یکشنبه، 16 آذر 1399

جزئیات اعطای کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

بانک‌ها مکلف هستند معادل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت را وام با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت سه ساله به متقاضیان پرداخت کنند.

 عباس معمارنژاد در نشست خبری با موضوع ارائه تسهیلات اعتباری بانک‌ها با وثیقه‌گذاری سهام عدالت اظهار کرد: نقش بانک‌ها در تامین مالی اقتصاد ایران بسیار پررنگ است، همان‌طور که این حوزه در اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان نقش پررنگی دارد؛ با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نیاز به منابع مالی کسب‌و‌کارها، مجددا بانک‌ها نزدیک آمدند تا بتوانند بخشی از این نیاز را تامین کنند.

وی با بیان اینکه امروز اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به تابلوی بورس اضافه شد، گفت: امروز شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی وارد بورس شد و بقیه شرکت‌ها نیز به تدریج وارد بازار بورس خواهند شد. معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: سهام عدالت برای مردمی کردن اقتصاد طراحی و با تدابیر رهبری و ریاست جمهوری و دولت امکان آزادسازی این سهام فراهم شد. وقتی سهام عدالت آزاد شد نهایتا ارزش آن حدود ۸ میلیون تومان بود که در تازه‌ترین بررسی‌ها ارزش سهام عدالت به ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: یعنی در این مدت ارزش سهام عدالت بیش از دو برابر شده است و انتظار است که بیشتر نیز بشود؛ اگر ما تسهیلاتی با نرخ سود ۱۸ درصدی بدهیم، با توجه به رشد ارزش سهام عدالت، این تسهیلات برای مردم به صرفه خواهد بود؛ بنابراین توصیه همه کارشناسان و مسوولان این است که دارندگان سهام عدالت حواسشان باشد که به راحتی سهام خود را از دست ندهند.

سازوکار وثیقه‌گذاری سهام عدالت در بانک‌ها

معمارنژاد افزود: بانک‌های تجاری کشور از جمله ملی، سپه، صادرات، تجارت و ملت آمادگی دارند در صورتی که افراد نیاز مالی کوتاه‌مدت دارند از طریق وثیقه‌گیری سهام عدالت، نیاز مالی کوتاه‌مدت مالی مردم را تامین کنند تا مردم مجبور نشوند سهام عدالت‌شان را بفروشند. وی به سازوکار وثیقه‌گذاری سهام عدالت در بانک‌ها اشاره کرد و ادامه داد: مبنای کار به‌صورت کارت اعتباری مرابحه است که این موضوع مطابق با سیاست شورای پول و اعتبار و دستور‌العمل بانک‌مرکزی است.

  فروش سهام عدالت بدون اجازه سهامداران انجام نمی‌شود

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: همه بانک‌ها توافق کردند که حداقل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت آزاد شده را به‌عنوان وثیقه بپذیرند و تسهیلات بدهند. زمان بازپرداخت نیز به‌صورت سه ساله با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار یعنی ۱۸ درصد است. وی افزود: برخی از بانک‌ها فرآیند را به‌صورت کاملا الکترونیکی آماده کرده‌اند و برخی نیز در حال آماده‌سازی هستند؛ سامانه بانک ملی کاملا آماده است و نیاز به مراجعه حضوری به هیچ وجه نیست. بانک ملت هم این اقدام را انجام داده و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. بانک صادرات، سپه و تجارت هم در حال آماده کردن زیرساخت‌ها هستند تا مردم برای دریافت این وام، نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک نداشته باشند.

معمارنژاد گفت: در سامانه بانک ملی هم احراز هویت و هم ثبت درخواست و پرداخت به شیوه الکترونیکی انجام می‌شود.

وی درباره وضعیت فروش سهام کسانی که درخواست فروش سهام عدالت خود را ثبت کرده‌اند، گفت: بر اساس آخرین آمار ۹۶ درصد از کسانی که درخواست فروش سهام عدالت خود را ارائه کردند وجوه را دریافت کرده‌اند و تنها ۴ درصد در شرایط تجمیع و فروش سهام عدالت قرار دارند، وگرنه بانک‌ها و کارگزاری‌ها وجوه ۹۶ درصد سهام فروخته شده را فروخته‌اند.

سود صفر درصد در صورت تسویه یکماهه

محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی هم در این نشست خبری اظهار کرد: فلسفه کارت اعتباری این است که در ابتدا وام تلقی نشود؛ از اولین تراکنش یک ماه فرصت دارد تسویه کند اگر تسویه کرد یک ریال هم به بانک به‌عنوان بهره نیاز نیست بدهد و بلافاصله از ماه بعد دوباره می‌تواند این کار را انجام دهد. وی افزود: اما اگر این زمان‌گذشت و تسویه نکرد این مبلغ تبدیل به وام شده و دیگر باید بهره ۱۸ درصدی پرداخت شود. حسین‌زاده گفت: دارندگان سهام عدالت برای دریافت این وام باید به همان بانکی مراجعه کنند که آنجا حساب دارند و شماره شبایشان را معرفی کرده‌اند.

  فروشندگان سهام عدالت چقدر ضرر کردند؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید