بلاتکلیفی قانون پایانه‌های فروشگاهی در اجرا

درحالیکه مشاغل باید در شهریور سال جاری اقدام به نصب و استفاده از کارتخوان می‌کردند، هنوز مشخص نیست که چه میزان از قانون پایانه‌های فروشگاهی اجرا شده است و وضعیت تمکین مشاغل از این قانون در ابهام است.

با توجه به اینکه قانون پایانه‌های فروشگاهی از آبان سال گذشته از مجلس به دولت ابلاغ و از طرف دولت به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شده است؛ در این زمینه سازمان مالیاتی از شهریور پارسال معادل 15 گروه از فعالان اقتصادی که حدود 50 شغل می‌شوند را دسته‌بندی کرد تا برای شفاف‌ شدن درآمد، جلوگیری از فرار مالیاتی و کمک به فرآیند حسابرسی مالیاتی مکلف به ثبت‌نام در سامانه پایانه فروشگاهی و استفاده از کارتخوان باشند.

اولین گروه از آن‌ها، پزشکان و فعالان حوزه درمان (که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی صادر می‌شود) بودند که تا پایان پارسال فقط 50 درصد از پزشکان اقدام به ثبت‌نام در پایانه فروشگاهی کردند.

پس از الزام پزشکان، نوبت به وکلا برای ثبت‌نام در پایانه فروشگاهی و استفاده از کارتخوان رسید که از اول مهر پارسال ثبت نام آن‌ها شروع شد.

پیش از این، مهلت قانونی ثبت نام مشمولان 15 گروه شغلی برای نصب سامانه فروشگاهی پایان دی پارسال بود که با اتمام آن، این مهلت تا ابتدای امسال تمدید شد.

سرانجام، از آنجا که شیوع کرونا موجب تعویق تکالیف مالیاتی شد، الزام مشاغل به استفاده از کارتخوان هم به تعویق افتاد. بنابراین، طبق اعلام رئیس سازمان مالیاتی صاحبان مشاغل در شهریور ماه ملزم به استفاده از کارتخوان می‌شدند.

اما تاکنون پیگیری‌های خبرنگار ایسنا درباره آخرین وضعیت ثبت نام مشاغل در پایانه‌های فروشگاهی، اینکه چند درصد از جامعه پزشکان‌، وکلا و به همین ترتیب سایر مشاغل از این قانون تمکین کرده‌اند و اینکه تغییراتی در جریمه‌های درنظر گرفته شده در این راستا ایجاد شده، بی‌پاسخ مانده است.

این در حالی است که با شیوع مجدد ویروس کرونا و ثبت رکورد در میزان ابتلا و فوت بر اثر این بیماری، در حال حاضر کشور به تعطیلی دو هفته‌ای رفته و بسیاری از کسب‌وکارها و فعالان اقتصادی را تعطیل یا نیمه تعطیل کرده است؛ احتمال اینکه اجرای قوانین مالیاتی و الزام مشاغل به نصب کارتخوان هم مجدد به تعویق بیفتد، وجود دارد.

بنابراین، فارغ از تاثیرات کرونا بر به تعویق افتادن اجرای قوانین مالیاتی، اوضاع اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی که این روزها وزارت اقتصاد از  آن به عنوان یک موفقیت در کارنامه عملکرد خود یاد می‌کند، بیانگر این است که تاکنون در ابهام مانده و اطلاعاتی در این زمینه از سوی سازمان امور مالیاتی منتشر نشده است.

مشمولان نصب کارتخوان چه کسانی هستند؟

گفتنی است، 15 گروه شغلی که باید برای اتصال به سامانه فروشگاهی اقدام کنند، بدین شرح هستند:

1. وکلا
2. مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده
3. دفاتر اسناد رسمی
4. مشاورین املاک
5. تالار پذیرایی، رستوران ها، چلوکبابی‌ها، کبابی‌ها، اغذیه فروشی‌ها و فست فودی‌ها، سفره خانه‌های سنتی و کافی شاپ‌ها، کترینگ‌ها و تهیه غذاها، قهوه خانه‌ها، سالن‌های غذاخوری و باغ تالارها، باغ سراها، طباخی‌ها، آش و حلیم پزی ها، جگرکی‌ها، کته کبابی‌ها، بریانی فروشی‌ها و مشاغل مشابه
6. مرکز اقامتی از قبیل هتل ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمان پذیرها، مهمان سراها، مهمان خانه‌ها، مسافرخانه‌ها، باغ ویلاها، اقامتگاه‌های بین راهی و متل‌ها
7. نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های وسایط نقلیه موتوری(به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و کشاورزی)
8. آرایشگاه‌های مردانه و زنانه
9. آجیل و خشکبار فروشی‌ها (به استثنای مشمولین ماده (81) قانون مالیات‌های مستقیم و واردکنندگان)
10. قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها، آب میوه فروشی ها، بستنی و فالوده فروشی‌ها
11. میوه و تره بار فروش‌های مستقر در میادین میوه و تره بار، بار فروشی‌های میوه و تره بار، میوه‌فروشی‌ها
12. مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی
13. لوازم تحریر و نوشت افزارفروشی‌ها (به استثنای تولید کنندگان و وارد کنندگان)
14. بازی‌های رایانه‌ای(گیم‌نت‌ها) و کافی‌نت‌ها
15. دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و ثابت و خدمات پستی)، دفاتر خدمات الکترونیکی (از جمله دفاتر پلیس+10، دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و خدمات الکترونیک قضایی)

/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.