تحقیقات جدید اتحادیه اروپا از شیوه فروش آمازون کلید خورد

رگولاتورهای اتحادیه اروپا غول اینترنتی آمازون را به مختل کردن رقابت در فضای فروش آنلاین متهم کرده و دومین تحقیق را در خصوص شیوه های کسب و کار این شرکت به جریان انداختند.

کمیسیون اروپا در واکنش به شکایت شرکت‌ها از شیوه عملکرد آمازون، از ژوییه سال گذشته سرگرم تحقیق از نقش دو گانه آمازون به عنوان یک فروشگاه آنلاین برای کالاها و به عنوان یک فروشنده رقیب است.

وستاگر، کمیسر اتحادیه اروپا در امور رقابت‌های بازرگانی گفت: ما باید مطمئن شویم پلتفرم‌هایی مانند آمازون که نقش دو گانه ای دارند، رقابت را مختل نمی کنند. دیتای مربوط به فعالیت فروشندگان دیگر نباید به نفع این شرکت مورد بهره‌برداری قرار گیرد و شرایط رقابت در پلتفرم آمازون باید منصفانه باشد.

دومین تحقیقات مربوط به استفاده آمازون از اطلاعات فروشندگان دیگر در فروشگاهش به سود بخش خرده فروشی خود و امتیازاتی است که آمازون برای فروشندگانی قائل می‌شود که از لجستیک و خدمات تحویل این شرکت استفاده می کنند.

اما آمازون اتهامات اتحادیه اروپا را قبول ندارد و ممکن است برای دفاع از خود خواستار گفت و گو پشت درهای بسته شود. تصمیم اتحادیه اروپا در این زمینه ممکن است تا سال آینده گرفته شود.

این اتهامات در حالی مطرح شده که همه گیری ویروس کرونا، باعث افزایش فروش آنلاین شده و نقش آمازون در اقتصاد جهانی را توسعه داده است. جدیدترین تحقیقات اتحادیه اروپا ممکن است به صدور جریمه 28 میلیارد دلاری برای آمازون منتهی شود.

بر اساس گزارش رویترز، تحت دوران وستاگر، اتحادیه اروپا جریمه های بزرگی برای گوگل و سایر شرکت‌های فناوری صادر کرده است. مقابله با قدرت روزافزون غول‌های فناوری به آمریکا هم سرایت کرده و دولت ترامپ ماه گذشته شکایت ضد انحصارطلبی علیه گوگل مطرح کرد.

/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.