چرا قیمت بایننس‌کوین در یک ماه ۱۲۰ درصد رشد کرد؟

قیمت بایننس‌کوین (Binance Coin) در یک ماه گذشته حدود ۱۲۰ درصد رشد داشته است. در میان دلایل رشد بایننس‌کوین به راه‌اندازی بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain)، عرضه عمومی سهام صرافی کوین بیس (Coinbase) و رشد کلی آلت‌کوین‌ها اشاره شده است.

چرا عرضه عمومی سهام کوین بیس در بورس نزدک (Nasdaq) اهمیت دارد؟ در بازارهای ارزهای دیجیتال راه دیگری هست؛ می‌توان روی بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان شرط‌بندی کرد.

بایننس‌کوین یک توکن دیجیتال است که به موفقیت صرافی بایننس پیوند خورده است و داده‌های وب‌سایت کوین گکو (CoinGecko) نشان می‌دهد این صرافی حجم معاملات آنی بالاتری نسبت به کوین بیس دارد. این توکن در سال‌جاری میلادی ۱۴ برابر افزایش یافته و ارزش کل بازار آن به ۸۶ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش ارز دیجیتال،‌جاشوا فرانک (Joshua Frank)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت داده‌های ارز دیجیتال تا‌ی (The TIE)، در مصاحبه‌ای گفت برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، بایننس‌کوین (BNB) را به‌عنوان راهی برای کسب سود بیشتری نسبت به خرید بیت کوین (BTC) می‌بینند که رشد دو برابری آن در سال‌جاری میلادی در مقایسه با BNB ناچیز است.

فرانک گفت: صندوق‌ها نمی‌توانند فقط بیت کوین بخرند، زیرا صرفِ خرید بیت کوین برای سرمایه‌گذاران آنها ارزشی نخواهد داشت. بایننس‌کوین یکی از سکه‌های بزرگ‌تری است که می‌توانند در آن ورود کرده و موقعیت بزرگی در آن ایجاد کنند. مسوولان رسانه‌ای بایننس گفتند دلیل رشد چشمگیر BNB را در سال‌جاری نمی‌دانند. یک سخنگوی این صرافی اظهار کرد که قیمت بایننس‌کوین «چیزی نیست که بتوان آن را کنترل کرد». اما تحلیلگران ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که اقدامات اخیر بایننس، ازجمله راه‌اندازی یک شبکه بلاک چین برای رقابت با اتریوم برای کسب سهم از بازار امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، به تقویت چشم‌انداز بایننس‌کوین کمک کرده است.

توکن‌های بایننس برخلاف سهام کوین بیس، هیچ‌گونه حق مالکیت سهام را برای دارندگان آن دربر ندارد. بایننس یک شرکت خصوصی است که هنوز بنیان‌گذار آن چانگپنگ ژائو (Changpeng Zhao) آن را اداره می‌کند.

بایننس‌کوین به‌عنوان یک «توکن صرافی» شناخته می‌شود که برای پرداخت کارمزد در پلت‌فرم‌های مختلف معاملاتی بایننس به‌کار می‌رود. گاهی نیز پرداخت‌کنندگان با این توکن مشمول تخفیف می‌شوند و حتی به‌عنوان ارز در شبکه‌های بلاک چینی که موردحمایت بایننس هستند، استفاده می‌شود. کسانی که در این توکن سرمایه‌گذاری می‌کنند، روی عرضه و تقاضای آن معامله می‌کنند که در واقع، شرط بستن روی موفقیت اکوسیستم بایننس است.

ظهور بایننس اسمارت چین

بایننس اسمارت چین (BSC) یک بلاک چین عمومی کمتر غیرمتمرکز است که رقیبی برای بلاک چین اتریوم به‌حساب می‌آید. این بلاک چین تا‌ به اینجا عملکردی موفق از خود به جا گذاشته است. گزارش دپ ریدار (DappRadar) برای سه‌ماه اول ۲۰۲۱ که در اول ماه آوریل منتشر شد، نشان می‌دهد بایننس اسمارت چین با کارمزد تراکنش ۳۵ برابر ارزان‌تر از اتریوم، در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ در معیار کیف پول‌های انفرادی فعال روزانه از اتریوم پیشی گرفته است. دپ ریدار در گزارش خود با استناد به داده‌های دیفای استیشن (Defistation) گفته است ارزش کل قفل‌شده در پروتکل ونوس (Venus)، برترین پروتکل غیرمتمرکز بازار پول در بایننس اسمارت چین، از برخی از محبوب‌ترین پروژه‌های دیفای در اتریوم، ازجمله یونی سواپ (Uniswap) و کامپاند (Compound)، سبقت گرفت.

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بایننس اسمارت چین و اتریوم

موفقیت بزرگ بایننس اسمارت چین نقش مهمی در رشد سریع بایننس‌کوین داشته است. به‌گفته نیک مانچینی (Nick Mancini)، تحلیلگر پژوهشی در ترید د چین(Trade The Chain)، و BNB‌ به عنوان یک «توکن تخفیف» تخفیف‌هایی را برای معامله در صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) و خود صرافی بایننس ارائه می‌دهد. فرانک، مدیرعامل تا‌ی، در مصاحبه خود همچنین گفت که بسیاری از صندوق‌های پوشش ریسک ارزهای دیجیتال به این نتیجه رسیده‌اند که برای دسترسی به دیفای، بایننس اسمارت چین «راهی بسیار ارزان‌تر و موثرتر» است تا‌ به جان خریدن هزینه «گس» (Gas) که روزبه‌روز هم بیشتر می‌شود. بایننس‌کوین به‌عنوان گس برای پرداخت هزینه استقرار دیفای در بایننس اسمارت چین به کار می‌رود. مانچینی نیز این گمانه‌زنی را مطرح کرد که ارزش کل بازار BNB ممکن است در نهایت از اتر (ETH) که ارز بومی شبکه بلاک چین اتریوم است، پیشی بگیرد. قیمت اتر در سال‌جاری میلادی سه برابر شده و ارزش بازار آن به بیش از ۲۶۰ میلیارد دلار رسیده است. مانچینی گفت: اگر BNB و اتر با نرخ مشابه رشد کنند، بایننس‌کوین طی دو تا‌ چهار ماه آینده اتر را پشت سر می‌گذارد.

فصل آلت‌کوین‌ها

نمی‌توان دراین‌باره که افزایش قیمت بایننس‌کوین در «فصل آلت‌کوین‌ها» روی داده است اغراق نکرد. شواهد این امر در کاهش اخیر سهم بیت کوین از ارزش کل ارزهای دیجیتال (نرخ سلطه بر بازار) دیده می‌شود که به پایین‌ترین سطح در دو سال گذشته رسیده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوشش ریسک ارزهای دیجیتال که سعی در به دست گرفتن بازار دارند نیز ممکن است مجبور به سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌هایی مانند بایننس‌کوین شده باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.