کوچ صرافی دیجیتالی از چین

اولین صرافی بیت‌کوین در چین رسما خداحافظی کرد. صرافی BTCChina که اولین صرافی بیت‌کوین در چین و دومین صرافی بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۴ بود، بعد از محدودیت‌گذاری چین برای معاملات و استخراج رمزارزها، فعالیت خود را به‌طور کامل متوقف کرد. سیاست رمزارزی چین، چندی پیش از خروج این صرافی، منجر به بسته‌شدن تعدادی از مزارع استخراج شد. اما برخلاف انتظار خبر بسته‌شدن این صرافی، بر روند بازار تاثیری نگذاشت و بیت‌کوین در روز سه‌شنبه در کانال ۳۵ هزاردلاری معامله شد.

اولین نشانه محدودیت چینی

در پی محدودیت‌گذاری‌های چندساله دولت چین برای معاملات و استخراج رمزارزها و رویکرد ضد ارزهای دیجیتال این کشور، روز گذشته اولین صرافی فعال بیت‌کوین در چین، به نام BTC China، فعالیت خود را به‌طور کامل متوقف کرد. دولت چین در ماه‌های اخیر با برخورد جدی با رمزنگاری، باعث بسته‌شدن چند مرکز مهم استخراج رمزارز در کشور ازجمله در استان‌های سیچوان، یوننان، سین‌کیانگ، مغولستان داخلی و چینگ‌های شده ‌است. همچنین بانک‌های بزرگ چینی مانند بانک کشاورزی چین تایید کردند که مقامات چینی در تلاشند هرگونه معامله مربوط به رمزارزها در حساب‌های بانکی در چین را نیز منع کنند. شرکت انگلیسی BTC China در سال ۲۰۱۱ با همین عنوان توسط هوانگ شیائویو و یانگ لینکه تاسیس شد که اولین صرافی بیت‌کوین در چین بود و تصور می‌شد بیشتر مشتریان آن نیز از بازار داخلی چین باشند.

این صرافی در دسامبر سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که پس از بیانیه بانک خلق چین در ماه دسامبر، پذیرش سپرده‌های یوآن خود را موقتا متوقف می‌کند و این تصمیم را مستقیما به مقررات‌گذاری دولت نسبت داد. اما در ژانویه ۲۰۱۴ و پس از بررسی بیشتر بیانیه‌ بانک خلق چین و سایر قوانین، مبادله و پذیرش سپرده‌های یوآن را مجددا از سر گرفت. در سال ۲۰۱۷ BTC China مجددا مجبور به توقف معاملات ارزهای دیجیتالی پس از ممنوعیت تجارت رمزارزها توسط دولت چین شد. سپس این شرکت ساختار عملیات مبادلاتی خود را به یک صندوق سرمایه‌گذاری بلاک‌چین مستقر در هنگ‌کنگ فروخت. بعد از این اتفاق این صرافی با نام BTCC به فعالیت خود ادامه داد، اما ارائه خدمات به آدرس‌های چینی را متوقف کرد. اخیرا نیز طی گزارش یک خبرگزاری چینی، این شرکت سهام خود را در صرافی دیجیتالی ZG در ژانویه ۲۰۱۹ به بنیادی ناشناس در دبی فروخته است.

ZG صرافی کاملا مستقل در زمینه مبادله رمزنگاری است که در ایالات متحده، سنگاپور، استونی و سایر کشورها ارائه خدمات می‌کند. بعد از این اتفاقات این شرکت در روز پنج‌شنبه رسما اتمام فعالیت خود را اعلام کرد و مدیران این صرافی اعلام کردند که «در پاسخ به سیاست دولت چین» از تجارت بیت‌کوین خارج می‌شوند که اشاره به سرکوب عمده فعالیت استخراج رمزارز و فعالیت‌های مرتبط به آن دارد.

با این‌حال برخلاف انتظارات روند صعودی دو روزه بازار با این خبر تغییر پیدا نکرد. بزرگ‌ترین رمزارز روز گذشته با رشدی ۱/ ۴درصدی به کانال ۳۵ هزاردلاری رسید. این رمزارز در صورت ادامه روند صعودی خود، ناحیه مقاومتی ۳۶ هزاردلاری را در پیش دارد. سایر رمزارزها نیز بدون‌توجه به این خبر، به‌دنبال حرکت بیت‌کوین روند صعودی خود را حفظ کردند. به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز مسیر خود را پیدا کرده‌اند و دیگر اخبار مخالفت‌های دولتی و حمایت‌ افراد حقیقی عامل مهمی در معاملات آنها نخواهد بود.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.