دولت می‌تواند قیمت سهام‌ها را بالا ببرد؟

صالحی رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: چون دولت تنها فروشنده سهام‌ شرکت‌های دولتی است می‌تواند قیمت آن ها را تا 50 درصد بالا ببرد اما هدف دولت از اینکار تنها تامین نقدینگی نیست.

شیوه‌های مختلف فروش سهام‌ شرکت‌های دولتی

صالح رئیس سازمان خصوصی سازی از شیوه‌های مختلف سهام‌ شرکت‌های دولتی صحبت کرد و گفت: فروش سهام یک کشور از روش های مختلفی صورت می گیرد و برای مثال ما ممکن است بلوک مدیریتی یک شرکت را به فروش برسانیم که شرایط مختلفی دارد اما ما فروش صندوق‌های ویژه سرمایه گذاری را در نظر گرفتیم تا علاوه بر تخفیف در نظر گرفته شده توانایی خرید برای همه مردم وجود داشته باشد.

وی در ادامه در خصوص جلوگیری از ضرر مردم در بازار سهام افزود:‌ ما می‌توانیم تا 30 درصد قیمت ارائه شده تخفیف درج کنیم تا در صورت بروز نوسان بازار مردم ضرر نکنند.

پذیره‌نویسی برای صندوق‌های ETF

وی در ادامه افزود: طی دو هفته آینده اولین پذیره‌نویسی برای صندوق‌های ETF انجام می‌شود. خریدارانی که در بسته اولیه از تخفیف ها استفاده کند در فروش‌های بعدی ملزم خواهد بود به قیمت تابلو خرید کند..

صالح در ادامه افزود: اخبار مبنی بر اینکه دولت توانایی بالا بردن قیمت را ندارد کذب است چراکه دولت تنها فروشنده سهام های این شرکت ها است و توان خرید ندارد و فقط می‌تواند در صف فروش قرار بگیرد که در نهایت منجر به افزایش قیمت می‌شود.

او درباره علت درج تخفیف‌ها گفت: برای صندوق اولیه 5 بنگاه خوب و مهم در نظر گرفته شده است که تحت عنوان صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی عرضه می‌شود؛ ما به راحتی می‌توانستیم این قیمت‌ها را روی تابلو تا 50 درصد بالا تر از قیمت عرضه کنیم این نشان می‌دهد دولت صرفا قصد تامین نقدینگی را ندارد.

وی در ادامه افزود: برای اینک حق مردم فقیر در این مسیر اجحاف نشود ما به جای اعلام در شب فروش از 16 روز قبل این موضوع را مطرح کردیم؛ در این مرحله که آگهی آن امروز فراخوان داده شد به دو شیوه پذیره نویسی خواهیم کرد.

  پاسخ به پنج پرسش درمورد واگذاری صندوق واسطه‌گری یکم

اشخاص حقوقی نمی‌توانند سهام بخرند

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص قابلیت خرید سهام با استفاده از حداقل اطلاعات و از درگاه‌های بانکی خبر داد و در ادامه افزود:‌ امکان این خرید برای اشخاص حقوقی امکان پذیر نخواهد بود و صرفا اشخاص حقیقی توانایی خرید خواهند داشت.

تفاوت صندوق سهام عدالت با صندوق‌های ETF

مدیرعامل بورس تهران گفت: این سهام ها تا دو ماه قابلیت فروش در بورس اوراق بهادر را نخواهند داشت و این شرایط برای همه یکسان خواهد بود و برای دارندگان کد بورسی هم به همین شکل است.

وی در ادامه افزود: تفاوت این صندوق با صندوق سهام عدالت در این است که در این شرایط مردم واحدهای صندوق را خریداری می‌کنند. روزی که این صندوق ارائه شود هیچ کس حق تغییر در اساس نامه را نخواهد داشت و موارد ضروری در اساس نامه در نظر گرفته شده است.

صالح در رابطه با عرضه سهام‌ شرکت‌های دولتی ادامه داد: مدت مدیریت به پایان سال 1400 محدود شده و هر کس که تا 0.1 درصد از سهام را جمع کند یک سیت مدیریتی به دست خواهد آورد. هر گاه این هزار تا 0.1 درصد کامل شود دولت به طور کامل خارج شده و مدیریت به دارندگان سهام واگذار می‌شود اما تا آن روز دولت به صورت موقت این صندوق‌ها را مدیریت خواهد کرد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اهمیت مطالعه اساس نامه تصریح کرد: تحت هر شرایطی ما تا سال 1400 این صندوق را به دارندگان سهم 0.1 درصدی ارائه خواهیم کرد؛ مردم واحدهای صندوق را خواهند خرید.

چالش اصلی  صف‌های جدی خواهد بود

در ادامه هادی سلیمی زاده کارشناس اقتصادی گفت: در آینده به دلیل عرضه سهام‌ شرکت‌های دولتی صف فروش بزرگی ایجاد خواهد کرد و ساختار سفته بازی جدی را فراهم می‌کند؛ چالش اصلی ما صف‌های جدی خواهد بود که بعد از این ایجاد می‌شود.

  اسامی بانک‌های منتخب برای پذیره‌نویسی اولین مرحله ETFهای دولت اعلام شد

وی در ادامه افزود: امکان افت ارزش سهام ها به طور هم  زمان بسیار پایین است چراکه دارایی‌های صندوق به سهم‌های بورسی وصل است. بدبینانه ترین حالت زمانی است که ارزش این سهم‌ها در تابلوی بورس بیش از 25 درصد نزول کند که هیچ گاه اتفاق نخواهد افتاد؛ ممکن است یک سهم کاهش پیدا کند اما کاهش یکباره 5 سهم احتمال بسیار کمی دارد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی فروش قسط بندی را دارای معایب زیاد دانست و گفت: با انجام چنین کاری ممکن بود خود سهام دارها و محل سرمایه گذاری به صورت جدی تحت تاثیر قرار بگیرد.

واگذاری استقلال و پرسپولیس

وی در ادامه افزود: ما در قالب چند هلدینگ بخش های مختلفی را وارد بورس خواهیم کرد و مردم را در آن سریک خواهیم کرد و تا 6 ماه آینده این اتفاق خواهد افتاد.

او درباره واگذاری استقلال و پرسپولیس گفت: در حساب و کتاب‌ها شک و شبهه‌هایی وجود دارد برای مثال در شرایط فعلی بدهی آن‌ها بیش از درآمد و دارایی‌هایشان است. پرسپولیس ارزش‌گذاری شده و باید در صورت مالی بنشیند اما استقلال هنوز ارزش گذاری نشده است؛ اساسنامه بورس را بر این‌ها حاکم خواهیم کرد و در نهایت عرضه خواهد شد تا به شرکت سهامی عام تبدیل شود.

صالحی در آخر افزود: مبنی بر تقاضای مردم 3 صندوق را عرضه خواهیم کرد که مجموعا 40 هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت.

/ خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.