چگونه در ایران ارز دیجیتال تولید کنیم‌ و از آن پول دربیاوریم؟

در مورد تولید رمزارزها توضیحات مختلفی داده شد اما سؤال اصلی باقی ماند. بعد از تولید ارز دیجیتال چگونه می‌توان آن را در کشور به پول تبدیل کرد؟
 در مورد تولید رمزارزها توضیحات مختلفی داده شد اما سؤال اصلی باقی ماند. بعد از تولید ارز دیجیتال چگونه می‌توان آن را در کشور به پول تبدیل کرد؟

 

«چند ساعته مجوز بگیر!» این جمله آگهی نیست. برای اولین بار بخشی در صنعت متولد شده که با ورود به آن می‌توان با سهل‌ترین شرایط مجوز گرفت.

حال سؤال این است، مگر می‌شود یک فعالیت اقتصادی را در کمتر از سه ساعت به سرانجام رساند؟ جواب، بله است. حال می‌پرسید، کدام حوزه؟ باید بگویم، رمزارزها.

تا چند ماه پیش تولید بیت‌کوین و امثال رمز ارزها، فعالیت غیر قانونی و قاچاق محسوب می‌شد اما از 28 آبان تولید رمزارز قانونی شد. به اذعان فعالان صنعتی و مسئولان وزارت صمت، حضور و سرمایه‌گذاری در تولید رمزارزها بسیار سهل است و قانونی دست و پا گیر ندارد. متقاضیان ورود به رمزارزها در 4 گام می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.

هنوز یک نکته در تولید ارز دیجیتال وجود دارد: آنهایی که قبل از 28 آبان در تولید بیت‌کوین و رمز ارزها فعالیت داشتند، اکنون مجاز به گرفتن مجوز نیستند. البته وزارت صمت اعتقاد دارد که به این گروه هم می‌توان مجوز داد اما نهادهای نظارتی مخالف هستند و می‌گویند ماینرهایی (دستگاهی که ارز دیجیتال استخراج می‌کند) که وارد شده و مورد استفاده قرار گرفته، قاچاق است. رایزنی‌ها برای رسمیت دادن به این گروه ادامه دارد ولی گویا نتیجه‌ای نداشته است. روزنامه ایران در پی پیگیری‌های متعددی که متقاضیان بیت‌کوین انجام دادند، سراغ وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت و آخرین رویدادهایی را که در تولید بیت‌کوین در کشور در حال رخ دادن است، پرس و جو کرد. اولین خبر این است که از ابتدای صدور مجوز یعنی 28 آبان تا 7 دی ماه 425 درخواست ثبت شده که برای 118 نفر جواز (هیچ محدودیتی برای صدور مجوز وجود ندارد) صادر شده است.

این جوازها عمر شش ماهه دارند و تا شش ماه دیگر (12 ماهه) بعد هم قابل تمدید است. در این مدت متقاضیان ورود به ارز دیجیتال باید تکلیف سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنند تا به آنها پروانه بهره‌برداری داده شود. اگر فردی در مدت 12 ماه نتواند از این مرحله عبور کند، جواز صادره باطل می‌شود. متقاضیان زمانی که جواز می‌گیرند باید تکلیف زمین (محلی که قرار است ماینرها در آن مستقر شود)، ماینر، برق و سایر بخش‌ها را مشخص کنند تا پروانه بهره‌برداری را دریافت کنند.

 

4 گام ثبت‌ نام

چگونه می‌توان برای تولید رمزارزها مجوز گرفت؟ اگر تصمیم گرفتید در این بخش ورود کنید، برای اولین گام وارد سایت بهین‌یاب شوید و گزینه صدور جواز تأسیس رمز ارز را انتخاب کنید. در این مرحله با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که از قبل گرفتید می‌توانید محل استخراج رمزارز، ظرفیت پردازش ماینر (پروسس بر ثانیه است) و نوع سرمایه‌گذاری (ایجادی یا توسعه‌ای) را مشخص کنید. در گام 2 مشخصات عمومی آمده است. در این مرحله باید مشخصات زمین، هزینه تقریبی سالانه نفت، گاز، برق و آب را متقاضی اعلام کند. گام سوم مشخصات سرمایه‌گذاری است. در این مرحله وارد کردن نام دستگاه، تعداد مورد نیاز ماینر، قیمت هر دستگاه و حقوق گمرکی باید درج شود. گام آخر نحوه اجراست.

