خط فقر در گران‌ترین شهر ایران چقدر است؟

خط فقر در تهران در نیمه اول سال به 2 میلیون و 728 هزار نفر به ازای هر خانواده چهارنفره رسید.

عصر بانک؛تهران گران‌ترین شهر ایران تلقی می‌شود از این رو خط فقر در این شهر بالاتر از سایر شهرهای کشور محاسبه می‌شود.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد خط فقر در تهران در تابستان سال جاری به دو میلیون و 728 هزار تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی برابر با 22.4 درصد را نشان می‌دهد.

 

رشد شدید تورم تحت تاثیر افزایش نرخ ارز خط فقر را در این شهر همزمان با دیگر شهرها دستخوش افزایش کرد. با هدف استخراج خط فقر، استان ها در ایران به چهار خوشه دسته بندی شده اند که در خوشه چهارم تنها شهرستان تهران، به عنوان پایتخت و گران‌ترین شهر قرار دارد.

 

در خوشه اول استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، کردستان، بوشهر، هرمزگان، گیلان، اصفهان، همدان، زنجان، قزوین، مازندران، گلستان، لرستان، سمنان، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و شهرستان تبریز و شهرستان اصفهان و شهرستان اهواز قرار دارند. خط فقر خانوار چهار نفره در پایان تابستان سال گذشته به یک میلیون  489 هزار تومان رسیده است که در قیاس با سال قبل رشدی برابر با 25.8 درصد را نشان می‌دهد.

 

در عین حال در خوشه دوم نیز استان‌های اردبیل، خوزستان، خراسان رضوی، فارس، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد طبقه بندی شده‌اند که در این استان ها نیز خط فقر خانوار چهار نفره یک میلیون و 331 هزار تومان است. این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی برابر با 24.3 درصد را نشان می دهد.

 

خوشه سوم نیز استان های کرمانشان، البرز، قم، تهران، شهرستان مشهد، شهرستان کرمانشاه، شهرستان کرج و شهرستان شیراز را در بر می‌گیرد. در این مناطق خط فقر برابر با یک میلیون و 810 هزار تومان است.

 

مقادیر سرانه معادل با فرض نفر اول برابر یک نفر، دوم برابر 0.7 و نفرات بعدی برابر 0.5 در نظر گرفته شده است به این ترتیب خانوار چهار نفره معادل 2.7 در نظر گرفته شده است.

 

بر اساس مفاد اعلام شده در جدول بالاترین خط فقر ماهیانه برای شهرستان تهران به دست آمده که در سال 1395برای یک خانوار چهار نفره دو میلیون و هفتادوشش هزار تومان محاسبه شده و در تابستان 1397 در حدود دو میلیون و هفتصدوبیست وهشت هزار تومان برآورد شده است. نکته قابل توجه آنکه خط فقر تهران تنها در تابستان 1397 نسبت به بهار 1397، در حدود سیصد هزار تومان برای یک خانوار چهار نفره افزایش داشته که این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده قرار گرفتن افراد بیشتری در زیر خط فقر درسال 1397 نسبت به سال‌های قبل باشد.

 

با توجه به اینکه فقرا، نسبت به سایر افراد جامعه، سهم بیشتری از هزینه‌های خود را به گروه خوراکی تخصیص میدهند، پیش‌بینی می‌شود با توجه به رشد قابل توجه شاخص قیمت برخی گروه‌ها نظیر گروه خوراکی در سال 1397 نسبت به سال‌های گذشته، خط فقر نیز در ادامه سال 1397 با مقدار رشد بیشتری روبه رو باشد.

 

این رقم رشدی برابر با 23.9 درصد را در قیاس با تابستان سال 1396 داراست.

 

/خبرآنلاین 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.