انتشار ارز دیجیتال ملی نیجریه

بانک مرکزی نیجریه از انتشار ارز دیجیتال ملی این کشور به نام eNaira خبر داده و این اقدام را قدمی بزرگ به سمت تحول در نظام پولی و بانکی این کشور دانست.

 «محمد بوهاری» نیز طی سخنانی با اعلام این خبر تاکید کرد که استفاده از فناوری بلاک‌چین و ارز دیجیتال منجر به رشد اقتصادی سریع‌تر این کشور و افزایش میزان تولید خالص ملی این کشور طی ۱۰ سال آینده شده و منجر به افزایش درآمد ۲۹ میلیارد دلاری نیجریه خواهد شد. بوهاری در ادامه سخنان خود گفت: استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه می‌تواند به انتقال افراد و مشاغل بیشتری از بخش غیررسمی به بخش رسمی اقتصاد کمک کرده و در نتیجه درآمد پایه مالیاتی کشور را افزایش دهد. لازم به ذکر است ارز دیجیتال ملی نیجریه به نام eNaira منتشر خواهد شد که ارزش آن با واحد پولی فیات این کشور یعنی «نایرا» برابر خواهد بود.

کارشناسان حوزه اقتصاد نیجریه، این اقدام دولت را قدمی بزرگ در مسیر توسعه اقتصاد دیجیتال و زیرساخت‌های مدرن اقتصادی نیجریه دانسته و معتقدند راه‌اندازی این ارز، از سال ۲۰۱۲ از جمله اولویت‌های مهم دولت نیجریه برای توسعه اقتصاد دیجیتال در این کشور بوده است.  در همین راستا، «اندرو نوین» اقتصاددان ارشد موسسه «پرایس واتر هاوس» گفت: eNaira بزرگ‌ترین اقدام در توسعه اقتصادی نیجریه محسوب می‌شود. این ارز منجر به ساده‌تر شدن هرچه بیشتر مکانیزم‌های پرداخت و حرکت به سمت کاهش نقدینگی و هزینه‌های انتقال در مبادلات مالی خواهد شد.  بانک مرکزی نیجریه نیز با تمجید از راه‌اندازی eNaira، این پروژه را سنگ بنای مسیری طولانی برای توانمندسازی مشاغل خانگی و پرداخت‌های سریع‌تر، موثرتر و قابل اعتمادتر در بخش صنایع دانسته که هزینه مبادلات مالی را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.  لازم به ذکر است از مجموع جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری نیجریه، تنها ۴۵ درصد از ۱۰۶ میلیون جوان این کشور، تا سال ۲۰۲۰ دارای حساب بانکی بوده و به گفته دولت نیجریه، راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی این کشور می‌تواند کمک شایانی به پوشش سرویس‌های پرداخت در سراسر این کشور به ویژه برای جوانان روستایی که دسترسی کمتری به شعب بانکی دارند، کند. براساس این نظرسنجی که ۵۰ متخصص از بزرگان حوزه رمزارزها در آن شرکت کردند، قیمت بیت‌کوین تا پایان سال جاری میلادی، دست‌کم به ۷۱۴۰۰ دلار می‌رسد و البته قیمت ۸۰ هزار دلار نیز برای آن متصور خواهد بود که با این حساب، قیمت این رمز ارز نسبت به نقطه فعلی آن یعنی ۶۲۶۰۰ دلار، حدود ۲۸ درصد افزایش خواهد یافت. همین امر منجر به ورود گسترده سرمایه‌گذاران نهادی و شرکتی در بازار رمزارزها به ویژه بیت‌کوین طی هفته‌های اخیر شده است.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.