هشدار صندوق بین المللی پول به السالوادور

صندوق بین‌المللی پول سیاست السالوادور در قانونی اعلام کردن بیت‌کوین را بسیار مخاطره‌آمیز توصیف کرد و آن را مانع دریافت وام از این صندوق اعلام کرده است.

صندوق بین‌المللی پول از السالوادور خواسته در سیاست خود برای قبول بیت‌کوین به عنوان یک ارز مجازی قانونی به‏‌خاطر مخاطرات بالای آن تجدیدنظر کند و این سیاست را مانع بزرگی برای دریافت وام این کشور از این صندوق اعلام کرده است. السالوادور سال گذشته درخواست ۳ میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول را داده بود، اما نگرانی‏‌های این صندوق در مورد بیت‌کوین مانع تایید پرداخت وام به این کشور شده است. هیات‏‌مدیره صندوق بین‌المللی پول که نماینده ۱۹۰ عضو آن هستند، بیت‌کوین را یک خطر جدی برای ثبات و یکپارچگی مالی و حفاظت از مصرف‏‌کنندگان می‏‌دانند.

برخی اعضای هیات‌مدیره صندوق بین‌المللی پول همچنین نگرانی خود را درمورد مخاطرات انتشار اوراق قرضه با پشتوانه بیت‌کوین اعلام کرده‏‌اند. السالوادور در سپتامبر سال گذشته میلادی بیت‌کوین را در کنار دلار ارز قانونی کشور اعلام کرد. این کشور تنها کشوری است که بیت‌کوین را ارز قانونی می‏‌داند. السالوادور در سال گذشته میلادی ۱۸۰۱ بیت‌کوین زمانی ‏‌که قیمت آن حدود ۵۰ هزار دلار بود خریداری کرد. ارزش بیت‌کوین ۴۵ درصد نسبت ‏‌به اوج ۶۸ دلاری که در اوایل نوامبر به دست آورده بود، کاهش ‏‌یافته است. این بدان معناست که این کشور احتمالا حدود ۲۰ میلیون دلار از دست داده است.

  پناهگاه امن کدام است؛ طلا یا بیت‌کوین؟
منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.