کرونا در کمین مشتریان بانکی

شعب و تجهیزات بانکی مانند خودپردازها از مهم‌ترین محل‌های انتقال آلودگی به شمار می‌روند.همچنین با توجه به احتمال بالای انتقال ویروس کرونا از طریق تماس دست با محل‌های آلوده، کارشناسان نسبت به استفاده از خودپردازها که روزانه ده ها نفر از آنها استفاده می‌کنند هشدار می‌دهند.

رمز دوم پویا کرونا را گسترش می‌دهد؟

بر این اساس، همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند مشتریان از مراجعه به خودپرداز حتی الامکان خودداری کنند و در صورت لزوم شستشوی کامل دست ها انجام شود.

با وجود اینکه همه بانک‌های کشور سامانه‌ها و نرم افزارهایی را به مشتریان خود ارائه کرده‌اند که قابلیت‌های فراوانی داشته و می تواند افراد را از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها بی نیاز می‌سازد، اما اجباری شدن استفاده از رمزهای پویا (رمزهای دوم یکبارمصرف) و غیر فعال شدن رمزهای ایستا (قدیمی)، این فرایند را دچار اختلال کرده است.

ببینید: اینفوگرافیک / راه‌های مراقبت کارکنان شعب بانکی و مشتریان در مقابله با کرونا

به دلیل غیر فعال شدن رمزهای ایستا و وجود مشکلات زیاد در راه اندازی سامانه های رمزهای پویای هر بانک به طور جداگانه، میزان استفاده از خودپردازها افزایش یافته که این موضوع می تواند خطر شیوع ویروس کرونا را افزایش دهد.

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها نیز در این باره گفته است: مردم برای حفظ سلامتی، امور بانکی خود را غیرحضوری انجام دهند

به شعب‌ بانک‎ها مراجعه نکنید

«محمدرضا حسین زاده» افزود: مردم تا آنجا که ممکن است امور بانکی شان را با استفاده از انواع سامانه ها و اپلیکیشن‌های بانکی انجام دهند و از مراجعه حضوری به شعب خودداری کنند.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها بر انجام امور بانکی به صورت غیرحضوری و با استفاده از سامانه های بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال تاکید کرد.

پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی نیز توصیه هایی را برای مقابله با ویروس کرونا در شعب، مطرح کرده است.

وجود اسپری الکل به منظور ضدعفونی در شعب، ضد عفونی باجه ها و لوازم تحریر و لوازم مورد استفاده پشت باجه ها هر چند ساعت یکبار، شست و شوی دست ها پس از دریافت و پرداخت پول از جمله این توصیه هاست.

همچنین پیشنهاد شده است، مشتریانی که رفتارهای مشکوک و یا علائم شدید سرماخوردگی شدید دارند یک نماینده برای انجام امور بانکی اعلام کنند.

عدم استفاده از خودکار مشترک در شعب و ارایه فیش های بانکی به میزان لازم نیز از جمله این راهکارهاست.

/ ایرنا

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.