مبلغ تراکنش‌ها به ۷۴۳ هزار میلیارد تومان رسید

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در آخرین ماه سال گذشته به ۷۴۳ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به بهمن‌ماه در تعداد و ارزش ریالی به ترتیب ۱۱.۸۴ و ۱۶.۹۵ درصد افزایش داشته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در اسفند ماه سال گذشته به ۳۶۰۵ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۷۴۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به بهمن‌ماه رشد ۱۱.۸۴ درصدی در تعداد و ۱۶.۹۵ درصدی در ارزش ریالی داشته است.

مبلغ تراکنش‌ها به ۷۴۳ هزار میلیارد تومان رسید

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در اسفند ماه سال گذشته نسبت به ماه قبل معادل ۱۶.۹۵ درصد بوده است.

در اسفند ماه سال ۱۴۰۰، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۴.۵۸ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۲.۹۳ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۲.۴۹ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۷.۸۴ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۶.۸۱ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۵.۳۴ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در اسفندماه معادل ۹۱.۴۴ درصد موفق و ۸.۵۶ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۱.۲۶ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۱۵ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۸.۷۹ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۷۸.۸۲ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۹۷ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در اسفندماه سال گذشته نیز ۱۳.۹۲ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۶۴ درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در اسفند سال‌ گذشته، ابزار کارت‌خوان فروشگاهی با ۳۶۴ تراکنش به ازای هر کارت‌خوان در مکان نخست قرار می‌گیرد و پذیرش اینترنتی با ۲۴۷ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۲۶۰ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

افزون بر این متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۳۵۲ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته رشد ۵۱.۵۶ واحدی (۱۷.۱۴ درصدی) را تجربه کرده است.

شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی، متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار پذیرش اینترنتی ۱۳۰ میلیون تومان بوده که این عدد برای کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۷۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و برای پذیرش موبایلی ۳ میلیون تومان بوده است.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.