در این مرحله پیش‌بینی مدت اجرای طرح آمده است که به‌صورت تقریبی متقاضی باید اعلام کند. کسانی که مختصات کاری‌شان مشخص باشد با پر کردن باکس‌های خالی می‌توانند در کمتر از 3 ساعت مجوز بگیرند. برخی‌ها هم بیشترین زمانی که منتظر ماندند تا 4 روز بوده است. کسانی که نتوانند به سؤالات سایت بهین یاب پاسخ دهند یا جواب هایشان ناقص بوده است، هیچ جوابی دریافت نمی‌کنند.

 

250 عدد طلایی تولید

آن گونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرس‌وجو کردیم، میزان برق مصرفی دستگاه‌های ماینر اگر کمتر از 250 کیلووات (حد صنعتی شدن) باشد، به متقاضی جواز داده می‌شود اما اگر کمتر از عدد یاد شده باشد، مجوزی صادر نمی‌شود.

هر ماینر با توجه به مدلی که دارد، توان مصرفی آن متفاوت است. به‌عنوان مثال دستگاه اس 9 که جزو ماینرهای قدیمی است، 1350 وات مصرف برق دارد که یک تولید‌کننده ارز دیجیتال برای آن که بتواند فعالیت خود را شروع کند باید حداقل 170 ماینر خریداری کند اما در سری‌های جدید مانند اس 17 با 115 ماینر می‌توان سراغ رمزارزها رفت.

 

رسمیت دارد

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت به «ایران» می‌گوید: دستورالعمل صدور مجوز برای رمزارزها از 28 آبان ماه به تمام استان‌ها ابلاغ شده است و عملاً از این زمان، فرآیند تولید ارز دیجیتال رسمیت پیدا کرده است.

 

فعلاً منتظر باشید

او درباره این که کسانی‌ که قبل از 28 آبان ماه وارد تولید بیت‌کوین شدند، اکنون مشمول قانون می‌شوند یا خیر، عنوان کرد: در این حوزه دو مشکل بزرگ وجود دارد. یک آن که ماینر و دستگاه‌هایی که تولیدکنندگان ارز دیجیتال وارد کردند، استاندارد نیست. دومین مسأله که اهمیت بسزایی دارد این است که ماینرها از مبادی رسمی وارد کشور نشده است. پیگیری‌های متعددی در حال انجام است تا راهی برای رسمیت یافتن فعالیت آنها پیدا شود. زرندی با بیان این که آمار دقیقی از فعالان تولید رمز ارزها وجود ندارد، می‌گوید: از آنجا که فعالیت آنها رسمیت پیدا نکرده است، نمی‌تواند عدد دقیقی از مزرعه‌های فعال در تولید ارز دیجیتال را عنوان کرد.

 

ساده‌ترین روش برای پولدار شدن

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد که ثبت‌ نام و دریافت مجوز برای تولید ارز دیجیتال بسیار ساده است و متقاضیان به‌راحتی می‌توانند وارد این حوزه شوند. کسانی که امکان تولید ارز دیجیتال (یعنی برق و زمین) داشته باشند، دیگر نیازی به گرفتن جواز ندارند و به‌صورت مستقیم پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.

 

تولید رمزارز سود دارد؟

خیلی‌ها با خواندن این مطلب و سهل بودن گرفتن مجوز می‌پرسند، تولید رمز ارز صرفه اقتصادی دارد؟ آن گونه که کارشناسان و اهالی فن این حوزه بیان می‌کنند، تولید ارز دیجیتال صرفه اقتصادی زیادی دارد اما در عین این که با صرفه است، بسیار پرریسک است. اگر نمودارهای جهانی بیت‌کوین را رصد کنید می‌بینید که در یک مقطع زمانی ارزش آن به 20 هزار دلار رسید و در مقطعی کاهش آن تا 7 هزار دلار و حتی پایین‌تر هم دیده شد.

