تعداد اینمادهای بدون ستاره به چه عددی رسید؟

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد که تعداد اینمادهای بدون ستاره از مرز ۵۰۰۰ عدد گذشت و فقط یک درصد کسب وکارهای خرد به سقف محدودیت مجاز رسیده اند.

پس از اجرای الزام اینماد کسب‌وکارهای اینترنتی برای پرداختیارها توسط متولی شبکه پرداخت کشور در آذرماه سال ۱۴۰۰، اینماد بدون ستاره به عنوان راهکار پیشنهادی بخش خصوصی برای کسب‌وکارهای خرد مطرح و پس از برگزاری جلسات کارشناسی بین مرکز تتا، بانک مرکزی، شرکت شاپرک و بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، نهایی و به عنوان بخشی از تدابیر مشترک جهت اجرای بهینه الزام اینماد برای پرداختیارها از همان زمان اجرایی گردید.

اینماد بدون ستاره در واقع فرآیند ساده‎ شده اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب‌وکارهای خرد است که به عنوان اولین تجربه مجوز ثبت-‌محور در کشور صرفاً با احراز هویت و دامنه عملیاتی شده و ظرف چند دقیقه قابل دریافت است. البته به منظور مدیریت ریسک ناشی از عدم انجام احرازهای دیگر در فرآیند اصلی این ماد و جلوگیری از بروز تخلفات و کلاهبرداری‌های گسترده، کسب‌وکار خرد به گونه‌ای تعریف شده که تعداد و مجموع مبلغ تراکنش‌های آن در ماه به ترتیب کمتر از ۱۰۰ عدد و ۱۰۰ میلیون تومان باشد و این موضوع به صورت سیستمی کنترل می‌شود. بدیهی است در صورت عبور کسب‌وکار خرد از سطح تعیین شده، کسب‌وکار موظف است ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و دریافت اینماد ستاره دار اقدام نماید.

پیرو استقبال بسیار خوب کسب و کارهای خرد از اینماد بدون ستاره در سال ۱۴۰۰، تعداد اینمادهای بدون ستاره در فصل بهار ۱۴۰۱ از مرز ۵۲۰۰ کسب و کار عبور کرده که اکثر این کسب وکارها تا قبل از آن از امکان ثبت و استفاده از مزایای داشتن مجوز قانونی محروم بودند، ولی با استفاده از قابلیت ثبت اینماد بدون ستاره توانسته‌اند از مزایای مجوز قانونی نزد یک مرجع حاکمیتی نیز بهره مند شوند که همانا این مهم هدف مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی بوده است. توزیع اینمادهای بدون ستاره در عناوین کالا / خدمت مختلف در نمودار زیر نشان داده شده است.

تعداد اینمادهای بدون ستاره به چه عددی رسید

بدین وسیله ضمن ارائه گزارش دوره‌ای اینماد بدون ستاره به عنوان اولین مجوز ثبت-محور در کشور که طی همکاری و تعامل مثبت حاکمیت و بخش خصوصی عملیاتی شده است، لازم به ذکر است با توجه به افزایش دوبرابری سطح فعالیت مجاز کسب و کارهای خرد و برخلاف برخی ادعاهای مطرح شده در مورد پایین بودن سطح فعالیت مجاز، طی بررسی‌های انجام شده کمتر از یک درصد کسب و کارها از سطح فعالیت مجاز عبور کرده‌اند که بسیار کمتر از برآورد اولیه بوده و به خوبی نشان دهنده طراحی بسیار مناسب اینماد بدون ستاره است. نمودارهای زیر وضعیت نظارت بر کسب و کارهای خرد را نمایش می‌دهد:

تعداد اینمادهای بدون ستاره به چه عددی رسید

تعداد اینمادهای بدون ستاره به چه عددی رسید

منبع مهر
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.