کلاهبرداران در کمین تراکنش‌های زیر ۱۰۰ هزار تومان

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر کلاهبرداری‌ها برای دستیابی به رمز اول شدت گرفته است، اعلام کرد: با توجه به اینکه خیلی از افراد هنوز برای مبالغ زیر ۱۰۰هزار تومان از رمز دوم ثابت استفاده می‌کنند، امکان دستیابی به رمز دوم ثابت برای کلاهبرداران وجود دارد.

رمز دوم پویا یا یک‌بار مصرف رمزهایی هستند که در جریان پرداخت‌های اینترنتی و سایر پرداخت‌های بدون حضور کارت، به‌عنوان رمز مشتری وارد می‌شوند و مدت زمان اعتبار هر رمز ۶۰ ثانیه است که پس از آن فاقد اعتبار است و باید رمز جدیدی دریافت شود.

اجرای رمز دوم پویا یکی از طرح‌های بانک مرکزی است که از ابتدای زمستان سال ۱۳۹۸ اجرا شد و طبق آن تمام عملیات بانکی که پیش از این از طریق رمز دوم یا همان رمز اینترنتی انجام می‌شد، دیگر با رمز قبلی قابل ‌انجام نیست و مشتریان بانک‌ها برای استفاده از این خدمات باید از رمز دوم پویا یا یک‌بار مصرف استفاده کنند.

علاوه بر این، در سال گذشته مرحله دیگر این طرح تحت‌عنوان یکسان‌سازی پیامک‌های این نوع رمز آغاز شد که هدف آن، افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی مبتنی بر رمز دوم پویا است و از این طریق، پیامک‌های رمز دوم پویا شامل اطلاعاتی چون نوع تراکنش، مبلغ تراکنش و دریافت‌کننده وجه است.

با اجرای این مرحه از رمز دوم پویا، هر رمز دوم پویایی که برای شما پیامک می‌شود، تنها برای یک تراکنش معتبر است و زمانی که یک تراکنش به پایان رسید، اما همچنان از فرصت شما برای اعتبار رمز دوم پویا باقی مانده است، دیگر این رمز برای تراکنش دیگر معتبر نیست و باید یک رمز دوم دیگر دریافت کنید.

با رمز دوم پویا همچنان راه کلاهبرداران باز است؟

این روزها پیامک‌هایی به مردم ارسال می‌شود که نشان از کلاهبرداری و سوءاستفاده از رمز دوم دارد. در این بین ازآنجاکه گفته می‌شود با اجرای رمز دوم پویا میزان قابل‌توجهی از کلاهبرداری‌های اینترنتی از این بستر کاهش یافته است، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی به این سوال که همچنان راه کلاهبرداری از اطلاعات بانکی با وجود رمز دوم پویا وجود دارد یا خیر پاسخ داده است.

یاسر میرحق جو در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: با توجه به اینکه خیلی از افراد هنوز برای مبالغ زیر ۱۰۰ هزار تومان از رمز دوم ثابت استفاده می‌کنند (به انتخاب خودشان رمز دوم ثابت زیر ۱۰۰هزار تومان را فعال می‌کنند) امکان دستیابی به رمز دوم ثابت برای کلاهبرداران وجود دارد؛ اما قطعا امکان استفاده از این رمز در هر روز به مبلغ ۱۰۰هزار تومان است و بیشتر از این مبلغ نمی‌توانند از حساب خارج کنند.

وی افزود: قطعا این افراد با دریافت پیامک‌های مشکوک می‌توانند با مراجعه به شعب یا با استفاده از ابزارهای متنوع غیر‌حضوری در اختیار نسبت به غیر‌فعال کردن رمز دوم یا تغییر آن اقدام کنند.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.