سرویس ekyc یوآیدی برای دریافت کد بورسی در اپلیکیشن آپ عملیاتی شد

یوآیدی به عنوان اولین راهکار احراز هویت دیجیتال در کشور، با همکاری آسان پرداخت، سرویس خود را در اپلیکیشن آپ برای دریافت کد بورسی پیاده‌سازی کرد. این سرویس در اپلیکیشن 724 نیز برای همین منظور اجرایی شده است.

نحوه احراز هویت متقاضی در فرآیند یوآیدی

سرویس یوآیدی برای احراز هویت غیرحضوری کاربر از دو الگوریتم هوش مصنوعی تشخیص زنده بودن تصویر (Liveness Detection)  و تطابق چهره (Face Matching) استفاده می‌کند به این صورت که در این فرآیند ابتدا یک ویدیوی سلفی از کاربر اخذ می‌شود و با الگوریتم تشخیص زنده بودن تصویر بررسی می‌کند که کاربر به صورت زنده ویدیوی سلفی را ضبط کرده باشد و شخص دیگری از عکس یا ویدیوی کاربر، ویدیو ضبط نکرده باشد.

بعد از تایید زنده بودن تصویر، در مرحله بعد نوبت به تطابق تصاویر می‌رسد در این گام، تصویر چهره استخراجی کاربر از ویدیوی سلفی با تصویر چهره آن در نزد سازمان ثبت احوال با الگوریتم تطابق چهره مقایسه می‌شود و اگر هر دو چهره متعلق به خود کاربر باشد، فرآیند احراز هویت کاربر به صورت خودکار به اتمام می‌رسد و در آخر نتیجه تایید یا عدم تایید کاربر به سامانه و کاربر ارسال می‌شود.

روند احراز هویت دیجیتال یوآیدی در سناریوی تعریف مشتری برای افتتاح حساب بانکی در ویدیوی زیر قابل مشاهده است.

 مزایای استفاده از یوآیدی برای احراز هویت غیرحضوری سجام

مزیت اصلی سرویس یوآیدی دقت بالای آن در تشخیص زنده بودن تصویر و تطابق چهره است. مزیت دیگر سرویس یوآیدی تجربه کاربری خوشایند آن است که کاربر تنها می‌تواند با ضبط یک ویدیوی سلفی 15 ثانیه‌ای و بدون نیاز به خوانش متن طولانی و خسته‌کننده فرآیند احراز هویت غیرحضوری را انجام دهد.

سرویس یوآیدی با بهره‌گیری از الگوریتم پیشرفته هوش مصنوعی تشخیص زنده بودن تصویر ( Liveness Detection ) دارای مزایای رقابتی زیر است.

دقت بالای الگوریتم‌ها مطابق با استانداردهای جهانی

الگوریتم Liveness Detection  یوآیدی به عنوان لبه تکنولوژی در زمینه هوش مصنوعی مطابق با استانداردها و راهکارهای بین‌المللی دارای دقت 95 درصدی است. مزیت این الگوریتم در سرویس یوآیدی از لحاظ دقت این است که این الگوریتم به صورت بومی توسعه داده شده است و با داده‌های کاربران ایرانی آموزش داده شده است و نسبت به کاربران داخل کشور از نظر دقت دارای استانداردهای عملیاتی بالایی است. این الگوریتم نسبت به تصمیمات انسانی و در مقیاس بزرگ‌تر بسیار دقیق‌تر عمل می‌کند.

احراز هویت در لحظه (Real time Authentication)

کارکرد اصلی احراز هویت دیجیتال  غیرحضوری زمانی حاصل می‌شود که بتوان با استفاده از آن، کاربر را در لحظه احراز هویت کرد. به این معنی که نتیجه احراز هویت کاربر، بلافاصله بعد از اتمام فرآیند احراز هویت کاربر به آن و سامانه اعلام شود و نیاز نباشد که بعد از چند روز یا حتی چند ساعت نتیجه اعلام شود.

این ویژگی از آن جهت اهمیت دارد که غیرحضوری کردن بسیاری از فرآیند‌ها به احراز هویت در لحظه کاربر متکی است به ویژه در نظام بانکی این ویژگی الزامی است. در سرویس یوآیدی به دلیل دقت و سرعت عملکردی بالای الگوریتم Liveness Detection حتی در تعداد تراکنش‌های بالا، این امکان را ایجاد می‌کند که نتیجه احراز هویت کاربر را در لحظه به کاربر و سامانه اعلام کند.

اولین راهکار احراز هویت دیجیتال در ایران

احراز هویت دیجیتال غیرحضوری راهکاری است که یوآیدی به عنوان اولین شرکت در کشور همزمان با روندهای جهانی، از چند سال گذشته بر روی آن تمرکز کرده و بر اساس فناوری هوش مصنوعی آن را توسعه داده است. یوآیدی همزمان با توسعه این سرویس، در تلاش بود که آن را در نظام مالی و بانکی کشور مانند سایر کشورها راه‌اندازی کند.

با شیوع ویروس کرونا همانطور که کل فضای کسب و کاری کشورها عوض شد رویکرد استفاده از این فناوری نیز از حالت تدافعی خارج شد و برای جلوگیری از شیوع کرونا در نتیجه ازدحام بیش از حد مردم در پیشخوان‌ها، سازمان بورس برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از این راهکار استقبال کرده و استفاده از آن را قانونی اعلام کرد.

چشمانداز اصلی یوآیدی

هدف اصلی از توسعه سرویس یوآیدی از ابتدا این بود که ارائه کل خدمات، غیرحضوری شود و حال که این سرویس در دریافت کد بورسی استفاده می‌شود یوآیدی سعی می‌کند و که از این سرویس در سایر خدمات دولتی و غیردولتی مخصوصا در بانک‌ها استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.