خرید سهام از طریق اپلیکیشن سکه و درگاه‌های بانک ملت

متقاضیان پذیره‏‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه‌گری مالی یکم» می‌توانند از روز 14 اردیبهشت‌ماه جاری از طریق اپلیکیشن سکه، سایت بانک ،اینترنت بانک، همراه بانک ،همراه پلاس بانک ملت، برای خرید سهام تا سقف 20میلیون ریال اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی شرکت به‌پرداخت ملت، صندوق ETF یا Exchange-traded fund نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار معامله می‌شود و ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند، اما با این امتیاز که برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که تنها در پایان روز و پس از محاسبه NAV (ارزش خالص دارایی) قابل خریدوفروش هستند، سرمایه‌گذاران می‌توانند یک یا چند واحد از ETF را در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است، معامله کنند و از مزیت نقدشوندگی سریع‌تر آن بهره‌مند شوند.

هر خریدار با خرید واحدهای ETF، پول خود را در صندوقی سرمایه‌گذاری می‌کند که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود کسب کند. همچنین مزیت معافیت مالیاتی بالقوه سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها و به‌نوعی کم‌هزینه‌تر بودن از دیگر ویژگی‌های این مدل سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است.

بنا بر فراخوان منتشرشده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، این وزارتخانه به‌نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران قصد دارد باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‏‌های البرز و اتکایی امین را مطابق قانون بودجه امسال واگذار کند که این امر از طریق پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه‌گری مالی یکم» انجام خواهد شد و فرصت بی‌نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبری است که دولت با هدف مردمی‌کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد ایجاد آن را دارد.

ویژگی بارز این واگذاری، بهره‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف 20درصدی است؛ سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است و پذیره‏‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‏‌پذیر است؛ یعنی محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

شروع این پذیره‏‌نویسی از تاریخ 14 اردیبهشت‌ماه و پایان آن 31 اردیبهشت همین ماه خواهد بود که برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‏‌های بورس و سامانه‏‌های آن‌لاین معاملاتی و درگاه‏‌های غیرحضوری و حضوری بانک‏‌های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب قابل انجام است.

خرید سهام از طریق اپلیکیشن سکه و درگاه‌های بانک ملت

به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هموطنان عزیز می‌توانند جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها جدا پرهیز کنند و پذیره‌نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به کارگزاری‌ها و سامانه‌های آن‌لاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها انجام دهند که ساده‌ترین آن‌ها استفاده از اپلیکیشن سکه، سایت بانک، اینترنت بانک، همراه بانک، همراه پلاس بانک ملت است.

بر این اساس و نظر به استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بازار سهام، تمامی افراد بدون محدودیت سنی و حتی بدون داشتن کد بورسی، تنها با داشتن اطلاعات شناسنامه‌ای و شماره شبا، می‌توانند از طریق اپلیکیشن سکه از تاریخ 14 تا 30 اردیبهشت نسبت به خرید سهام تا سقف 20میلیون ریال اقدام کنند.

همان‌طور که گفته شد، داشتن کد بورسی برای پذیره‌نویسی الزامی نیست، اما متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از 2 ماه به بعد از تخصیص امکان‏‌پذیر است، می‏‌توانند به‌تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.