خدمات شهری و بانکداری؛ هدف اصلی حملات باج افزاری

نتایج یک بررسی علمی نشان می‌دهد هدف بیش از نیمی از حملات باج‌افزاری در جهان سه صنعت خاص هستند. اما این به معنی ایمن بودن سایر صنایع نیست. به گزارش زد دی نت، طبق تحلیل‌‌‌های محققان امنیت سایبری بیش از نیمی از حملات باج‌افزاری یکی از سه صنعت بانکداری، خدمات شهری و خرده‌‌‌فروشی را هدف قرار می‌دهند. در عین حال پژوهشگران هشدار داده‌‌‌اند که همه صنایع در معرض خطر حملات مذکور هستند.
هدف اصلی حملات باج افزاری
 داده‌‌‌های مربوط به این تحقیق توسط موسسه Trellix و بین ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۲۱ جمع‌‌‌آوری شده است. در این دوره برخی از گسترده‌‌‌ترین حملات باج‌‌‌افزاری سال گذشته اتفاق افتاد. با توجه به این بررسی‌‌‌ها، بانکداری و امور مالی رایج‌‌‌ترین هدف برای طراحان باج‌‌‌افزار در طول دوره تهیه گزارش مذکور بوده و ۲۲‌درصد از حملات شناسایی‌‌‌شده را شامل می‌شود.

پس از آن ۲۰‌درصد از حملات بخش خدمات شهری مانند آب و برق را هدف قرار می‌دهند و در نهایت ۱۶‌درصد از حملات مربوط به بخش خرده‌فروشی است. حملات علیه این سه بخش در مجموع ۵۸‌درصد از کل موارد شناسایی شده حملات باج‌افزاری را تشکیل می‌دهد.

بخش خدمات شهری مانند آب و برق و سوخت یک صنعت جذاب برای باج‌افزار نویسان است، زیرا این صنعت خدمات حیاتی را به مردم و مشاغل ارائه می‌کند و اگر دسترسی به آن خدمات امکان‌‌‌پذیر نباشد، خطرات جدی امنیت و سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

به عنوان مثال می‌توان به حمله باج‌افزاری به خط لوله کولونیال اشاره کرد که منجر به کمبود گاز در شمال شرقی ایالات متحده شد. این حادثه باعث شد که Colonial‌میلیون‌‌‌ها دلار باج به مجرمان سایبری بپردازد تا کلید رمزگشایی را دریافت کند.

حملات باج‌‌‌افزاری علیه خرده‌‌‌فروشان نیز می‌تواند تاثیر قابل‌‌‌توجهی داشته باشد و مغازه‌‌‌ها را مجبور به پرداخت نقدی یا تعطیلی کند و مردم را از خرید اقلام روزمره خود باز می‌دارد. سایر بخش‌‌‌هایی که هدف مهمی برای باج‌افزار نویسان بوده‌‌‌اند، عبارتند از: آموزش، خدمات دولتی و صنعتی.

 

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.