رونق «قرض الحسنه» در بانک ملی ایران

بانک ملی ایران بخش قابل توجهی از کل تسهیلات خود را به «قرض الحسنه» اختصاص داده است.

 این بانک با  تاکید قانون عملیات بانکداری بدون ربا بر لزوم توسعه عقد قرض الحسنه،‌ روش های متعددی را برای گسترش این فرهنگ، اجرایی کرده است.

نگاهی به کارنامه بانک ملی ایران در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از پیشتازی این بانک در پرداخت تسهیلات این بخش حکایت دارد.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که در سال گذشته، بانک ملی ایران 217 هزار و 299 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ارزش 113 هزار و 355 میلیارد و 853 میلیون ریال به متقاضیان پرداخت کرده است. مقایسه این اعداد نشان می دهد که حدود 26 درصد تسهیلات این بخش توسط بانک ملی ایران تامین شده است.

بانک کارگشایی نیز به منظور تامین نیازهای خرد مردم، بیش از 302 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه و جعاله طی سال گذشته پرداخت کرده است.

اما جمع آوری منابع قرض الحسنه،‌ تنها به منظور پرداخت تسهیلات نیست، بلکه از محل آن اقدامات دیگری نیز صورت می گیرد. بانک ملی ایران از محل منابع چهل و یکمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز، تنها در سه ماه نخست امسال بیش از 46 میلیارد و 450 میلیون ریال طرح های مشارکتی در امور عام المنفعه مصوب کرده است.

تجهیز بیمارستان ها و مراکز بهداشت،‌ ساخت مدرسه و آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد تنها بخشی از مصارف منابع قرض الحسنه در اختیار بانک ملی ایران است.

اطلاعات موجود نشان می دهد سهم تسهیلات قرض الحسنه از کل تسهیلات پرداختی بانک ملی ایران طی سال گذشته بیش از 50 درصد سال قبل از آن افزایش یافته است. این روند با افزایش بیش از 90 درصدی مبلغ کل تسهیلات پرداختی قرض الحسنه، حاکی از آن است که عزم بانک ملی ایران بر گسترش این فرهنگ اسلامی قرار گرفته است.

  مشارکت ویژه بانک ملی در طرح‌های سرمایه گذاری با اولویت رونق تولید

آمار مربوط به تسهیلات قرض الحسنه پرداختی بانک ملی ایران

سال 1398 سال 1399
مبلغ (میلیارد ریال) سهم از کل تسهیلات مبلغ (میلیارد ریال) سهم از کل تسهیلات
180.853 10.7 344.341 15.1
منبع بانک ملی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.