با صعود 2/ 2 درصدی شاخص کل بورس تهران در نخستین روز کاری این هفته، بازده این نماگر از ابتدای سال 99 تاکنون از 300 درصد فراتر رفت. محاسبات «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد امسال سهامداران به‌طور میانگین روزی 5/ 1 درصد (نرخ بهره مرکب) سود به خانه برده‌اند که پیش‌تر نظیری برای آن یافت نمی‌شد. ضمن آنکه روز یکشنبه مجموع ارزش بازار بورس و فرابورس از 9000هزار میلیارد تومان فراتر رفت. در این مدت اما این گروه‌های تک سهم بودند که بیشترین سود را از آن سهامداران خود کردند.

ارزش بازار سهام؛ 9000 هزار میلیارد تومان

نتیجه رشد پرشتاب قیمت سهام در سال 99، عبور ارزش کل بازار سهام (بورس و فرابورس) از 9000 هزار میلیارد تومان معادل 427 میلیارد دلار(با احتساب ارزش 21500 تومانی دلار در روز یکشنبه)  بود. رقمی که 5/ 3 برابر میزان نقدینگی کل کشور است. این مهم در حالی رقم خورد که از ابتدای سال جاری شاهد رشد 34 درصدی ارزش دلار در بازار آزاد بودیم. در این میان 150 میلیارد دلار از ارزش بازار سهام به سبب رشد نرخ دلار سوخت شد و در صورت ثبات ارزش ریال در برابر دلار، در حال حاضر مجموع ارزش بازار سهام به 574 میلیارد دلار نیز می‌رسید. در میان شرکت‌ها نیز «شستا» در حالی که کمتر از 100 روز است که وارد گردونه معاملات سهام شده توانسته در توقف نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، عنوان بزرگ‌ترین بنگاه بورس را به خود اختصاص دهد.

پربازده‌ترین صنایع ثلث 99

بررسی عملکرد صنایع 38 گانه بورس از ابتدای امسال تاکنون حکایت از رشد دسته‌جمعی گروه‌ها در 92 روز کاری گذشته دارد. در این میان گروه محصولات چرمی با رشد 811 درصدی در صدر دیگر صنایع بازار جای گرفت. «وملی» تک سهم این گروه است و در اغلب روزهای کاری با مازاد تقاضا در صف خرید قرار گرفته است. دیگر گروه پربازده بورس تهران در سال جاری نیز از تک نماد تشکیل شده است. از این رو گروه وسایل ارتباطی با تک سهم «لپارس» روزهای سپری شده از سال 99 را با رشد 794 درصدی پشت سر گذاشته است. نکته قابل توجه قرار گرفتن گروه خودرو در رده سوم صنایع پربازده ثلث ابتدایی سال 99 است. گروهی که غول‌های خودروسازی را در خود جای داده است و با وجود زیان‌ده بودن این بنگاه‌های اقتصادی اما در مرکز توجه بورس‌بازان قرار دارد و توانسته از ابتدای سال 99 تاکنون با رشد 632 درصدی میانگین سهام زیرمجموعه خود همراه شود. در میان شرکت‌های کامودیتی‌محور بورس تهران که حدود 61 درصد از مجموع ارزش بازار را نیز در اختیار دارند، بیشترین میزان بازده با رشد 567 درصدی از آن گروه‌ چندرشته‌ای صنعتی با محوریت «شستا» شده است. پالایشی‌ها نیز در این بازه زمانی شاهد رشد 526 درصدی بوده‌اند. سه گروه فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و کانه‌های فلزی نیز به ترتیب رشدی معادل 303، 263 و 247 درصد را به ثبت رسانده‌اند. در مقابل اما گروه محصولات کاغذی، کاشی و سرامیک و منسوجات کم‌بازده‌ترین گروه‌های ثلث اول 99 بوده‌اند.

پرمعامله‌ترین صنایع

گروه‌های بزرگ بورس تهران همانطور که انتظار می‌رود بیشترین ارزش دادوستد سهام از ابتدای سال 99 را در اختیار دارند. در این میان گروه فلزات اساسی شاهد جابه‌جایی 106 هزار و 251 میلیارد تومان نقدینگی در سهام زیرمجموعه خود بوده است. بانک‌ها نیز در این بازه زمانی با ارزش معاملاتی بالغ بر 105 هزار و 500 میلیارد تومان روبه‌رو شدند. گروه فرآورده‌های نفتی، خودرو و ساخت قطعات و محصولات شیمیایی دیگر گروه پرمعامله بورس تهران در 92 روز معاملاتی اخیر بوده است.

نقدشونده‌ترین صنایع

با توجه به ارزش بازاری متفاوت صنایع بورسی، شاید بجا باشد ارزش دادوستدها بر مبنای ارزش بازار مورد مقایسه قرار گیرد، مقایسه‌ای که اطلاعات متفاوتی را حاصل می‌کند. در این خصوص نسبت گردش نقدینگی یا گردش معاملات (turnover ratio) را می‌توان از تقسیم جمع ارزش کل معاملات بر متوسط ارزش کل بازار آن در یک دوره زمانی خاص محاسبه کرد. تفسیر نسبت گردش نقدینگی از این قرار است که اگر این رقم 100درصد باشد، یعنی در بازه مشخص مورد بررسی، تمامی سهام معامله‌شده در بازار حداقل یک‌بار دست به دست شده‌اند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد گروه سایر معادن با تک‌سهم «کماسه» از نسبت گردش نقدینگی 140 درصد برخوردار است. به عبارتی کل سهام این شرکت بیش از 4/ 1 بار به‌طور کامل دست‌به‌دست شده است. گروه محصولات کاغذی دیگر گروهی است که با گردش نقدینگی 4/ 133 درصد رتبه دوم نقدشونده‌ترین سهام در سال جاری را یدک می‌کشد. در انتهای این جدول اما گروه مخابرات با دو سهم «اخابر» و «همراه» از نسبت نقدینگی 1/ 4 درصد برخوردار است.

پرتوجه‌ترین صنایع

بازیگران خرد از ابتدای سال 99 تا پایان معاملات 16 مردادماه، در مجموع خالص خریدی معادل 95 هزار و 461 میلیارد تومان رقم زدند. در این میان گروه فرآورده‌های نفتی با جابه‌جایی 20 هزار و 180 میلیارد تومان، در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی ایستاد. پس از آن بیشترین خالص خرید حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی به میزان 14 هزار و 957 میلیارد تومان رقم خورد. گروه چند رشته‌ای صنعتی دیگر صنعتی بود که با خالص خرید 10 هزار و 358 میلیارد تومانی حقیقی‌ها در کانون توجه بورس‌بازان قرار داشت. در این میان 7 گروه نیز با خالص فروش حقیقی‌ها مواجه شدند. در این میان بیشترین خروج پول حقیقی از گروه ماشین‌آلات به میزان 128 میلیارد تومان رقم خورد و پس از آن نیز شاهد جابه‌جایی حدود 68 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی در گروه کانی‌های غیرفلزی بودیم.