 

برق بیت‌کوین چقدر است؟

برای این که در تولید ارز دیجیتال به سود برسید، باید ماینرهای زیادی را خریداری کنید. در این صورت ضمن این که تولید رمزارز افزایش پیدا می‌کند از تخفیف‌هایی که وزارت نیرو می‌دهد، می‌توان استفاده کرد. در حال حاضر هزینه برق برای 8 ماه خنک سال 370 تومان است و برای 4 ماه گرم سال این هزینه 965 تومان مصوب شده است. این اعداد برای فعالان ارز دیجیتال بالاست. از این‌ رو اگر تعداد دستگاه‌های ماینر افزایش پیدا کند، یعنی مصرف برق بیشتر شود (مصرف برق بین 230 تا 400 کیلو ولت)، وزارت نیرو تخفیف 20درصدی به تولیدکنندگان ارز دیجیتال می‌دهد.

 

کاهش قیمت برق

آن گونه که معاون طرح و برنامه وزارت صمت به «ایران» گفته است این وزارتخانه در حال پیگیری کاهش تعرفه برق است تا تولید ارز دیجیتال برای متقاضیان این حوزه به صرفه شود. در این میان ضروری است ماینرهای قدیمی اسقاط و ماینرهای جدید و استاندارد، وارد چرخه تولید شود.

 

سه جا برای بیت‌کوین‌ها

در این میان متقاضیان ارز دیجیتال در کجاها می‌توانند حضور پیدا کنند؟ آن گونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرسیدیم برای تولیدکنندگان رمز ارزها سه محل دیده شده:

یک – شهرک‌ها و نواحی صنعتی

دو – مناطق ویژه و آزاد

سه – نیروگاه‌ها.

 

ماینر ارزان بخرید

ماینر را از کجا می‌توان خرید؟ معاون طرح و برنامه وزارت صمت عنوان می‌کند که ثبت سفارش برای واردات ماینرها آغاز شده است، اکثر ماینرها از چین وارد می‌شود. از این‌ رو افرادی که می‌خواهند در این بخش وارد شوند، می‌توانند ماینرهای قانونی و ارزان بخرند.

 

قیمت ماینرها

با بررسی برخی از سایت‌ها که ماینر می‌فروشند ماینر‌های ابتدایی که قدرت پردازش خوبی ندارند (کارکرده) حدود 3 میلیون تومان است. البته مدل‌های پایین‌تر هم وجود دارد که با قیمت یک میلیون تومان به فروش می‌رسد. ماینرهای جدید و صفر از قیمت 16 میلیون تومان به بالا است، در این میان ماینرهای 30 میلیون تومانی هم دیده می‌شود.

 

چگونه از ارز دیجیتال پول دربیاورید؟

در مورد تولید رمزارزها توضیحات مختلفی داده شد، اما سؤال اصلی باقی ماند. بعد از تولید ارز دیجیتال چگونه می‌توان آن را در کشور به پول تبدیل کرد؟ در پاسخ به این سؤال ابتدا باید گفت که فروش ارز دیجیتال با هر اسمی در کشور ممنوع است. تولیدکنندگان این بخش تنها می‌توانند از ارز دیجیتال در خارج از کشور استفاده کنند. آن گونه که از وزارت صمت مطلع شدیم قرار است فروش رمزارزها در خارج از کشور با سازوکار مشخص و همکاری بانک مرکزی قانونی شود. طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته بنا شد، فعالان این حوزه، ارزهای دیجیتالی را که به دست آوردند به تولیدکنندگان داخلی دهند، تا تولیدکنندگان داخلی از طریق آن مواد اولیه تولید را خریداری کنند و آن پول را به‌صورت ریالی به تولیدکننده ارز دیجیتال بدهند.

این اتفاق می‌تواند مشکلات انتقال پول کشور را حل کند. طبق توافق‌های صورت گرفته قرار شده فعالان این بخش (تولیدکنندگان رمزارزها) از مالیات معاف شوند. در عین حالی که فروش ارز دیجیتال در کشور ممنوع است اما برخی از صرافی‌ها رمزارزها را خریداری می‌کنند. قیمت در این حوزه بسیار متفاوت است. به‌عنوان مثال کسانی که بیت‌کوین در مقدار بالا تولید می‌کنند می‌توانند با قیمت‌های بیشتری به صرافی‌ها بفروشند.»

/ روزنامه ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.