حذف ممنوعیت پرداخت وجه نقد به مشتریان اعتباری

مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر مجاز بودن دریافت وجه حاصل از فروش سهامداران اعتباری از کارگزار ابلاغ شد.

مدیریت نظارت کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال ابلاغیه‎ای به شرکت‌های کارگزاری، حذف ممنوعیت پرداخت وجه نقد به مشتریان اعتباری را تشریح کرد.

موضوع ابلاغیه حذف ممنوعیت پرداخت وجه نقد به مشتریان اعتباری و اصلاح تبصره ماده ۶ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران است.

براساس این ابلاغیه، پیشنهاد اصلاح برخی مقررات خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران از سوی کمیته پایش ریسک بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهدار به شرح زیر است:

کارگزار اعتباردهنده موظف است در صورت درخواست مشتری مبنی بر فروش اوراق بهادای که طبق این ماده به عنوان تضمین بدهی تجاری وی محسوب می‌شود، درخواست مزبور را اجرا کند. در این صورت مبلغ حاصل از فروش، ابتدا از بدهی تجاری مشتری کسر می شود، اما در صورتی که پس از فروش اوراق بهادار مزبور، نسبت بدهی تجاری مشتری به حساب تضمین او از سقف ۳۰ درصد تجاوز نکند، مبلغ مزبور قابل پرداخت به مشتری است.

در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان، در صورتی که پس از فروش اوراق بهادار مزبور، نسبت بدهی تجاری مشتری به حساب تضمین او از سقف ۱۰۰ درصد تجاوز نکند، مبلغ مزبور قابل پرداخت به مشتری است.

حذف ممنوعیت پرداخت وجه نقد به مشتریان اعتباری

منبع ایلنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.