استفاده از روبل دیجیتال در معاملات روسیه و چین

وسیه قصد دارد با توجه به تحریم‌های غرب‌ و قطع دسترسی به زیرساخت‌‌های بازار مالی جهانی، از روبل دیجیتال در معاملات خود با چین استفاده کند.

به‌‌گزارش رویترز، طبق گفته یکی از قانون‌‌گذاران ارشد روسیه، این کشور قصد دارد به‌‌دنبال راه‌‌اندازی روبل دیجیتال در اوایل سال آینده میلادی، از آن برای معامله‌های دوجانبه با چین استفاده کند.

روسیه به‌‌دنبال کاهش سلطه مالی واشنگتن در دنیاست. روسیه مانند بسیاری از کشورها طی چند سال گذشته در حال راه‌‌اندازی پول دیجیتال برای مدرنیزه کردن سیستم مالی، تسریع در پرداخت‌‌ها و از بین بردن تهدید ارزهای مجازی مثل بیت‌کوین بوده است.

بانک مرکزی روسیه به‌‌دنبال تحریم‌های غربی به‌‌خاطر حمله این کشور به اوکراین و قطع دسترسی به زیرساخت‌‌های بازار مالی جهانی، آزمایش‌‌های متعددی روی روبل دیجیتال با بانک‌‌های دیگر ترتیب داده است. آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته بازارهای مالی پارلمان روسیه، گفت با توجه به تحریم‌های غربی، روسیه به‌‌دنبال راه‌های جایگزینی برای نقل‌‌وانتقال‌‌های مالی است.

او ادامه داد: ‌تحریم‌های غربی و مشکلات ایجادشده برای نقل‌‌وانتقال‌‌های بانکی ازجمله پرداخت‌‌های بین‌المللی باعث شده موضوع سرمایه‌های مالی دیجیتال، روبل دیجیتال و ارزهای مجازی در جامعه شدت بگیرد. سرمایه‌های دیجیتال کلید حل مشکل جریان‌‌های مالی هستند، چون می‌توانند سیستم‌‌های تحت کنترل کشورهای غیردوست را دور بزنند.‌ آکساکوف اضافه کرد: قدم بعدی پس‌‌از راه‌‌اندازی روبل دیجیتال انجام معاملات دوجانبه با چین از طریق این ارز دیجیتال است، چون چین قبلا یوآن دیجیتال را آزمایش کرده است. او تاکید کرد اگر این معاملات دیجیتال راه‌‌اندازی شوند، سایر کشورها هم فعالانه دنباله‌‌روی آن خواهند بود و کنترل آمریکا بر سیستم مالی جهانی پایان می‌‌یابد. با توجه به اینکه کشورهای غربی روسیه را کنار گذاشته‌‌اند، همکاری با پکن اهمیت روزافزونی برای مسکو دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.