مفهوم هارد فورک و سافت فورک چیست و چه تاثیراتی در شبکه ارز دیجیتال دارد؟

در این مطلب به تغییراتی که فورک یا هارد فورک در شبکه یک ارز دیجیتال ایجاد می‌کند پرداختیم.

اگر علاقه‌مند به دنیای ارزهای دیجیتال باشید، احتمالا تا به حال عبارت هارد فورک چیست را شنیده‌اید؛ برای درک بهتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره این مفهوم با فورک و انواع آن آشنا می‌شویم و این که چگونه بر آینده و حتی نرخ خرید ارز دیجیتال اثر میگذارد؟ فورک به چه دلایلی رخ می‌دهد و چرا مهم است؟

در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن پاسخ به این سوالات، به تغییراتی که فورک یا هارد فورک در شبکه یک ارز دیجیتال ایجاد می‌کند پرداخته و اتفاقاتی که موجب این تغییرات می شود را بررسی کنیم.

فورک چیست؟

فورک به انشعاب، آپدیت یا به روزرسانی یک نرم افزار گفته می‌شود که منشا آن پروژه‌های برنامه نویسی است. در حقیقت برنامه نویس با ایجاد تغییراتی در کد منبع یک پروژه، به تولد برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی کمک می‌کند. در واقع پدیده فورک در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین زمانی که شبکه به دو بخش تقسیم شود، اتفاق می‌افتد.

ممکن است فردی با قوانین ارزهای دیجیتال مخالف باشد یا با تغییراتی که در شبکه بلاکچین یک ارز دیجیتال صورت گیرد و نرم‌افزارهایی که در آن شبکه کار می‎کنند با مشکل روبرو شده، راه حل آسان همه این مشکلات بروزرسانی یا ایجاد بلاکچین جدید است که اصطلاحا به آن فورک می‌گویند.

این تغییرات که از آن صحبت شد، می‌تواند با برنامه‌ریزی قبلی و یا به صورت کاملا تصادفی در شبکه رخ دهند. به این ترتیب گاهی تعدادی از نرم‌افزارها و افرادی که روی شبکه کار می‌کنند، مانند ماینرها، نمی‌توانند به خوبی با شبکه قبلی ارتباط برقرار کنند و ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. در این صورت مدیران شبکه باید به سرعت ناهماهنگی‌ها را برطرف نموده و شبکه را به نحوی برنامه‌ریزی می‌کنند که برای همه به راحتی در دسترس قرار گیرد.

در این جا این سوال پیش می‌آید چرا فورک مهم است؟ فورک‌ها معمولا یک عامل مفید برای شبکه هستند که توسط خود برنامه نویسان شبکه ایجاد می‌شوند تا در کل شبکه، تغییرات مثبتی را ایجاد کنند. البته در این میان فورک‌های ناخواسته‌ای نیز ممکن است رخ دهد که در نتیجه برخی بروز رسانی‌های شبکه ایجاد می شوند که برنامه‌نویسان این حوزه سریعا ناسازگاری‌های ایجاد شده را برطرف می کنند.

 

به بیانی ساده، کسی که قصد خرید بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را دارد بهتر است در مورد تمامی رخدادهای تاثیرگذار و آپدیت های مهم این حوزه اطلاعات کاملی کسب کند.

دلایل اصلی رخداد هارد فورک چیست؟

رفع اختلاف نظرات فنی

به دلیل رفع اختلاف نظرهای گسترده ای که درباره مقیاس پذیری بیت‌کوین وجود داشت بیت کوین کش به عنوان یکی از فورک‌های بیت‌کوین به وجود آمد. گروهی از توسعه‌دهندگان و ماینرهای بزرگ بیت‌کوین که به سرعت و کارمزد تراکنش‌ها اعتراض داشتند، با تغییراتی در قوانین بیت‌کوین و افزایش سایز بلاک، بلاکچین نسخه‌ای جدید از پروتکل را ارائه دادند.
ایجاد اعتماد و بازگشت سرمایه از دست رفته
بهترین شاهد مثال برای این موضوع رخداد فورک اتریوم است. در سال 2016، فقط یک اتریوم وجود داشت اما بعد از رخ دادن هک DAO و از دست رفتن میلیون‎ها دلار از سرمایه کاربران، جامعه اتریوم مجبور به ارائه فورک شد تا بتواند اعتماد مردم را به دست آورد. اتریوم فورک شد، اکثر جامعه به شبکه جدید نقل مکان کردند. نام اتریوم قبلی به اتریوم کلاسیک تغییر یافت و اتریوم جدید شد همین که اکنون در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال موجود می باشد.
بروزرسانی شبکه بلاکچین
هنر یک تکنولوژی موفق در بروزرسانی اصولی و به موقع آن است و قطعا یک شبکه بلاکچینی در طول زمان نیازمند بروزرسانی های فنی است تا شبکه را از خطرات پیش رو حفظ نماید.

