خروج سنگین پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در بازار هیچ گونه نقدینگی وجود ندارد و نقدینگی جدیدی هم وارد بازار نمی‌شود و هر روز شاهد خروج سنگین پول حقیقی‌ها هستیم.

شایان زهراکار  درباره ابهامات موجود در بازار سرمایه اظهار داشت: هفته گذشته بازار سرمایه کار خود را با شاخص یک میلیون و 513 هزار و 715 واحدی آغاز و با شاخص یک میلیون و 502 هزار و 633 به پایان رساند اما این اعداد هیچ گونه واقعیتی با شاخص اصلی ندارند و می‌توان با مولفه‌های دیگری مورد بررسی قرار داد.

خروج سنگین پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه

وی با بیان اینکه سهام شاخص‌سازها و هم‌وزن‌ها کماکان در حال ریزش هستند، گفت: در بازار هیچ گونه نقدینگی وجود ندارد و نقدینگی جدیدی هم وارد بازار نمی‌شود و هر روز شاهد خروج سنگین پول حقیقی‌ها هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دلایل عدم ورود نقدینگی‌های جدید به بازار و خروج پول از بازار گفت: یکی از دلایل موثر،‌ عدم حمایت حقوقی‌ها است به طوریکه فقط در محدوده دامنه منفی خریداری می‌کنند و از این رو هر روز شاهد ریزش هستیم.

زهراکار ادامه داد: یکی دیگر از دلایل، صعود شدید بازارهای موازی است و در این مدت بازارهای دلار، املاک و خودرو سیر صعودی شدیدی داشتند و در حالی‌که بازار سرمایه به نقدینگی احتیاج دارد شاهد خروج پول‌های کلان از بازار هستیم که به سمت بازارهای موازی می‌رود.

وی تاکید کرد: معتقدم بزرگ‌ترین دلیل عدم ورود نقدینگی به بازار، دستورها و قوانین اشتباهی است که وضع کردند که یکی از آنها، بستن کد معاملاتی بوده که باعث خروج افراد از بازار شده‌ است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در فرابورس هر روز شاهد رفتار سلیقه‌ای مسئولان با کدهای معاملاتی هستیم، گفت: چطور ممکن است سهامی که به تازگی بازگشایی شده و سازمان قیمت آن را مشخص کرده و به تعلیق درآورد شاهد ریزش سهام آن باشیم. شاهد آن هستیم که فردای بازگشایی سهامی، نامه‌ای می‌زنند مبنی بر اینکه قیمت سهام این شرکت براساس ارزش ذاتی آن محاسبه نشده و گفته می‌شود که  سهام بالاتر از ارزش اسمی و ذاتی بارگشایی شده و اساسا سوال این است که چه کسانی در فرابورس این قیمت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند؟

زهراکار افزود: چطور ممکن است شرکتی که در فرابورس حضور دارد و تا چند سال گذشته هیچ سهمی را عرضه نکرده به یکباره برای آن یک قیمت بالا تعیین می‌کنند و دستور می‌دهند که سهم را بیشتر عرضه کنند و سهم را به سمت صف فروش متوالی و بالای 30 درصد ریزش ببرند. از سوی دیگر بر چه مبنایی تصمیم می‌گیرند که برخی از سهام در دو قسمت بازگشایی و برخی هم با یک قسمت بازگشایی شوند و چطور می‌شود که سهمی پس از دو هفته بازگشایی بالای مثبت 140 درصد بازگشایی  شود و همچنان صف خرید بدون تعلیق وجود داشته باشد و تمام این موضوعات باعث شک و شبه در اقدامات فرابورس می شود.

وی گفت: چطور می‌شود که سهام خاصی به صندوق‌های معاملاتی داده می‌‌شود اما به کدهای حقیقی مانند عرضه اولیه داده نمی‌شود. چرا در زمان بازگشایی سهام صندوق و سهام خریداری شده اختلاف قیمتی دارد و ضرر این خرید و فروش‌ها بر عهده چه کسانی است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عمده ریزش سهام و شاخص به دلیل قوانین و سیاست‌های اشتباهی است که به پیکره بازار وارد شده‌ است، اظهار داشت: چطور ممکن است در شرایطی که 90 درصد بازار منفی و 10 درصد مثبت است شاخص فقط 2 تا 3 هزار منفی باشد و معقتدم همه این موضوعات به دستکاری بازار ارتباط دارد و اقدامات بالاتر از قانون  در بازار سرمایه به اجرا در می‌آید.

زهراکار گفت: به طور قطع اگر حمایت‌ها از سهام شاخص ساز نبود الان شاهد شاخصی با عدد واقعی بودیم. شاهد آن هستیم در حالی که چند صد هزار واحد با سقف شاخص فاصله داریم، در بازارهای موازی، بازارها سقف را پس گرفته‌اند و عبور کرده‌اند. در حالی که بورس نماد سرمایه گذاری در کشور محسوب می‌شود این روزها با ریزش‌های شدید مواجه بوده که دلیل اصلی آن وضع سیاست‌ها و قوانین اشتباه است.

منبع ایلنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.