توضیحات بانک ملت درباره برخی ابهامات در خصوص خریدوفروش گواهی سپرده سکه طلا

در پی انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر خریدوفروش سکه با قیمت‌های بالاتر از بازار در چهار بانک، بانک ملت توضیحاتی را برای آگاهی مخاطبان منتشر کرد.

بانک محل انبارداری اصل سکه‌های طلاست

به گزارش روابط عمومی بانک ملت، با توجه به نیاز سرمایه‌گذاران، ابزارهای متنوعی دربازار سرمایه طراحی شده است؛ یکی از ابزارهایی که از سال 1394 در این بازار عرضه شده، اوراق گواهی سپرده سکه طلا است.

براین اساس معاملات گواهی سپرده طلا به منظور شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه و همچنین تنوع بخشی به سبد ابزارهای مالی، و در چارچوبی کاملا قانونی توسط بورس کالای ایران راه اندازی شده است.

شایان گفتن است در چارچوب قانونی تعریف شده توسط بورس کالای ایران، بانک‍‌ها به عنوان انبار دار سکه طلا از مشتریان و متقاضیان سپرده گذاری سکه طلا، سکه را به امانت دریافت و برای آنان قبض انبار موقت گواهی سپرده صادر می‌کنند و بورس کالای ایران قبض‌های موقت سکه‌های سپرده‌گذاری و ثبت شده در سامانه بورس را تبدیل به گواهی سپرده سکه نموده و با نماد بانک دریافت کننده سکه به پرتفوی بورسی فرد سپرده گذار اضافه می کند بنابراین نماد سکه موجود در تابلوی بازار به نام یک بانک به هیچ وجه به معنای مالکیت آنها توسط بانک‌ها نیست بلکه به معنای بانک محل انبارداری اصل سکه‌های طلاست.

بانک‌ها  در کنترل قیمت سکه و یا افزایش آن نقشی ندارند

بانک ملت در این توضیحات افزوده است: با توجه به فرآیند فوق بانک‌ها نقشی در خرید سکه فیزیکی از بازار طلا و یا فروش آن در بورس نداشته و نمی‌توانند در کنترل قیمت و یا افزایش آن نقش موثری ایفا کنند.

گفتنی است در حال حاضر 4 بانک ملت، رفاه کارگران، صادرات و سامان دارای مجوز از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار برای پذیرش سکه طلا هستند.

این گزارش می افزاید بانک ملت به منظور ایفای نقش اجتماعی خود علی رغم شرایط خاص شیوع بیماری کرونا، جهت کاهش تنش های ناشی از عدم انتشار گواهی سپرده سکه طلا، با حداکثر توان خود در تلاش بوده تا همراستا با سیاست های سازمان بورس و مصالح مردم، گام بردارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.