سافت فورک (Soft fork) چیست؟

سافت فورک یک بروزرسانی در نرم‌افزار بوده که با نسخه‌های قدیمی هم سازگار است. این بدین معناست که شرکت کنندگانی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده باشند نیز می‌توانند در اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها شرکت کنند. اجرای سافت فورک به نسبت آسان‌تر بوده چراکه تنها نیاز است اکثریت شرکت‌کنندگان نرم افزار خود را آپدیت کنند نکته جالب این است که عملکرد شرکت کنندهای که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده تحت تاثیر قرار میگیرد به این صورت که همه شرکت‌کنندگان چه نرم افزار خود را آپدیت کرده و چه نکرده باشند، میتوانند بلاک‌های جدید را تشخیص دهند و فعالیت‌هایشان با شبکه سازگار است.

هارد فورک چیست؟

به غیر از فورک و سافت فورک، ما هارد فورک یا چنگال سخت نیز در شبکه رمزارزهای پایه داریم که اندکی با فورک معمولی تفاوت دارد. شباهت هارد فورک با فورک این است که هر دو با تغییراتی در شبکه بلاکچین ارز دیجیتال، ایجاد می‌شوند. اما تفاوت مهم هارد فورک در فرایند انجام آن است، معمولا بلاک‌های شبکه شکسته شده و به دو بلاک جداگانه تبدیل می‌شوند که در نهایت سبب ایجاد یک ارز جدید در دنیای ارزهای رمز پایه می‌شوند.
به عبارت ساده‌تر، در طی فرایند هارد فورک، تغییرات اساسی در شبکه بلاکچین ارز ایجاد می‌شود که این تغییرات را شبکه قبلی نمی‌تواند پشتیبانی کند. در نتیجه برای حمایت از این تغییرات، نیاز است که یک ارز جدید در همان شبکه ایجاد شود که تغییرات جدید را بتواند پشتیبانی کند.
هاردفورک هم مربوط به تغییرات نرم‌افزاری است که با نسخه‌های قدیمی سازگار نیست در این فورک تمامی کابران باید نرم افزار خود را به روزرسانی کنند تا قادر باشند در تایید تراکنش‌ها و اعتبارسنجی آنها شرکت کنند. نودهایی که به روزرسانی را انجام نداده باشند از شبکه جدا شده و نمیتوانند تراکنش‌های جدید را تایید کنند.
در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، هر تغییر که منجر به نسخ قوانین قبلی شود و کد جدیدی استفاده شود، هارد فورک نامیده میشود. به عنوان مثال، سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین بیت‌کوین بین 3 تا 7 تراکنش در ثانیه می‌باشد که با توجه به حجم عظیم تراکنش‌ها در این شبکه، یک تراکنش در این شبکه ممکن است بین 30 دقیقه تا 16 ساعت زمان ببرد که زمانی بسیار زیاد می باشد.
برای مقابله با این مشکل، برنامه نویسان پیشنهاد یک هارد فورک را برای شبکه بیت‌کوین ارائه دادند که در نهایت منجر به ایجاد ارزی جدید بنام بیت کوین کش شد. بیت کوین کش نیز از همان شبکه بلاکچین بیت‌کوین استفاده می‌کند با این تفاوت که سرعت انجام تراکنش‌های آن بین 30 تا 60 تراکنش در ثانیه افزایش یافته است.

علاوه بر سرعت انجام تراکنش‌ها، تغییرات دیگری نیز در این شبکه ایجاد شده است که باعث شده تا بیت‌کوین کش کارایی بیشتری نسبت به بیت کوین داشته باشد. اما با این وجود چون بیت‌کوین از مقبولیت و محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده است، هارد فورک بیت‌کوین، نتوانست جای خود بیت‌کوین را بگیرد.

تاثیرات اصلی هارد فورک چیست؟

تاثیرات اصلی هارد فورک چیست؟ هارد فورک گاهی باعث به وجود آمدن و تولد یک ارز جدید می‌شود. به عنوان مثال اتریوم کلاسیک هارد فورکی از اتریوم و بیت کوین کش هارد فورکی از بیت‌کوین است.

این یعنی نرم‌افزار قدیمی و جدید با یکدیگر هماهنگ نیستند و خروجی های قدیمی ناسازگار هستند و این باعث می‌شود که دو ارز کاملاً مجزا پدید آید و کسانی که مایل باشند می‌توانند در قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند.

هدف هارد فورک چیست؟

یک هارد فورک می‌تواند به منظور رفع خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه‌های قدیمی تر نرم افزار، اضافه کردن قابلیت‌های جدید صورت گیرد.

گاهی روی دادن فورک باعث ایجاد نگرانی و وحشت بزرگ در میان کاربران یک ارز رمزپایه می‌شود. وقتی دو بلاکچین متفاوت وجود داشته باشد، در نهایت فقط یکی از آنها می‌تواند صحیح باشد. بنابراین تراکنش‌های آن سکه در بلاکچین اشتباه از دست خواهند رفت. در واقع هنگام رخداد فورک به مردم هشدار داده می‌شود که تا زمانی که فورک رفع نشده است هیچ تراکنشی انجام ندهند.

