در سال گذشته دولت چقدر از بازار سرمایه عایدش شد؟

 آمار رسمی حاکی از آن است که سرجمع تامین مالی دولت در سال 99 از بازار سرمایه حدود 230 هزارمیلیارد تومان بوده و که از این مبلغ، 17 هزار میلیارد تومان مربوط به مالیات معاملات است.

بازار سرمایه سال گذشته اگرچه پایانی تلخ برای برخی سهامداران داشت، اما توانست کام دولت را شیرین کند؛ چرا که دولت هم توانست بخشی از سهام خود را در شرایط رونق بازار با قیمت‌های خوب به فروش برساند و هم از محل مالیات بر معاملاتی که سایر سهامداران انجام می‌دهند درآم چندده هزار میلیارد تومانی کسب کند.

آنگونه که آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار نشان می‌دهد، سال گذشته بالغ بر 24 میلیون کد جدید سهامداری بدون احتساب مشمولان سهام عدالت در بازار سرمایه صادر شده که نشانگر رشد 224 درصدی ورود سهامداران به این بازار است و اکنون این بازار را تبدیل به یک بازار حدود 60 میلیون نفری کرده است.

براساس این آمار، ارزش تجهیز و جذب منابع مالی از طریق بازار سرمایه برای اقتصاد کشور که در سال 98 تنها معادل 216 هزار میلیارد تومان بوده، در سال 99 از مرز 560 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

نکته حائز اهمیت آن است که دولت نزدیک به 17 هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر نقل و انتقال سهام در بازار سرمایه درآمد کسب کرده است که این رقم، به گواه آمار، 9 درصد از کل مالیات وصولی سال 1399 بوده است وسهمی 7.1 درصدی از میزان تأمین مالی دولت از بازار سرمایه در سال 1399 داشته است؛ در عین حال 76 درصد از تأمین مالی دولت در سال گذشته از محل انتشار اوراق تأمین مالی اسلامی یا همان صکوک بوده که مرابحه عام، اسناد خزانه اسلامی، اوراق منفعت وزارت نفت و شرکت ملی نفت و اوراق سلف موازی استاندارد برای

وزارت نیرو و شرکتهای تابعه آن را در بر می‌گیرد و مجموع آن، 175 هزار و 299 میلیارد تومان است. از سوی دیگر، مجموع فروش سهام دولتی  در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله دارایکم و پالایش یکم، عرضه تدریجی سهام به عموم و تهاتر بدهی از طریق واگذاری سهام نیز سهم 16.9 درصدی از این تأمین مالی را به خود اختصاص داده که در مجموع رقمی معادل 38 هزار و 846 میلیارد تومان است.

دولت سال گذشته در مجموع از طریق بازار سرمایه 230 هزار و 524 میلیارد تومان تأمین مالی انجام داده است.

وزیر اقتصاد اواخر اسفندماه سال گذشته گفته بود که تأمین مالی از طریق بازار سرمایه برای کل اقتصاد کشور اعم از دولتی، خصوصی و نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها طی سال 1399 بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان بوده است.

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.