همه چیز درباره «ورود 2 مرحله‌ای» به اینترنت‌بانک مسکن

‌بانک مسکن ورود به اینترنت بانک را به منظور ارتقاء امنیت تراکنش‌های بانکی مشتریان از طریق این درگاه، دو مرحله‌ای کرده است.

ورود 2 مرحله‌ای به اینترنت‌بانک مسکن

ساسان شیردل، مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن گفت: از زمانی که موضوع بکارگیری رمز دوم یکبار مصرف در شبکه بانکی مطرح شد، این بحث نیز وجود داشت که نه فقط انجام تراکنش‌های بدون حضور کارت، بلکه هر نوع استفاده از خدمات بانکی بدون حضور کارت مانند ورود به اینترنت‌بانک و همراه‌بانک نیز مشمول دریافت رمز یکبار مصرف می شود.

وی با اشاره به افزایش آمار کلاهبرداری‌های مالی از طریق فیشینگ در سال‌های اخیر بنا بر گزارش‌های پلیس فتا، تاکید کرد: از طرفی همه بانک‌ها به نوعی در معرض موضوع جعل صفحات اینترنت‌بانک توسط سودجویان برای سرقت اطلاعات کارت مشتریان بانکی هستند و این امر سبب شد بانک مسکن با توجه به اینکه زیرساخت فنی لازم برای دو مرحله‌ای کردن ورود به اینترنت‌بانک را فراهم کرده بود، در این زمینه پیش‌قدم شود و به عنوان یکی از اولین بانک‌هایی که ضریب امنیت ورود به اینترنت‌بانک را دوچندان کرده است، به نوعی روش ترکیب رمز دوم ثابت و یکبارمصرف را برای این امر بکار بگیرد.

شیردل در خصوص چگونگی ورود 2 مرحله‌ای به اینترنت‌بانک مسکن توضیح داد: پیش از این کاربران اینترنت‌بانک با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور ایستا یا توکن سخت‌افزاری به این سرویس دسترسی پیدا می‌کردند؛ اما از روز چهارشنبه هفته گذشته، علاوه بر این مرحله، در گام بعدی یک کد امنیتی به صورت پیامک به شماره تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود که باید آن را نیز در فیلد مربوطه وارد کند تا بتواند به سرویس اینترنت‌بانک دسترسی پیدا کند.

وی با تاکید بر افزایش ضریب امنیت مشتریان کاربر اینترنت‌بانک با استفاده از ورود دو مرحله‌ای، توضیح داد: با این اقدام عملا علاوه بر رمز ثابت اینترنت‌بانک، یک رمز یکبار مصرف نیز در هر نوبت ورود برای مشتری صادر و به تلفن همراه او پیامک می‌شود.

به گفته مدیر امور فناوری اطلاعات بانک مسکن، با استفاده از این روش امکان سوء استفاده از اینترنت‌بانک مشتریان در صورت افشای رمز به صفر نزدیک می‌شود؛ چراکه اگر تلفن همراه مشتری به سرقت برود، رمز ثابت وی همچنان نزد خودش محفوظ است و یا اگر رمز ثابت او به نحوی افشا شود یا فردی از آن مطلع شود، با توجه به اینکه مرحله ارسال رمز پیامکی به ورودی اینترنت‌بانک افزوده شده، عملا تلاش برای ورود به این درگاه از سوی سارق ناکام خواهد ماند.

وی در عین حال به مشتریان شبکه بانکی توصیه کرد به طور کلی در ارائه اطلاعات کارت و حساب‌های بانکی خود در فضای مجازی نهایت دقت را به خرج دهند و افزود: توصیه‌های کلیدی مثل چک کردن آدرس درگاه پرداخت که در نوار مرورگر اینترنت ظاهر می‌شود نیز، اصولی است که در هر شرایطی نباید نادیده گرفته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.