کشف هزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز

بررسی‌ها نشان می‌دهد تاکنون بیش از یک‌هزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز شناسایی شده است که در کشور پراکنده‌اند.

به گزارش روابط عمومی توانیر، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اینکه تاکنون 14 مرکز استخراج رمزارز به ظرفیت 300 مگاوات مجوز گرفته‌اند، اظهار کرد: متاسفانه عده‌ای هستند که از تعرفه‌های دیگری مانند کشاورزی، خانگی و حتی صنعتی برای استخراج رمزارز سوءاستفاده می‌کنند که این تعداد باعث ورود آسیب‌های زیادی به شبکه می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر با حضور در برنامه «صبح بخیر ایران» درخصوص پاداش 10 میلیون تومانی معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمزارز گفت: پیش از این وزارت اقتصاد از مردم برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمزارز دعوت کرده بود و پس از آن بود که وزارت نیرو نیز از مردم خواست که مزارع غیرمجاز رمزارز را شناسایی و معرفی کنند.

رجبی مشهدی با بیان اینکه شناسایی این مراکز از طریق مقایسه مصارف با دوره‌های قبل و سایر راهکارها انجام می‌شود، گفت: با این حال به منظور جلب مشارکت مردم و شناسایی بیشتر استفاده‌کنندگان غیرمجاز، دستورالعمل پرداخت پاداش به افرادی که این مراکز غیرقانونی را شناسایی و معرفی کنند، تدوین شده است.

او همچنین گفت: با توجه به اینکه میزان رشد مصارف در همه بخش‌ها به‌دلیل در اختیار داشتن تعداد انشعاب‌های فروخته شده مشخص است، اضافه کرد: به همین دلیل می‌توان گفت بخشی از این افزایش مصرف به‌دلیل استفاده‌های غیرمجاز است. رجبی‌مشهدی درخصوص آمار مزارع غیرمجاز کشف شده نیز گفت: تاکنون بیش از یک‌هزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز شناسایی شده است که در کشور پراکنده‌اند.

او درباره تعرفه برق استخراج رمزارز در ایران گفت: استخراج رمزارز در ایران با دو نوع تعرفه انجام می‌شود که براساس آن در 8 ماه خنک سال، استخراج با تعرفه 480 تومان و در 4 ماه گرم با تعرفه بالاتر صورت می‌گیرد اما صنعت برق به‌منظور حمایت از این کسب‌و کار، راهکارهایی برای اعمال تخفیف در نظر گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر ادامه داد: دارندگان مجوز استخراج رمزارز می‌توانند با راهکارهای در نظر گرفته شده تا 47 درصد از تخفیف بهای برق برخوردار شوند که دستورالعمل‌های آن ابلاغ شده و به اطلاع دارندگان مجوز نیز رسیده است.

وی از فرصت دیگری که صنعت برق برای کاهش بهای برق در اختیار این گروه از فعالان اقتصادی گذاشته خبر داد و گفت: بر این اساس در 4 ماه گرم سال متقاضیان می‌توانند از طریق مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهره‌وری مانند طرح تعویض یک میلیون کولر گازی نسبت به تامین برق خود اقدام کنند که در این حالت قیمت تمام شده برق برای متقاضیان حدود 475 تومان خواهد بود.

رجبی با بیان اینکه به سرمایه‌گذاران در طرح‌های بهره‌وری، گواهی صرفه‌جویی داده خواهد شد، افزود: دارنده گواهی صرفه‌جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی (به‌طور مستقیم یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هر یک از کاربردهای رایج از جمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.

/ دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.