چین ارز دیجیتال دولتی را جایگزین سیستم پرداخت دلاری می‌کند

چین به زودی طرح آزمایشی ارز دیجیتال دولتی خود را راه‌اندازی می‌کند. این ارز یک جایگزین عملیاتی برای سیستم پرداخت با دلار است و تأثیر هرگونه تحریم یا تهدید به حذف دلار را از بین می‌برد.

راه‌اندازی ارز دیجیتال دولتی در چین

به گزارش گاردین، چین از هفته آینده به طور آزمایشی پرداخت با ارز دیجیتال جدید خود را در چهار شهر بزرگ آغاز می‌کند. بانک مرکزی چین در ماه‌های اخیر ساخت RMB را آغاز کرده که قرار است اولین ارز دیجیتال راه اندازی شده توسط یک اقتصاد بزرگ باشد. استفاده از این ارز دیجیتال به طور آزمایشی در چندین شهر از جمله شنژن، سوژو، چنگدو، ژیونگ آن و چندین منطقه که میزبان المپیک زمستانی پکن ‌در 2022 هستند، آغاز شده است.

چاینا دیلی اعلام کرد این ارز دیجیتال وارد سیستم پولی برخی شهرها شده و برخی کارمندان دولتی و خدماتی دستمزدهای خود را در ماه مه با ارز دیجیتال دریافت می کنند.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد کسب‌وکارهایی مثل مک دونالد و استارباکس هم برای شرکت در این طرح آزمایشی موافقت کرده‌اند. پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال مثل «الی پی» و «وی چت پی» در چین بسیار گسترده شده‌اند ولی نمی‌توانند جای ارز را بگیرند.

جایگزینی برای سیستم پرداخت با دلار

موسسه تحقیقات ارز دیجیتال در بانک مرکزی چین که این سیستم را راه‌اندازی می‌کند در هفدهم آوریل اعلام کرد تحقیقات و ساخت ارز دیجیتال چینی در حال پیشرفت است و به بالاترین مرحله طراحی، توسعه و عملیاتی شدن رسیده است. ارز دیجیتال دولتی با پشتوانه ارز ملی سال‌هاست در حال ساخت است، بانک مرکزی چین در ماه اوت سال گذشته اعلام کرد که این ارز تقریباً آماده شده است. ولی رئیس این بانک گفت هیچ زمان‌بندی برای انتشار آن وجود ندارد.

طبق گزارش چاینا دیلی:« ارز دیجیتال دولتی یک جایگزین عملیاتی برای سیستم پرداخت با دلار است و تأثیر هرگونه تحریم یا تهدید به حذف دلار را از بین میبرد. این ارز همچنین به راحتی می‌تواند وارد بازارهای جهانی ارز شود و خطر اختلال های ایجاد شده توسط سیاست در آن بسیار پایین است.»

انتظار می‌رود در بحبوحه محبوبیت روز افزون پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال و خودداری مردم از تماس‌های فیزیکی به خاطر همه گیری ویروس کرونا، استفاده از پول نقد همچنان کاهش یابد.

/ تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.