صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول مالیات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند؟

نایب‌رئیس هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق‌بهادار گفت: در صورت اعمال قانون مالیات بر سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری و تاثیر منفی آن مجبور خواهیم شد تا به‌جای سهم سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی در صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری، سهم اوراق را افزایش دهیم.

«محسن خدابخش»، نایب‌رئیس هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق‌بهادار در گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگویی نسبت به این موضوع شفاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی کرد و گفت: بخشی از دارایی صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مربوط به سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی است و اکنون صحبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی درخصوص اعمال مالیات بر سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی در صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مطرح‌شده است. وی با تاکید بر اینکه از دید سازمان بورس اجرای این اقدام باید توسط مجلس و سازمان امور مالیاتی صورت بگیرد، گفت: براساس قانون، درآمد صندوق‌ها معاف از مالیات هستند، بنابراین بحث مالیات بر سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نباید اجرا شود، زیرا قانون دائمی در مورد این صندوق‌ها وجود دارد که درآمد آنها معاف از مالیات هستند. خدابخش ادامه داد: در قانون بودجه آمده است که به سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، مالیات تعلق می‌گیرد. نایب‌رئیس هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق‌بهادار با بیان اینکه در صورت خروج پول از صندوق‌ها، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران اقدام به ورود سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود در بانک خواهند کرد، افزود: سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران حقوقی باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که با سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی، بازهم مجبور به پرداخت مالیات خواهند بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول مالیات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند؟

وی افزود: نوع دارایی صندوق‌ها قابل‌تغییر است و اگر شاهد اثر منفی این اتفاق بر عملکرد صندوق‌ها باشیم، مجبور خواهیم شد تا به‌جای سهم سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی در صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری، سهم اوراق در این صندوق‌ها را افزایش دهیم. خدابخش با تاکید بر اینکه از نظر قانون، صندوق‌ها معاف از مالیات هستند، گفت: اگر تفسیر دیگری صورت گیرد، مبنی‌بر اینکه صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری به دلیل حقوقی‌بودن باید مشمول قانون بودجه شوند، در آن زمان تدابیری برای نصاب صندوق‌ها در سازمان شکل خواهد گرفت تا بتوانیم این موضوع را تا حدودی برطرف کنیم. نایب‌رئیس هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق‌بهادار ادامه داد: خواسته سازمان بورس این است تا صندوق‌ها که عملا ماهیت حقیقی دارند و برای انجام امور حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ماهیت حقوقی پیدا کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، باید از مالیات معاف شوند تا شاهد رونق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باشیم.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.