نقل و انتقال آزمایشی 1.1 میلیارد دلار با ارز دیجیتال چین

معاون بانک مرکزی چین گفت: 3.13 میلیون نقل و انتقال مالی به ارزش 1.1 میلیارد دلار از طریق ارز دیجیتال چین در سال گذشته میلادی صورت گرفته است.

 فن یی فی، معاون بانک مرکزی چین در یک کنفرانس بانکداری و امور مالی در روز دوشنبه اعلام کرد استفاده آزمایشی از ارز دیجیتال چین در شهرهای بزرگ این کشور مثل شنزن و ژیونگان در سال گذشته میلادی انجام شده و 3.13 میلیون نقل و انتقال مالی از طریق آن صورت گرفته است. این طرح آزمایشی در المپیک زمستانی آینده در 2022 هم اجرایی خواهد شد.

فن گفت:« این برنامه آزمایشی پیشرفت‌های مثبتی داشته و 6700 مورد نقل و انتقال توسط آن تا اواخر اوت ثبت شده است».

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی چین، یوان دیجیتال را یک زیرساخت مالی با اهمیت برای آینده می داند، گفت:«از این ارز برای شیوه‌های مختلف پرداخت شامل بارکد و تشخیص چهره استفاده می‌شود».

دولت چین با همکاری دولت شنزن از یوان دیجیتال برای اعطای پاداش به 5000 کارگر بخش بهداشتی این کشور طی  همهگیری ویروس کرونا استفاده کرد.

یوان دیجیتال بانک مرکزی چین بیش از پیش دومین اقتصاد بزرگ جهان را به سمت یک جامعه بدون پول نقد پیش می‌برد. به طوری که مصرف کنندگان و کسب و کارها می‌توانند پرداخت های خود را با کیف پول‌های الکترونیکی به جای اسکناس‌های سنتی انجام دهند.

فن گفت بیش از 113300 کیف پول دیجیتال شخصی و حدود 8800 کیف پول دیجیتال شرکتی طی این طرح آزمایشی باز شده است.

چین همین حالا هم بزرگترین بازار جهانی پرداخت از طریق موبایل را دارد ولی می‌خواهد توسعه ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها به عنوان ابزاری جهت تغییر شکل سریع اقتصاد را هم در دست داشته باشد. آزمایش ارز دیجیتال چین قبل از تمام بانک‌های مرکزی صورت گرفته است.

بانک مرکزی چین در مورد تجارت با ارزهای مجازی به خاطر نگرانی از بی‌ثباتی مالی ایجاد شده سخت‌گیری می‌کند. فن که رئیس سابق بانک شانگهای و معاون شرکت سرمایه‌گذاری چین بوده قبلا هشدار داده بود ارزهای مجازی توانایی بانک‌های مرکزی برای چاپ پول در آینده را به خطر می‌اندازند. ولی بانک مرکزی با ارزهای دیجیتال می‌تواند فعالیتهای اقتصادی را کنترل و ردیابی کند.

/ تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.