شاخص بورس آماده ورود به کانال دو میلیون واحد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به عرضه‌های پرحجم انجام شده در دقایق پایانی معاملات روز گذشته، چنانچه امروز روند معاملات متعادل و مثبت باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که شاخص کل هفته آینده از کانال دو میلیون واحد عبور کند.

«عرفان هودی» افزود: عرضه سهام عدالت و سهام دولتی‌ها در بازار روز گذشته روند معاملات  را تغییر داد و باعث افزایش عرضه سهام در این بازار شد.

وی با بیان اینکه با وجود افزایش عرضه در بازار روز گذشته شاهد یک رکورد تاریخی بابت ورود نقدینگی به بازار بودیم، افزود: این موضوع باعث شد تا شاخص کل، صعود پرشتابی را در پیش بگیرد و یکباره از کانال یک میلیون و ٧٤٠ هزار واحد به کانال یک میلیون و ٨٠٠ هزار واحد برسد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: عدد یک میلیون و ٨٠٠ هزار واحد به لحاظ روانی عدد بزرگی بود و شاخص بورس می‌تواند در همین محدوده‌ها تا کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد به عقب برگردد و اصلاح داشته باشد اما بعید است در موقعیت کنونی چنین اتفاقی در بازار رخ دهد.

به گفته وی، شاخص بورس در مرز یک میلیون و ٢٠٠ هزار واحد مقاومت زیادی را از خود نشان داد که این اصلاح ممکن است در مرز کانال دو میلیون واحد اتفاق بیوفتد.

شاخص بورس در مرز دو میلیون واحد دور از ذهن نخواهد بود

هودی با بیان اینکه اصلاح شاخص بورس در مرز دو میلیون واحد دور از ذهن نخواهد بود، افزود: شاخص بورس بعد از اصلاح در کانال یک میلیون واحد بی‌وقفه تا کانال دو میلیون واحد رشد کرده است و این حرکت شاخص برای صعود یکباره یک اصلاح بلندمدت و یک ماه را می خواهد اما بعید است حجم ورود گسترده نقدینگی اجازه چنین اصلاحی را به بازار بدهد و ممکن است با یک اصلاح کوتاه به مسیر خود ادامه دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اگر معاملات امروز بازار مثبت و متعادل باشد شاخص بورس می‌تواند تا هفته آینده به کانال دو میلیون واحد ورود کند، افزود: امکان اصلاح در بازار امروز وجود دارد اما به نظر می‌رسد حجم ورود نقدینگی مانع  از اصلاح در معاملات شود.

مستقیم وارد بورس نشوید

وی گفت: توصیه ما به سهامداران در موقعیت فعلی بازار این است که به صورت مستقیم اقدام به خرید سهام در بورس نکنند و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ورود به این بازار اقدام کنند اما متاسفانه افراد تازه وارد تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری از طریق این صندوق‌ها در بازار  را ندارند.

هودی با تاکید بر اینکه اگر سرمایه‌گذاران به صورت مستقیم به دنبال خرید در این بازار هستند اکنون وقت خرید نیست، افزود: شاخص رشد زیادی کرده و آماده اصلاح است؛ بنابراین بهترین زمان برای خرید سهم بعد از اصلاح بازار و در زمان ایجاد تعادل در معاملات است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: صنایع بزرگ از حجم معاملات بالاتری نسبت به سهام کوچک برخوردارند و با اقبال بیشتری در میان فعالان بازار برای سرمایه‌گذاران همراه هستند.

/ ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.