرح ذیل است:

-در سطح اول ققنوس به‌ عنوان یک شرکت مشترک فی‌ مابین پنج فن‌ آور بزرگ مالی شامل گروه بهسازان فردا(بانک ملّت)، داده‌ ورزی سداد(بانک ملّی)، تکوست (شرکت توسن)، داده‌ پردازی پارسیان(بانک پارسیان) و فناپ (بانک پاسارگاد) تشکیل شده‌ است که توسعه دهنده اکوسیستمی مبتنی‌ بر فناوری‌ های توزیع شده باشد. دلیل اهمیت این سطح از فعالیت ایجاد مفهوم توزیع‌ شدگی در عمل است.

-در سطح دوم ققنوس اقدام به توسعه و ارائه زیرساخت زنجیره بلوکی خواهد بود تا سایر بازیگران و توسعه‌ دهندگان خرد و کلان بتوانند با استفاده از این فناوری با هزینه کمتر به مشتریان خود خدمات ارائه دهند و به نوعی در این سطح ققنوس به‌ عنوان ارائه دهنده زیرساخت عمومی کشور عمل خواهد کرد.

-در سطح سوم، ققنوس به‌ عنوان ارائه دهنده یک کاربری که توکنایز کردن طلاست، اقدام خواهد کرد. به‌ این ترتیب مردم کشور می‌ توانند به صورت خرد و بربسر زنجیره بلوکی و به‌ صورت امن به سرمایه‌گذاری بر طلا اقدام کنند.

در بکاربردن زنجیره بلوکی مباحث فنی رشد زیادی داشته‌ است ولی در مقوله کسب‌ وکار هنوز در ابتدای مسیر هستیم و شاید دلیل ضریب شکست بالای پروژه‌ های زنجیره بلوکی همین باشد. بنابراین مهمترین عامل برای موفقیت ققنوس طراحی مناسب کسب‌ وکارها، توسعه اکوسیستم و ایجاد روحیه خطرپذیری عقلایی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.