دویچه‌بانک خدمات امانت‌داری ارزهای دیجیتال ارائه خواهد داد

دویچه‌بانک، بزرگ‌ترین بانک آلمان با هدف ارائه خدمات پاسخگویانه به صندوق‌های پوشش ریسک فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، به جمع موسسات مالی بزرگی پیوسته است که به‌دنبال ارائه سرویس‌های امانی ارزهای دیجیتال هستند.
دانیال خدابخش، مدیرمسئول عصربانک و پژوهشگر بانکی و پرداخت؛ نمونه اولیه این سرویس امانی اکنون راه‌اندازی شده و هدف آن ایجاد «یک پلت‌فرم امانی برای مشتریان نهادی سرمایه‌گذار در حوزه ارزهای دیجیتال و اتصال یکپارچه این دارایی‌ها به اکوسیستم گسترده‌تر ارزهای دیجیتال» است. مجمع جهانی اقتصاد که هرسال در شهر داووس سوئیس میزبان گردهمایی قدرت‌های اقتصادی جهان است، در گزارشی که کمتر موردتوجه واقع شد، این موضوع را بررسی کرده است.
دویچه‌بانک، در متنی که لابه‌لای بندهای صفحه 23 گزارش دسامبر 2020 پنهان شده، اشاره کرده تصمیم دارد یک پلت‌فرم برای انجام معاملات و صدور توکن راه‌اندازی کند. هدف از این طرح، ایجاد پلی میان دارایی‌های دیجیتال و خدمات بانکداری سنتی و همچنین مدیریت انواع دارایی‌های دیجیتال و فیات در یک پلت‌فرم با کاربری آسان است. اکنون بانک‌های بزرگ جهان، یکی پس از دیگری طرح‌های خود را برای ورود به حوزه ارزهای دیجیتال و ارائه خدمات امانی در این زمینه اعلام می‌کنند. بانک نیویورک ملون، بزرگ‌ترین بانک ارائه‌دهنده خدمات امانتداری (کاستدی) در جهان نیز هفته گذشته به این ضیافت ملحق شد.
به‌لطف تفسیرنامه‌های ستاد کنترل ارز ایالات متحده (OCC) در سال گذشته، بانک‌های آمریکایی به سطحی از شفافیت مربوط به تنظیم مقررات دست یافته‌اند. در آلمان نیز شرکت‌ها صف کشیده‌اند تا‌ از نهاد تنظیم مقررات این کشور (BaFIN) پروانه ویژه خدمات امانی ارزهای دیجیتال را دریافت کنند.
دویچه‌بانک که بیست‌ویکمین بانک بزرگ جهان است، اعلام کرد هدفش «تضمین امنیت و دسترسی‌پذیری دارایی‌ها برای مشتریان از طریق ارائه راهکار ذخیره‌سازی سرد و گرم در سطح نهادی با سطح حمایتی در حد بیمه» است. در این گزارش از هیچ ارز دیجیتال یا توکن مشخصی نامی به میان نیامده است. این پلت‌فرم امانی در چند مرحله راه‌اندازی خواهد شد و در نهایت، امکان خریدوفروش ارز‌های دیجیتال را از طریق شراکت با کارگزاران اصلی (که مشتریان صندوق‌های پوششی را راهنمایی می‌کنند)، صادرکنندگان توکن و صرافی‌های تایید‌شده فراهم خواهد کرد.
این بانک آلمانی گفته است که قصد دارد قابلیت‌هایی نظیر «خدمات ارزش‌افزوده مثل مالیات، خدمات ارزشیابی و مدیریت صندوق، ارائه وام، اثبات سهام و رای‌دهی» را نیز در این پلت‌فرم ارائه کند. همچنین، «فراهم کردن یک پلت‌فرم بانکداری باز برای ایجاد امکان‌پذیرش تامین‌کنندگان ثالث» ازجمله اهداف این بانک عنوان شده است. به‌گفته دویچه‌بانک، جامعه هدف این خدمات از مدیران دارایی، مدیران سرمایه، دفاتر خانوادگی، شرکت‌ها و صندوق‌های دیجیتال تشکیل شده است.
دویچه‌بانک اعلام کرد که به‌عنوان یک مدل کسب‌وکار، اقدام به جمع‌آوری کارمزد خدمات امانی و بعدها کارمزد توکن‌سازی و معاملات خواهد کرد. این بانک همچنین گفته است که فاز اثبات مفهوم پلت‌فرم خود را تکمیل کرده و قصد دارد در سال 2021 اولین نمونه رسمی محصول خود را راه‌اندازی کند تا‌ به‌طور هم‌زمان مشتریان جهانی طرح‌های ابتکاری این‌چنینی را نیز شناسایی و بررسی کنند.
/دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.