تاثیر فورک بر قیمت ارز دیجیتال چیست؟

هرکسی می‌تواند با تغییر منبع بیت‌کوین فورک جدیدی از آن ارائه دهد اما موضوع ما بر سر فورک‌های اساسی است که تعداد زیادی از غول‌های فضای ارز دیجیتال حامی آن باشند. مانند بیت‌کوین کش و شاید بیت کوین گلد.

فورک‌های بزرگ می‌توانند سرنوشت یک ارز دیجیتال را برای همیشه تغییر دهند یا آن را نابود و قدرتش را تا سال‌ها تثبیت کنند. فورک‌ها خیلی اوقات اتفاق می‌افتند و لازم نیست برای تک تک آنها خود را آماده کنیم. یک فورک زمانی موفق می‌شود که بتواند اکثریت کاربران را جذب و راضی نگه دارد.

هارد فورک چیست؟

معمولا ارزش ارز حین فورک سقوط می‌کند. اگر فورک بتواند ثبات و ساختار سکه را از طریق بهبود کدها ارتقا بخشد، فرصتی فوق‌العاده برای خرید آن نوع ارز محسوب می‌شود.

پس از هارد فورک چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که دیدیم، هارد فورک در شبکه بلاکچین یک عمل پذیرفته شده است که نشان از پویایی و بروز رسانی شبکه دارد. اما سوالی که ممکن است برای برخی از کاربران یک ارز دیجیتال که هارد فورک شده است پیش بیاید این است که پس از هارد فورک، چه اتفاقی خواهد افتاد و تکلیف آنها چیست؟

اولین نکته‌ای که باید در این خصوص عنوان کرد این است که هارد فورک به هیچ عنوان سبب متوقف شدن شبکه اصلی یک ارز نخواهد شد. به عبارت ساده تر در جریان یک هارد فورک، یک ارز جدید در همان شبکه ایجاد خواهد شد اما ارز قبلی به قوت خود باقی خواهد ماند.

آیا سرمایه گذاران ملزم به پذیرش ارز جدید هستند؟

کسانی که روی این ارزها سرمایه گذاری کرده اند، به هیچ وجه ملزم به پذیرش یا انتقال دارایی خود به ارز جدید نیستند اما می‌توانند با توجه به کارایی بیشتر شبکه جدید، ارز خود را تبدیل به آن نمایند.

 سرنوشت استخراج کنندگان در مواجهه با هارد چگونه خواهد بود؟

برای آن دسته از کسانی که اقدام به استخراج ارزی می‌کنند که به زودی هارد فورک جدیدی ارائه می‌دهد نیز مشکل خاصی وجود نخواهد داشت. این دسته از افراد می‌توانند با بروز رسانی نرم افزارهای استخراج خود، به شبکه جدید متصل شده و به صورت دلخواه ارز جدید را استخراج کنند.

آیا نیاز به تغییر سخت افزار استخراج ارز دیجیتال می باشد؟

این نکته را باید در نظر داشته باشید که با بروز رسانی شبکه، نیازی به تعویض سخت‌افزار نخواهد بود و همان سخت‌افزار قبلی نیز می‌تواند اقدام به استخراج ارز قدیم یا هارد فورک شده بپردازد.

نتیجه‌گیری

ارزهای دیجیتال با هاردفورک‌ها پیوند خورده‌اند، اگر فلسفه هاردفورک‌های مختلف را درک و بررسی نمایید، متوجه میشوید که جامعه رمز ارزها به نحوی عهده دار ارزیابی خودش است. شاید این عقیده ساتوشی ناکاموتو هم بوده به ویژه با قوانینی که برای بیت کوین ایجاد کرد تا با خیال راحت ناشناس و ناپدید باقی بماند.
مانند هر پدیده ای اطلاعات ضد و نقیض زیادی راجع به هاردفورک‌ها، اصول و اجرای آنها از سوی سرمایه داران وجود دارد. این موجب آشفتگی و بدبینی اجتماع نسبت به چنین پروژه هایی میشود. از سوی دیگر نتایج مثبتی که بیشتر این پروژه های موفق در پیشرفت شبکه داشته اند اعتماد بسیاری را به خود جلب کرده است.
هاردفورک‌ها با تمام فراز و نشیب‌ها نشان دادند که برای جامعه ی کریپتو مفید هستند. فورک‌ها راهی برای شنیدن صدای تمامی اعضای این جامعه و انتقادات و پیشنهاداتشان است و در نهایت ما باید به حقوق جامعه برای توسعه ی چنین پروژه‌هایی وقتی در یک محیط غیرمتمرکز و منبع باز هستیم، احترام بگذاریم.
/ دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.