خدمات پرکاربرد بیمه مرکزی در پنجره ملی دولت هوشمند ارائه می‌شود؟

مدیر شبکه و زیرساخت مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی گفت: بیمه مرکزی پنجره واحد خدمات خود را راه اندازی و به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت متصل کرده است.

بر اساس تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ دستگاه‌ها مکلف هستند تا برای تحقق دولت الکترونیک و یکپارچه سازی سامانه‌ها به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند متصل شوند.

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند سامانه‌ای است که به منظور دسترسی راحت و سریع‌تر همه مردم به خدمات دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها ایجاد شده و اکنون در مسیر آماده سازی و بهره برداری قرار دارد.

این درگاه امکانات سایر نهاد‌ها را در زیر مجموعه خود قرار داده و تعدد سامانه‌ها برای انجام خدمات غیر حضوری را کاهش می‌دهد.

بیمه مرکزی یکی از بخش‌هایی است که باید به پنجره واحد دولت متصل می‌شد.

در همین راستا احمدی مدیر شبکه و زیر ساخت مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی به باشگاه خبرنگاران جوان نکاتی را ارائه داد.

او گفت:در خصوص راه اندازی پنجره ملی خدمات هوشمند دولت نیز در راستای عمل به تکلیف قانونی مقرر در جزء ۴ بند و تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ که دستگا‌ه‌های اجرایی و نهادی را مکلف کرده است که پنجره واحد خدمات هوشمندخودشان را بر اساس الزامات مصوب شورای فناوری اطلاعات حداکثر تا پایان شهریور راه اندازی کنند و حداقل یک سوم خدمات اختصاصی خودشان را با اولویت خدمات پرکاربرد از طریق این پنجره ارائه کنند،  بیمه مرکزی پنجره واحد خدمات خود را راه اندازی و به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت متصل کرده است.

کدام خدمات بیمه مرکزی به پنجره واحد متصل شده است؟

احمدی می‌گوید: خدمات پرکاربرد بیمه مرکزی از جمله پاسخ به استعلام سوابق بیمه خودرو، پاسخ به استعلام اصالت بیمه نامه، پاسخ به استعلام سوابق بیمه نامه‌های افراد توسط شهروندان از طریق پنجره ملی خدمات هوشمند دولت با عنوان بیمه نامه‌های من بهره برداری شود.

مدیر شبکه و زیرساخت مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی گفت: قبل از این نیز کلیه خدمات منجر به مجوز این سازمان هم در سامانه مجوز‌های کشور استقرار پیدا کرده بود که با اتصال سامانه مجوز‌ها از سوی سازمان متولی وزارت اقتصاد به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت متصل شده است.

my.gov.ir آدرس پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که کاربران می‌توانند با مراجعه به آن نسبت به ثبت نام و احراز هویت اقدام کنند. پس از اولین ورود، برای دفعات بعدی یک رمز یکبار مصرف کافی است تا به این سامانه دسترسی داشته باشند.

پس از آن در صفحه نخست و در بخش خدمات مستقیم و استعلامی افراد می‌توانند بخش بیمه مرکزی را انتخاب کنند.

 خدمات پرکاربرد بیمه مرکزی در پنجره ملی دولت هوشمند

با ورود به این بخش و انتخاب قسمت استعلام بیمه نامه افراد به بخش استعلام منتقل می‌شوند. در این بخش نیز با ورود کد ملی و زدن قسمت تایید استعلام‌ها باید به نمایش گذاشته شود.

 خدمات پرکاربرد بیمه مرکزی در پنجره ملی دولت هوشمند

 خدمات پرکاربرد بیمه مرکزی در پنجره ملی دولت هوشمند

پیش از این امیر سیاح  رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد در خصوص اهداف اتصال دستگاه‌ها به پنجره واحد گفته بود: با هدف تسهیل شرایط و حذف کاغذ بازی‌های اداری طبق مصوبه دولت، همه دستگاه‌های دولتی موظف شده اند به پنجره واحد دولت الکترونیکی متصل شوند.

اتصال به پنجره واحد خدمات دولت از جمله مواردی است که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بر اجرایی شدن آن تاکید جدی دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی علی خضریان با اشاره به ناکارآمدی برخی دستگاه‌ها در اتصال به پنجره واحد خدمات دولت از رئیس جمهور خواست با حضور هرچه سریعتر نیرو‌های انقلابی، زمینه چشاندن طعم خدمت را به مردم فراهم کند.

بر اساس آخرین گفته زارع پور وزیر ارتباطات در صورت عدم همکاری دستگاه‌ها در زمینه اتصال به پنجره واحد دولت برخورد لازم از سوی نهاد‌های نظارتی با آن‌ها صورت خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.