نگهداری سهام عدالت به سود سهامداران است یا فروش؟

در حالی که دولت حالا 60 درصد سهام عدالت را قابل معامله اعلام کرده است، بانک ها مکلف شده‌اند بدون وثیقه به دارندگان سهام عدالت کارت اعتباری بدهند.این کارت که در حکم تسهیلات است، کارکرد بالایی را برای دارندگان سهام عدالت در بر خواهد داشت.

پیش از این سی درصد از سهام عدالت قابل معامله اعلام شده بود اما با تصمیم اخیر دولت که از آن تحت عنوان عیدی به دارندگان سهام عدالت یاد می‌شود،60 درصد از سهام قابل معامله می‌شود.

قیمت 60 درصد سهام عدالت چقدر می‌شود؟

رشد قابل توجه بورس اوراق بهادار در دو سال اخیر و افزایش ارزش سهام در پنج ماه گذشته، سود بالایی را متوجه دارندگان سهام عدالت کرده است. رویکرد مثبت دولت به بورس نیز روزهای بهتری را برای سهامداران و دارندگان سهام عدالت نوید می‌دهد.
طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته با توجه به آخرین عملکرد بازار سهام در این هفته، ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی به 19٫5 میلیون تومان رسیده که 60 درصد آن معادل 11٫7 میلیون تومان می‌شود. کسانی هم که ارزش سبد سهام عدالت آنها بیش از یک میلیون تومان بود احتمالا پس از آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت با فروش 60 درصد سهام آنها می‌توانند منتظر واریز حداقل 24 میلیون تومان باشند.

نکته اما اینجاست که کسانی که در مرحله اول نسبت به فروش سی درصد از سهام عدالت خود اقدام کرده‌اند ، همچنان برای دریافت پول خود از بانک‌ها و کارگزاری‌ها با مشکل روبرو هستند.

دلیل تاخیر در پرداخت پول چه بود؟

طبق اعلام سید محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور  در دور گذشته به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها مردم به بانک ها و کارگزاری ها مراجعه می کردند و در این مرحله، مراجعه به بانک ها وجود دارد اما بانک‌ها از درگاه کارگزاری خود اقدام به فروش می‌کنند.

  چه کسانی می‌توانند از امروز سهام عدالت خود را بفروشند؟

وی گفته است: کسانی که روش مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام خود انتخاب کرده و به کارگزاری‌های بازار سرمایه معرفی شده‌اند ممکن است به حساب برخی از آنها پول سهام واریز نشده باشد زیرا همه سفارش‌ها تکمیل نشد و ناهماهنگی بین بازار پول و سرمایه اتفاق افتاد.

حالا اما مسئولان می‌گویند این ناهماهنگی رفع شده است و کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامشان را نفروخته‌اند اما اکنون به فروش آن نیاز دارند می‌توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

جمعیتی بالغ بر 49 میلیون نفر در ایران صاحب سهام عدالت هستند.حالا سهام عدالت به ثروتی قابل توجه برای دارندگان آن تبدیل شده است و توصیه مقامات مسئول به صاحبان سهام عدالت عدم تعجیل در فروش آن بلکه بهره گیری از پیش بینی‌های صورت گرفته در قانون است.

دریافت کارت اعتباری به پشتوانه سهام عدالت

حالا صاحبان سهام عدالت می توانند از این امکان بهره‌مند شوند که سهام عدالت وثیقه دریافت تسهیلات برای آنها شود.

در عین حال سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به ورود شرکت‌های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: در این راستا سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان سهام عدالت خراسان جنوبی به عنوان نخستین شرکت استانی سهام عدالت در بازار سرمایه قابل معامله خواهد بود.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با بیان این که این شرکت ابتدا با سرمایه 6 هزار و 100 میلیارد تومان ثبت شد و دارای 400 هزار سهامدار است، افزود: سرمایه فعلی شرکت سرمایه‌گذاری استان سهام عدالت خراسان جنوبی در مجموع با ارزشگذاری روز بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: به طور معمول از این شرکت سرمایه گذاری به تمام دارندگان سهام عدالت که سهام 500 هزار تومانی داشتند، 124 هزار سهم 100 تومانی تعلق یافته است.

وی تاکید کرد: با توجه به ارزش بالای این سهام‌ها در بورس، به دارندگان سهام عدالت با روش غیر مستقیم توصیه می‌کنیم در نگهداری سهام خود تلاش کنند.

  برگشت ورق بورس؛ معاملات سهام عدالت بورس را منفی کرد؟

/ خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.