اولین استخراج بیت‌ کوین با انرژی آتشفشان‌ ها

کشور السالوادور برای اولین بار با کمک انرژی حاصل از آتشفشان‌ها، بیت کوین را استخراج کرد و به آزمایش و نصب تجهیزات جدید استخراج بیت کوین ادامه می‌دهد.

السالوادور به عنوان نخستین کشور جهان، از هفتم سپتامبر (16 شهریور) بیت‌کوین را وجه قانونی خود معرفی کرد تا به نوعی با استفاده از این ارزهای رمزنگاری شده در معاملات، از روند دلاریزه شدن این کشور بکاهد. با این وجود این تصمیم بحث برانگیز که روند اجرایی آن و آموزش مردم در این رابطه به درستی پایه ریزی نشده بود، انتقادات و اعتراض های فراوانی را برانگیخت.

دولت السالوادور در اواخر ماه سپتامبر 20.90 میلیون دلار بیت کوین خریداری کرد و در مرحله بعد رسماً بزرگترین رمزارز جهان را به عنوان یکی از پول‌های رسمی خود معرفی کرد. به این ترتیب السالوادور اولین کشوری است که بیت‌کوین را به ذخایر رسمی بانک مرکزی خود اضافه خواهد کرد و به دنبال آن دولت السالوادور 200 دستگاه خودپرداز بیت‌کوین را در سراسر این کشور نصب کرده است.

حال رئیس جمهور این کشور «نجیب ابوکیله» در چندروز گذشته با انتشار تیزری در صفحه شخصی توییتر خود از پروژه استخراج بیت‌کوین با انرژی حاصل از آتشفشان‌ها خبر داده است. او در یک تیزر 25 ثانیه‌ای تصویری از یک کانتینر پر از ماینر بیت‌کوین را به همراه صحنه‌هایی از نصب تجهیزات توسط متخصصان و منظره‌هایی از نیروگاه جنگلی این مرکز به نمایش گذاشت.

این تیزر که تاکنون بیش از 2.3 میلیون بازدید داشته، با عنوان First steps منتشر شده است. ابوکیله در ماه ژوئن وعده داده بود که شرکت «LaGeo SA de CV» پروژه‌ای برای استخراج بیت‌کوین با انرژی‌های ارزان، 100 درصد پاک و 100 درصد تجدیدپذیر اجرا خواهد کرد.

پس از تصویب کنگره السالوادور برای تصویب بیت کوین به عنوان پول قانونی در ماه ژوئن ، ابوکیله گفته بود که به شرکت دولتی برق گرمایی LaGeo دستور داده است که به معدنچیان بیت کوین اجازه دهد تا از منابع آتشفشانی کشور استفاده کنند.

السالوادور برای اولین بار با کمک انرژی حاصل از آتشفشان‌ها، 0.00599179 بیت کوین معادل 269 دلار را استخراج کرد و ابوکیله می‌گوید پروژه استخراج بیت‌کوین با انرژی حاصل آتشفشان‌ها هنوز تکمیل نشده و در دست توسعه قرار دارد. پروژه‌هایی از این دست چند وقتی است که در سراسر دنیا طرفدار پیدا کرده‌اند، چرا که تامین انرژی لازم برای استخراج رمزارزها در بسیاری از کشورها از جمله چین با چالش روبرو شده است.

شهروندان السالوادوری می‌توانند در بانک‌ها ثبت نام کرده و کیف‌های پول مجازی چیوو (Chivo) با حداقل سرمایه 30 دلار بیت‌کوین که هدیه دولت السالوادور هست داشته باشند. اما با این حال، شهروندان السالوادور برای ورود به حوزه رمزارزها تردید دارند چون از نوسان قیمت رمزارزها نگرانند.

منبع تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.