نصف شدن نرخ پاداش استخراج بیت‌کوین؛ سومین هالوینگ چه معنایی دارد؟

همراه با هیاهوی فراوان اخیرا در بیت‌کوین تعدیلی صورت گرفت که نرخ پاداش استخراج سکه‌های جدید را به نصف کاهش می‌دهد. به اصطلاح “نصف شدن” بزرگترین ارز دیجیتال جهان تقریبا هر چهار سال یک بار صورت می‌گیرد.

این ارز دیجیتال به “معدنچی‌های” (استخراج کنندگان) بیت‌کوین متکی است. اینها کسانی هستند که با اجرای نرم افزارهایی جهت حل سریع روابط پیچیده ریاضیبیت‌کوین دریافت می‌کنند.

نصف شدن نرخ پاداش بیت‌کوین در روز دوشنبه (12 مه/23 اردیبهشت) این هفته به این معنی است که پاداش رمزگشایی یک “بلوک” از 12.5 به 6.25 سکه جدید کاهش یافته است.

هدف نصف کردن نرخ بیت‌کوین چیست؟

نصف کردن نرخ بیت‌کوین توسط ساتوشی ناکاماتو، مبدع آن، در کد ارز دیجیتالی نوشته شده و هدف از آن کنترل تورم است.
این سومین بار از زمان ایجاد بیت کوین در سال 2009 است که نرخ این ارز نصف می شود. مورد اول در نوامبر سال 2012 و مورد دوم در ژوئیه سال 2016 اجرا شد. قرار است مورد بعدی نصف کردن این ارز در ماه مه سال 2024 انجام شود.

کد بیت‌کوین به این معنی هم هست که پاداش معدنچی‌ها در قبال هر 210 هزار بلوک نصف می‌شود تا اینکه پس از حدود دو دهه به صفر برسد و به این ترتیب تعداد بیت‌کوینی که وجود دارد هرگز از 21 مییلیون بالاتر نخواهد رفت.

دلیل این است که بر خلاف ارزهای معمولی مانند دلار یا پوند یا یورو، برای ارز دیجیتالی بانک مرکزی وجود ندارد که عرضه آن را تنظیم کند.

طرفداران ارز دیجیتالی می‌گویند که محدودیت این ارز یکی از عواملی است که ارزش آن را حفظ کرده و آن را به گزینه‌ای امن در برابر ارزهای رایج تبدیل می‌کند که در جریان بحران های اقتصادی، با کاهش ارزش و نرخ برابری مواجه می شوند.

معدنچی‌ها به سراغ ارزهای دیجیتال دیگر خواهند رفت

ارزش بیت‌کوین از اول سال جاری میلادی تا کنون 20 درصد بالا رفته و هفته گذشته به حدود 10 هزار دلار رسید. این افزایش ارزش پس از آن بود که به نقل از پل تیودور، از مدیران شناخته شده صندوق‌های پوششی – هج فاند – گزار شد که پول دیجیتالی حفاظی در برابر تورم است.

بعضی از سرمایه گذاران گفته‌اند که نصف شدنبیت‌کوین می‌تواند باعث کاهش جذابیت آن برای معدنچی‌ها شود.
استیون اینس، از کارکنان شرکت ای اگس آی، به بی بی سی گفت: “حالا معدنچی‌ها برای تولید بیت‌کوین انگیزه کمتری دارند و احتمالا به سراغ ارزهای دیجیتال دیگر خواهند رفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.