گروه داوطلب اوکراینی چهار میلیون دلار بیت‌کوین جمع کرد

بررسی شرکت تحلیل بلاک چین الیپتیک نشان داد از زمان آغاز حمله نظامی روسیه در پنج شنبه هفته گذشته، یک گروه داوطلب اوکراینی برای فراهم کردن تجهیزات برای ارتش کشور، بیش از چهار میلیون دلار کمک در قالب بیت کوین دریافت کرده است.

شرکت الیپتیک اوایل فوریه اعلام کرده بود کمکها به داوطلبان اوکراینی و گروههای هک با استقرار نیروهای نظامی روسیه نزدیک مرز اوکراین افزایش پیدا کرده است. از زمان آغاز حمله روسیه، این شرکت انتقال وجوه مالی بسیار بزرگتری به این گروهها را رصد کرده است.

گروه داوطلب “کام بک الایو” (زنده برگرد) اوکراین تنها در روز جمعه سه میلیون دلار کمک به بیت کوین دریافت کرد. با این حال هویت افرادی که کمک مالی فراهم می کنند معلوم نیست زیرا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی می توانند به صورت ناشناس ارسال و دریافت شوند.  در نهایت گروه داوطلب اوکراینی چهار میلیون دلار بیت‌کوین جمع کرد.

روز جمعه موشکهای روسی کی یف را هدف گرفتند و خانواده ها در پناهگاهها جمع شدند. مقامات اوکراینی می گویند روسها تهاجمشان را با هدف براندازی دولت این کشور پیش می برند.

این گروه داوطلب که کیت و ملزومات پزشکی برای ارتش اوکراین آماده می کند، در این باره اظهارنظر نکرد اما پیشتر گفته بود رمزارز به ارزش ۱۶۷ هزار دلار در دهها تراکنش بین اوت و اوایل فوریه دریافت کرده است. در آن زمان این گروه گفته بود پولهای دریافت شده استفاده نشده اند و آنها را برای کمک به پروژه های آینده نگه می دارد.

افزایش این کمک‌ها بارزکننده اهمیت رو به رشد رمزارزها در جمع آوری پول به صورت آنلاین است زیرا ماهیت ناشناس آن اجازه می دهند سازمانها پول جمع آوری کنند حتی اگر موسسات مالی اجازه ندهند یا کنترلهای دقیقی روی انتقال وجوه مالی اعمال کنند.

اوکراین در سال ۲۰۲۰ کنترل روی انتقال وجوه مالی را با هدف مقابله با پولشویی تشدید کرد و احراز هویت برای برخی انتقالهای پول نقد داخلی را الزامی کرده بود. انتقال فرا مرزی پول هم هدف مونیتورینگ اجباری قرار گرفت.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.