یوان دیجیتال به‌زودی بر دلار چیره می‌شود

پلتیکو نوشت: «یوان دیجیتال از دلار آمریکا پیشی می‌گیرد»

چین به سرعت در حال راه اندازی یوان دیجیتال است و به طور بالقوه جایگزین پول نقد در داخل کشور می‌شود و دلار آمریکا را در سطح جهانی به چالش می‌کشد. گلدمن ساکس پیش بینی می‌کند که ظرف 10 سال، کاربران یوان دیجیتال ممکن است­ به 1 میلیارد نفر برسد.

آیا واشنگتن این مسئله را جدی می‌گیرد؟

علی رغم تحولات خبر ساز مستمر در چین، سیاست گذاران برجسته آمریکا در مورد یوان دیجیتال سکوت کرده اند. بایدن یوان دیجیتال را به هیچ وجه، مهم ندانسته است. انصافاً، طی سال گذشته، ذهن آمریکا درگیر همه گیری کرونا بوده است. اما در همان دوره، چین تلاش کرده تا ارز دیجیتال خود را وارد صحنه کند. بانک‌های چینی میلیون‌ها دلار برای تشویق کاربران برای پرداخت با یوان دیجیتال از طریق برنامه‌های آزمایشی در تعدادی از شهر‌های بزرگ چین هزینه کرده اند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی چین که با نام‌های CBD ،DCEP یا eCNY نیز شناخته می‌شود، اساساً یک شکل دیجیتالی پول نقد است که می‌تواند برای خرید‌های روزمره مانند مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. یوان دیجیتال اغلب به عنوان نوعی رمزارز داخلی شناخته می‌شود. اما اشتباه نکنید، این ارز دیجیتال چینی چیزی شبیه بیت کوین که رمز ارز برجسته جهان است نخواهد بود.

بیت کوین توسط هیچ دولت یا بانک مرکزی پشتیبانی نمی‌شود، در حالی که یوان دیجیتال توسط بانک خلق چین پشتیبانی می‌شود. بیت کوین نوعی پرداخت نسبتاً خصوصی است، زیرا امکان انجام معاملات مستعار را فراهم می‌کند. در مقابل، برخی می‌ترسند که یوان دیجیتال، نظارت بر معاملات شهروندان را برای دولت بسیار آسان کند. همین هفته گذشته، بانک خلق چین اعتراف کرد که یوان دیجیتال به شکل کاملاً ناشناس، “امکان پذیر” نیست. پس چرا آمریکا باید به هر یک از این‌ها اهمیت دهد؟ چون جاه طلبی‌های یوان دیجیتال چین فقط یک پروژه داخلی نیست.

چین بی سر و صدا در حال برنامه ریزی برای سلطه جهانی یوان دیجیتال است. این بدان معناست که جدا از پرداخت بسیار کارآمدتر پرداخت‌ها در داخل، یوان دیجیتال می‌تواند برتری دلار آمریکا را به چالش بکشد.   کریس جیانکارلو، رئیس سابق کمیسیون تجارت آینده کالا (CFTC) در مصاحبه تلویزیونی اخیر خود در CoinDesk به نگارنده گفت که یوان دیجیتال فرصتی را برای دور زدن سیستم مبتنی بر بانک جهانی فراهم می‌کند و به چین اجازه می‌دهد پرداخت‌های مستقیم به کشور‌های دیگر را انجام دهد و این به معنای کاهش تأثیر تحریم‌های آمریکاست.

/صداوسیما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.