«مهندسی اجتماعی»، راهکار جدید متخلفان برای دسترسی به اطلاعات حساب‎های بانکی

با فعالسازی رمز پویا و کاهش شدید سطح دسترسی متخلفان به رمز دوم حساب‌های بانکی، آنها راهکار تازه‌ای را برای سوء استفاده از دارایی مشتریان پیدا کرده‌اند که می توان نامش را «مهندسی اجتماعی» گذاشت.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، تا مدتی پیش که رمز دوم کارت‌های بانکی ثابت بود؛ خالی کردن حساب‌های بانکی از طریق فیشینگ به یک امر عادی تبدیل شده بود. هر روز عده زیادی با مراجعه به صفحات تقلبی خرید اینترنتی، اطلاعات کارت بانکی خود را وارد می‌کردند؛ غافل از این که این اطلاعات نزد سارقان اینترنتی محفوظ می‌ماند تا در یک فرصت مناسب موجودی آنها تخلیه شود.

با تلاش نظام بانکی اما این روند به شکل کاملا فنی مدیریت شد؛ به طوری که «رمز پویا» جای رمز ثابت را گرفت تا دیگر امکان سوء استفاده از اطلاعات کارت بانکی وجود نداشته باشد. رمز یکبار مصرف گرچه با اطمینان 99 درصد امکان سوء استفاده متخلفان را از بین برده است؛ اما آنها راهکارهای تازه ای را برای رسیدن به هدف خود امتحان کرده‌اند.

مواظب مهندسی اجتماعی کلاهبرداران باشید

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران در همین زمینه با هشدار به همه مشتریان نظام بانکی که از خدمات خرید اینترنتی استفاده می کنند؛ تاکید کرد که مواظب «مهندسی اجتماعی» کلاهبرداران باشند.

مسعود خاتونی با بیان این که سارقان اینترنتی این روزها از دسترسی به رمز دوم کارت‌های بانکی تقریبا ناامید شده‌اند؛ گفت: در شرایط جدید، آنها طی تماس با دارندگان کارت‌های بانکی، از عناوینی مانند برنده شدن در مسابقه، اعزام به سفرهای زیارتی و یا برگزیده شدن به عنوان دریافت کننده تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند تا مشتری را نسبت به ارائه اطلاعات کارت بانکی تشویق کنند.

وی با اشاره به این که مکالمه های طولانی مدت کلاهبرداران با کاربران گاه بسیار موثر و فریبنده است؛ اظهار کرد: در چنین مواردی دارنده کارت بانکی تحت تاثیر «مهندسی اجتماعی» قرار گرفته و بدون توجه به عواقب کار خود، اطلاعات کارت بانکی و حتی رمز دوم پویا را در اختیار متخلف قرار می‌دهد.

به گفته خاتونی، چنین مواردی می‌تواند باعث سوء استفاده از حساب بانکی مشتری شود؛ در حالی که وقوع این حوادث ناشی از کم کاری بانک در تامین امنیت موجودی حساب نیست و کاملا به شخص مشتری بر می‌گردد.

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران از مشتریان نظام بانکی خواست به هیچ وجه خود را با چنین موضوعاتی درگیر نکرده و از اطلاعات حساب بانکی خود به درستی محافظت کنند؛ چرا که با وجود رمز یکبار مصرف پویا، احتمال سوء استفاده از حساب‌های بانکی تقریبا به صفر نزدیک شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.