​بانک صادرات ایران در آستانه ورود به ٦٩ سالگی در کجا ایستاده است؟

شصت و نهمین سال فعالیت بانک صادرات ایران در شهریور سال ٩٩ در شرایطی آغاز می‌شود که این بانک توانسته طی سال‌های اخیر هم به لحاظ سهم در جذب منابع و هم در سایر شاخص‌های کلیدی و مهم عملکرد مطلوب و قابل‌توجهی داشته باشد.

توقف ٢٠ ماهه نماد این بانک در سال ٩٥ برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه فراموش نشدنی است اما بازگشایی آن در زمان مدیریت حجت‎اله صیدی و روند رو به رشد آن طی این سال‌ها بر این ادعا که مدیریت منطقی و تصمیم‌های به جا و مناسب می‌تواند از میان یک بحران سخت مسیری هموار برای عبور بسازد، صحه می‌گذارد.

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران ، این بانک با گزارش‌های اخیر خود و بهبود جدی وضعیت عملیاتی مورد توجه خاصی قرار گرفته است.

سود خالص سه ماهه در بانک صادرات ایران جهش سنگین و قابل توجه هزار و ١٣٦ درصدی داشته است.

بانک صادرات ایران برای سال مالی ٩٩ سود سه هزار و ٢١٢ میلیارد تومانی ناشی از سرمایه‌گذاری‌ها پیش‌بینی کرده که در سه ماهه ابتدای سال جاری ٩٤٨ میلیارد تومان از این سود تحقق یافته است.

در سرمایه‌گذاری‌های بانک صادرات ایران علاوه بر مالکیت و سهامداری در چندین شرکت بزرگ، این بانک مالک گروه مالی سپهر صادرات نیز است که خود دارای پرتفوی قوی و غنی از شرکت‌های بورسی است.

این امر نشان می‌دهد روند مثبت در سرفصل سود سرمایه‌گذاری‌های بانک ادامه داشته و بانک تحولات جدی در صورت سود و زیان خود شاهد خواهد بود.

همچنین تراز منفی بانک نیز در پایان پنج ماهه اول سال 99 به منفی ٦٤٩ میلیارد تومان رسید. در حالی که این تراز در پنج ماهه مشابه سال قبل منفی ٩٩٧ میلیارد تومان بوده که نشان می‌دهد مسیر عملیاتی بانک همچنان رو به بهبود بوده و ترازهای عملیاتی بانک نیز می‌تواند به عملکرد مثبت برسد.

این تحولات جدی به خصوص در سرمایه‌گذاری‌های ارزنده بانک صادرات ایران باعث افزایش انتظارات آتی از سهم و شکل‌گیری مجدد روند صعودی شده و سهام بانک صادرات ایران می‌تواند قله‌های قیمتی قبلی خود را دوباره فتح کند.

اما باز گردیم به 23 اسفند ماه سال ٩٦؛ زمانی که نماد بانک صادرات ایران پس از ٢٠ ماه گشایش یافت. «وبصادر» از ٢٩ تیرماه سال ٩٥ متوقف شده بود. زمان طولانی که سهامداران چشم انتظار بازگشایی نماد بانک صادرات ایران بودند.پ

15 بهمن ماه سال ٩٦ بود که حجت‌اله صیدی به عنوان مدیرعامل بانک صادرات ایران منصوب شد. پس از گذشت حدود ٢٠ ماه از توقف نماد یکی از بزرگترین بانک‌های کشور، هیات‌مدیره «وبصادر» یک چهره بورسی را به عنوان بالاترین مقام اجرایی این بانک منصوب کرد تا امید جدیدی برای سهامدارانی ایجاد شود که ماه‌ها بود سرمایه‌شان در بانک صادرات ایران قفل شده بود.

از جمله سوابق اجرایی او می‌توان به عضویت موظف در هیات‌مدیره بانک صادرات ایران و معاون بین‌الملل این بانک، مدیریت عامل شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، نایب رئیس هیئت‌مدیره شرکت ایران‌خودرو، سرپرست حسابرسی در موسسه حسابرسی جمهوری اسلامی ایران و نهایتاً مدیریت عامل بانک صادرات ایران اشاره کرد.

پس از بازگشایی نماد بانک صادرات ایران سه هدف اصلی از سوی حجت‌اله صیدی مدیرعامل این بانک در نظر گرفته شد. در درجه نخست کندکردن روند زیان‌دهی این بانک، در درجه دوم هدف‌گذاری برای خروج از زیان تا پایان سال ٩٧ و در نهایت کسب سود از عملیات «وبصادر» از جمله مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در آن زمان کاهش حجم سپرده‌های گرا‌ن‌قیمت و در مقابل جذب سپرده‌های ارزان‌قیمت است.

از دیگر اقدامات تاثیرگذار در جذب منابع ارائه محصولات بانکی از جمله طرح‌های ویژه‌ای بود که ارائه شد.

هم‌اکنون هدف‌گذاری این بانک برای حجم منابع تا پایان سال ٣٠٠ هزار میلیارد تومان است که تاکنون روند صعودی داشته است. توسعه بانکداری الکترونیک و کاهش حجم مطالبات از دیگر اقدامات مهم این بانک پس از گشایش ٢٠ ماهه نماد بود.

خدمات غیرحضوری در این بانک توسعه یافت که این امر بر افزایش تعداد مشتریان بانک اثرگذار بود. فروش دارایی‌های مازاد از دیگر برنامه‌های مدیریت عامل بوده که آن هم به صورت مستمر محقق شد.

پس از بازگشایی نماد بانک صادرات ایران تاکنون قیمت سهام این بانک رشد قابل توجهی داشته که از جمله اهداف بانک همین مهم بوده است.

در واقع بانک صادرات ایران برای سهام این بانک در بازار سرمایه دو محور مهم تعیین کرده بود، ابتدا افزایش قدرت نقدشوندگی سهام به طوری که سهامداران هر زمان که اراده کنند بتوانند سهام خود را به فروش برسانند و پس از آن نیز حمایت از سهم که البته منظور حمایت واقعی از سهام و نه دستکاری و دخالت در روند خرید و فروش است.

پس از این اقدامات، با اقبال سهامداران حقیقی و فعالان بازار سرمایه، نگاه‌های ویژه‌ دوباره به «وبصادر» معطوف شد. روزهای پایانی سال ٩٧ بود که افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های بانک صادرات ایران به ثبت رسید.

از سویی افزایش سرمایه 43 درصدی این بانک از محل صرف سهام در آینده‌ای نزدیک رقم خواهد خورد که جذابیت این سهم را برای فعالان بازار سرمایه و سهامداران افزایش خواهد داد.

از دیگر برنامه‌های مهم این بانک عرضه سهام گروه مالی سپهر صادرات و از زیرمجموعه‌های این بانک در بورس است که انتظار می‌رود تأثیر مثبتی بر قیمت سهام بانک صادرات ایران داشته باشد.

1 نظر
  1. نادر جاویدپور می گوید

    باسلام و احترام
    اینجانب که گاها و به اجبار به بانک صادرات رجوع میکنم .بسیار ناراضیم. نمیدانم کدام پیش رفت را میگویند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.