نگرانی آمریکا برای استفاده از ارزهای دیجیتالی در دور زدن تحریم‌ها

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت به منظور جلوگیری از پولشویی به طور جدی وارد حوزه ارزهای دیجیتالی خواهیم شد.

استیون منوچین از تصمیم وزارت خزانه داری برای تدوین راهنمای استفاده و معامله با استفاده از ارزهای دیجیتالی به منظور مقابله با پولشوییی خبر داد. وی که در جمع نمایندگان کنگره حضور یافته بود گفت که رمزارزها فعلی نظیر بیت‌کوین نیاز به شفافیت بیشتری دارند و نسبت به انجام تراکنش های غیرقانونی با استفاده از آن ها و دور زدن تحریم های آمریکا نگرانیم.

منوچین با بیان این که به زودی از بسترهای انجام معاملات ارزهای دیجیتالی خواهد خواست تا الزامات جدیدی را به کار گیرند افزود: می خواهیم مطمئن شویم که از تکنولوژی برای حرکت رو به جلو استفاده شود اما نمی خواهیم به این بهانه، ارزهای دیجیتالی به “حساب‌های بانکی مخفی سوئیس” دیگری تبدیل شوند.

اگر چه منوچین به جزئیات الزامات جدید اشاره نکرد اما گفت که باید مبدا و مقصد انتقال پول با استفاده از رمزارزها مشخص باشد. وی که پیش‌تر در تابستان امسال نیز گفته بود ارزهای دیجیتالی یک تهدید برای امنیت آمریکا هستند در ادعایی مشابه گفت: نسبت به رمزارز لیبرا که فیس بوک در حال توسعه آن است نگرانی های جدی داریم.

ببینید: ارزهای دیجیتالی عصای دست دور زدن تحریم‌ها

تعلل بانک مرکزی و دولت آمریکا برای ورود به عرصه ارزهای دیجیتالی، انتقاد برخی از متحدان این کشور را برانگیخته است و در داخل آمریکا نیز برخی نگران اند چین با غلبه بر آمریکا در این عرصه به آرزوی خود برای شکستن انحصار آمریکا در عرصه نظام مالی جهانی نزدیک شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز سال گذشته گفته بود علاقه ای به ارزهای دیجیتالی ندارد چرا که ارزش آن ها دچار تلاطم خیلی زیادی است.

اخیرا گزارشاتی از ملاقات منوچین با مقامات بخش امنیت داخلی در وزارت خزانه داری برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی مواجهه با  رمزارزها منشتر شده است. پیش‌تر جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا از ورود جدی تر این بانک به عرصه ارزهای دیجتالی خبر داده بود.

  چرا باید به FATF بپیوندیم؟

/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید