جزئیات اقساط وام جدید مسکن + جدول

در طرح جدید بانک عامل بخش مسکن، به دلیل ۵ ساله بودن سقف زمانی بازپرداخت نیمی از این تسهیلات، رقم اقساط سنگین‌تر خواهد بود.

در حالی که بانک مسکن از طرح جدید وام مسکن بدون نیاز به سپرده و خرید اوراق خبر می دهد، اما رقم اقساط آن ممکن است سبب کاهش استقبال مردم از این طرح شود.

مدیرعامل بانک مسکن امروز از شیوه جدید دریافت تسهیلات خرید مسکن خبر داده که در آن نیاز به سپرده گذاری یا خرید اوراق تسهیلات مسکن حذف شده است.

در همین خصوص محمد حسن مرادی، معاون مدیرعامل بانک مسکن در امور طرح و برنامه در یک برنامه زنده تلویزیونی در شبکه خبر اظهار داشت: بانک مسکن یکی از تسهیلاتی که برای خرید مسکن ارائه می‌دهد، از محل خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن است.

وی افزود: متقاضیان دریافت این تسهیلات، باید از بازار سرمایه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه‌ای برای آنها در پی دارد.

مرادی ادامه داد: به مناسبت هشتاد و دومین سالگرد تأسیس بانک عامل حوزه مسکن، از 25 دی ماه تا 22 بهمن، کسانی که بخواهند از تسهیلات خرید مسکن استفاده کنند، نیازی نیست تا اندازه 100 درصد تسهیلات، اقدام به خرید اوراق کنند.

وی تصریح کرد: بانک نیمی از این تسهیلات را به شکل بدون سپرده در اختیار متقاضی قرار می‌دهد؛ بنابراین هزینه تأمین مالی خرید اوراق تسهیلات مسکن، برای این دسته از متقاضیان نصف خواهد شد.

عضو هیئت عامل بانک مسکن گفت: به عنوان مثال در تهران که سقف تسهیلات انفرادی خرید مسکن، 100 میلیون تومان است و متقاضیان می‌بایست معادل آن، اوراق خریداری می‌کردند، با طرح جدید بانک، از فردا 25 دی تا 22 بهمن، تنها باید برای نیمی از تسهیلات (50 میلیون تومان) اوراق تسهیلات بخرند و 50 میلیون تومان دیگر را بانک از محل اعتبارات بدون سپرده خودش پرداخت می‌کند.

مرادی درباره نحوه بازپرداخت این تسهیلات گفت: آن بخشی از وام مسکن که از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن است، تابع شرایط قبلی بوده و بازپرداخت آن حداکثر 12 ساله با نرخ سود 17.5 درصد است. اما آن بخش دوم تسهیلات مسکن که از محل اعتبارات بدون سپرده بانک است، بازپرداخت 5 ساله و با نرخ سود 18 درصد محاسبه می‌شود.

جزئیات اقساط وام جدید مسکن + جدول

در طرح جدید بانک عامل بخش مسکن، اگرچه هزینه خرید اوراق تسهیلات از سیکل دریافت این تسهیلات حذف شده است، اما به دلیل 5 ساله بودن سقف زمانی بازپرداخت نیمی از این تسهیلات، رقم اقساط سنگین‌تر خواهد بود.

به عنوان مثال وام خرید مسکن در تهران برای متقاضی فردی 100 میلیون تومان است که 50 میلیون تومان آن با سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله محاسبه می‌شود و اقساط آن حدوداً یک میلیون و 270 هزار تومان است؛ 50 میلیون تومان هم با سود 17.5 درصد و بازپرداخت 12 ساله و اقساط آن، 832 هزار تومان است؛ 40 میلیون تومان هم وام جعاله با سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله با اقساط یک میلیون تومانی است؛ مجموعاً متقاضی باید 3 میلیون و 102 هزار تومان در ماه اقساط وام 140 میلیون تومانی بدهد!

این در حالی است که اگر قرار باشد برای کل 140 میلیون تومان، اوراق خریداری کند، باید ماهانه 2 میلیون و 665 هزار تومان قسط بدهد.

همچنین متقاضیان دریافت وام خرید مسکن زوجین در تهران با طرح جدید وام مسکن باید برای دریافت 100 میلیون تومان آن اوراق تسهیلات خریداری کنند که بازپرداخت آن 12 ساله با نرخ سود 17.5 درصد است رقم اقساط آن نیز ماهانه یک میلیون و 665 هزار تومان است؛ برای 100 میلیون تومان بدون سپرده و اوراق هم با توجه به نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله، باید ماهانه 2 میلیون و 540 هزار تومان و برای 40 میلیون تومان وام جعاله هم، ماهانه یک میلیون تومان پرداخت کنند که مجموع اقساط آنها، 5 میلیون و 195 هزار تومان می‌شود!

در حالی که اگر زوجین بخواهند کل 240 میلیون تومان را از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن دریافت کنند، اقساط آن مجموعاً 4 میلیون و 330 هزار تومان خواهد شد.

نوع وام رقم اقساط در طرح جدید رقم اقساط در طرح قدیم
وام مسکن فردی تهران + جعاله 3 میلیون و 102 هزار تومان 2 میلیون و 655 هزار تومان
وام مسکن زوجین تهرانی + جعاله 5 میلیون و 195 هزار تومان 4 میلیون و 330 هزار تومان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.