آمارشناسایی مراکز غیرمجاز رمزارز

مدیرعامل توانیر گفت: از سال گذشته تاکنون آمار مراکز استخراج غیرمجاز رمزارز شناسایی‌شده به ۲۸۰۰ مرکز رسیده است و تنها در یک هفته گذشته ۲۹ مرکز غیرمجاز را شناسایی کرده‌ایم.

محمدحسن متولی‌زاده در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: در کنار افزایش دمای هوا که باعث افزایش مصرف برق شده و خشکسالی‌ها که تولید برق نیروگاه‌های آبی را کاهش داده‌اند، در این میان رمزارزها نیز مهمان ناخوانده صنعت برق شده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که مالکیت مراکز شناسایی‌شده چگونه است گفت: همه مراکز شناسایی شده شخصی و متعلق به افراد بوده‌اند. مدیرعامل توانیر در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر دلایل سخت بودن شناسایی این مراکز یا افرادی که به استخراج غیرقانونی رمزارز می‌پردازند، گفت: ابعاد این دستگاه‌ها کوچک است و در عین حال افراد از راه‌های پیچیده‌ای برای تامین برق غیرقانونی این مراکز یا دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که کار شناسایی را سخت‌تر می‌کند.

وی درخصوص دلایل اوج گرفتن موضوع رمزارزها در سال‌جاری گفت: بیشتر این مراکز از برق غیرمجاز استفاده می‌کنند و باعث فشار مضاعفی به شبکه می‌شوند. متولی‌زاده در پاسخ به این پرسش که چرا امسال این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: نوسان‌های قیمتی رمزارزها یکی از مهم‌ترین دلایل سوق پیدا کردن افراد به سمت رمزارزها است.

وی با اشاره به اینکه امسال شاهد رشد ۲۰ درصدی مصرف برق هستیم، یادآور شد: این میزان رشد در تاریخ صنعت برق ایران و شاید جهان بی‌سابقه باشد. مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه در چند روزی که خاموشی داشتیم، ۹۵ درصد از برق کشور تامین شد و تنها ۵ درصد قابل‌تامین نبود، گفت: ما تمام سعی خود را برای جلوگیری از قطعی برق انجام می‌دهیم، ولی بدون همکاری مردم این کار امکان‌پذیر نخواهد بود.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.